Aktivisti i mještani Bune konačno vjeruju u pozitivan ishod svoje borbe. Odbijena je urbanistička saglasnost za izgradnju dvije mini hidroelektrane Buna 1 i Buna 2. Službeno je i od Odjela za urbanizam zatraženo brisanje tog lokaliteta iz prostornog plana za izgradnju hidroelektrana.
Na osnovu dokumentacije koju su dostavila Udruženja za očuvanje prirode, Odjel za privredne, komunalne i inspekcijske poslove utvrdio je kako su zemljišta planirana za izgradnju MHE na Buni, rezervat prirodnih predjela te da imaju svojstvo zaštićenog objekta prirode, kaže predsjednik mostarskog HRS-a, koji je pokrenuo inicijativu da se Prostorni plan uskladi sa kantonalnim i federalnim te da se konačno stavi tačka na gradnju mini-hidroelektrane u zaštićenim područjima.
“Dobili smo odličan odgovor, načelnica Amira Trbonja rekla je da se te dvije mini-HE brišu iz prostornog plana i naložila je Odjelu za urbanizam da se ne stavi u sljedeći prostorni plan koji je već u izradi. Kad se naloži savjetu za izradu prostornog plana Grada Mostara bit će skroz sklonjeno”, kazao je Silvio Bubalo, predsjednik HRS-a.
Ukidanje koncesijske dozvole
Sljedeći korak je, kako tvrdi, na sjednici Skupštine HNK-a zatražiti ukidanje koncesijske dozvole investitoru od strane nadležnog ministarstva za izgradnju MHE na Buni, jer s dokumentom Odjela za urbanizam ista je, navodi postala bespredmetna.
“Ko je pokrenuo inicijativu oko izgradnje mini HE to do danas nismo saznali, ne daju nam pristup tim informacijama. Investitor je kao navodno podnio zahtjev za samoinicijativnu koncesiju za gradnju HE što ne znam postoji li u zakonu, ali ovdje izgleda svašta se može raditi”, kazao je Oliver Arapović iz ekološkog udruženja “Majski cvijet”.
Zakonska procedura ispoštovana
Donko Jović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanskog kantona, ranije je za N1 kazao da je u pogledu dodjele koncesije zakonska procedura u potpunosti ispoštovana.
“Koliko ja znam nije bilo nikakvih ograničenja da se u prostorni plan pozicionira ta hidroelektrana, i na temelju toga što je u prostornom planu moglo se ići u proceduru dodjele koncesije”, dodao je Jović.
Prošle godine presudom Kantonalnog suda u Sarajevu poništena je Okolinska dozvola, potom je presudom Kantonalnog suda u Mostaru poništena i Vodna saglasnost, nakon čega je Odjel za urbanizam donio rješenje o neizdavanju urbanističke saglasnosti.
Povratak na početak
S obzirom na to da se investitor žalio na rješenje , Ministarstvo građenja je po drugi put postupak vratilo na početak.
“Imamo sve vrijeme vraćanje unazad cijele priče. Kada se stvarno otkrije da je kriminal u pitanju, da je neko sasvim slučajno ili za određene pare dao nekom pristup onda se to ponovo vraća na tu instituciju na razmatranje i opet nismo sigurni da će po zakonu biti urađeno i šta nam onda opet pripremaju”, naveo je Husein Oručević, politolog i aktivista.
I dok čekaju javnu raspravu za koju se nadaju da neće biti zakazana, očekuju da će Zahtjev za brisanje lokaliteta iz novog prostornog plana značiti kraj pokušajima da se uništi zaštićeni spomenik prirode.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare