
Tragedija u Kočanima, u kojoj je poginulo 59 ljudi, pokrenula je ozbiljna pitanja o načinu na koji su institucije, prije svega policija i Ministarstvo unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije (MVI), upravljale događajem. Uprkos pokušajima ministra Panče Toškovskog da istragu usmjeri na prethodnu vlast, činjenice govore da je policija odigrala značajnu ulogu u bezbednosnim propustima koji su doveli do nesreće pišu makedonski mediji. Ova analiza sagledava ključne nedostatke u organizaciji i mjerama sigurnosti na događaju.
Ministar Panče Toškovski više puta pominje da je policija bila prisutna u objektu. Kada je prisutna policija, mora postojati pripremljen plan prema kojem se postupa organizovano i zajedno sa PRO, Tržišnom inspekcijom i Inspekcijom rada. Dodatno, prilikom provjere prisustva i posluživanja alkohola obavezni su prisustvo i kriminalističkog odjela i uniformisane policije, a ukoliko se utvrdi da se u objektu nalaze maloljetnici, muzika se gasi, događaj se prekida, maloljetnici se identifikuju, a kriminalistički odjel provjerava da li je alkohol legalan, fotografišu se eventualno prisustvo alkohola, a roditelji se pozivaju na odgovarajući dosije i podnose se na odgovarajući dosije. Osim služenja alkoholom maloljetnicima, zabranjeno je prisustvo maloljetnika nakon ponoći. U ovom slučaju je bilo maloljetnika, bilo je policije, a ne znamo kakve su smjernice za postupanje prema njima i zašto maloljetnici uopće nisu bili tretirani. Međutim, koncert nije prekinut, niti su preduzete mjere prema maloljetnicima. Takođe, Ministarstvo unutrašnjih poslova mora preduzeti mjere ako utvrdi da ima više prisutnih od dozvoljenog.
U ovom slučaju, policija nije izradila službeni plan obezbjeđenja događaja, što je standardna procedura za javna okupljanja sa velikim brojem posjetilaca. Ovaj propust značajno je smanjio sposobnost kontrole i upravljanja rizicima, posebno u slučaju vanrednih situacija.
Nedostatak plana procjene rizika
Jedan od ključnih elemenata za uspješnu organizaciju masovnih događaja je plan procjene rizika, koji je u ovom slučaju očigledno nedostajao. Takav plan treba da sadrži: Precizno određivanje broja policijskih službenika na terenu, angažovanje potrebnog broja vozila za brzu intervenciju, prisustvo ekipa hitne medicinske pomoći, obezbjeđenje vatrogasnih jedinica, organizaciju parking prostora i uspostavljanje bezbjednosnog perimetra.
S obzirom na to da događaj nije prijavljen, ali je iz operativnih informacija potkrijepljenih javnim porukama policija imala precizne i relevantne informacije o održavanju većeg događaja/koncerta, ove mjere su trebale biti obavezne, ali nisu u potpunosti sprovedene.
Operativno znanje bez posebnih mjera
Prema informacijama, policija je imala operativna saznanja o događaju i broju posjetilaca, ali nije dala zvanično obavještenje niti izradila kompletan plan obezbijeđenja. Standardne procedure u takvim slučajevima uključuju 1) uspostavljanje operativnog štaba najmanje u Regionalnoj policijskoj stanici Kočani, 2) Komunikaciju sa svim SVR-ima o mogućim rizicima i prisustvu organizovanih grupa, i 3) Preventivno povećanje prisustva policije.
Ovi koraci nisu preduzeti, što ukazuje na nedostatak koordinacije i organizacije.
Sprovođenje odgovarajuće kontrole i preduzimanje odgovarajućih aktivnosti od strane Ministarstva unutrašnjih poslova rezultiralo bi:
1. Prekidom koncerta zbog prisustva maloljetnika
2. Prekidom koncerta zbog upotrebe pirotehnike
3. Zahtjev za odgovarajuću licencu ili odobrenje za produženje radnog vremena
4. Gašenje požara
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!