Izjašnjavanje u Generalnoj skupštini Ujednjenih nacija o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koje je trebalo da bude održano 2. maja, odloženo je, te se pretpostavlja da će biti nakon 6. maja.
“U ovom trenutku znamo da sjednica neće biti 2. maja, zbog toga što danas šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice UN imaju još neke prijedloge na tekst. Generalna skupština će biti sigurno nakon 6. maja, zavisno od rasporeda sjednica, što ćemo znati u utorak. I misija BiH u UN-u je učestvovala u ovoj odluci, kako bi se onima kojima treba vremena ili onima koji su spremni na veće razumijevanje teksta rezolucije, da su kao grupa prijatelja i sponzora rezolucije otvoreni za dalje konsultacije”, kazao je ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija za našu televiziju.
„Nećemo prestati da radimo na usvajanju“
Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebenica, za Danas kaže da neće prestati da rade na usvajanju ove rezolucije.
„Mi sigurno nećemo prestati da radimo na usvajanju sve do sata glasanja. Plan je da već 29. aprila bude održan novi panel na temu Srebrenice u UN-u, na kojem će govoriti ne samo žrtve i preživjeli, nego i univerzitetski profesori, akademici itd“, ukazuje Suljagić.
„Uspjeh Vučićeve politike“
Nakon vijesti da je došlo do odlaganja glasanja o rezoluciji, pojedinci bliski režimu počeli su da likuju i da odlaganje, koje je stvar tehničke prirode, predstavljaju kao uspjeh predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Tako se Predrag Azdejković, LGBT aktivista, na svom X nalogu napisao da ne može da odredi ko je u većoj žalosti – Nataša Kandić, Sonja Biserko ili Inicijativa mladih.
„Poslije odlaganja glasanja o rezoluciji o Srebrenici ne umijem da odredim ko je u većoj žalosti Nataša Kandić, Sonja Biserko ili Inicijativa mladih?“, napisao je Azdejković.
Nebojša Krstić, marketinški stručnjak, takođe je na svom X nalogu napisao: „Možda ne znamo da igramo fudbal, ali znamo da lobiramo u UN-u“.
Nadovezao se i Nebojša Bakarec, poslanik Srpske napredne stranke (SNS) koji razlog odlaganja glasanja direktno pripisuje uspješnoj politici Aleksandra Vučića.
„Razlozi tehničke prirode“
No, odlaganje nema veze sa uspjehom ili neuspjehom srbijanskih vlasti kao ni sa slabošću onih koji su predložili rezoluciju, kažu sagovornici Danas.
Prema Suljagićevim rečima, pomjeranje sjednice nije znak slabosti.
„Dakle, ko god misli da je pomjeranje sjednice znak slabosti, ja ih u tome ohrabrujem. Neka nastave misliti da smo slabi, to su mislili i ’90-ih“, naglašava Suljagić.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, za Danas ukazuje da je odlaganje sjednice na kojoj bi se glasalo o rezoluciji stvar tehničke prirode.
„Razlozi su tehničke prirode, vrijeme za usaglašavanje i vrijeme za dodatnu blamažu Aleksandra Vučića. Dakle ništa dramatično“, ističe Tahirović.
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava, objašnjava da pomjeranje usvajanja rezolicije o Srebrenici je više administrative prirode.
„Zanimljivije su reakcije Beograda koji pokušava da to objasni diplomatskim aktivnostima Srbije i posebno predsjednika. Oglasio se i Nikolaj Petrušev sa Bezbjednosnog foruma u Petrogradu čija je kritika upućena Njemačkoj kao sponzoru rezolucije. Zanimljivo je da se srbijanski mediji u posljednje vrijeme sve češće obrušavaju na Njemačku koja zauzima sve čvršći stav prema Srbiji“, primjećuje Biserko.
Kako kaže, valja podsjetiti da je Njemačka jedina zemlja koja se temeljno suočila sa svojom prošlošću i da baš zbog toga ima moralno pravo da to traži i od drugih, pa i Srbije.
Vučić: SAD i Njemačka pojačale lobiranje za rezoluciju
Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Njujorku da su SAD, Njemačka i druge zemlje pojačale lobiranje za rezoluciju o Srebrenici, zahvaljujući kampanji koju Beograd vodi protiv njenog usvajanja.
Na kraju petodnevnog boravka u Njujorku, gdje je nastojao da ubijedi predstavnike brojnih zemalja da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN 2. maja, Vučić je rekao da su „Amerikanci i Nijemci i drugi danas formirali štab u Beču“ i da to „nikada ne bi učinili da Srbija nije uradila dobar posao“.
„Okupili su se u Beču i brojali su glasove koje imaju (za usvajanje rezolucije), brojali su glasove protiv jedne male Srbije. Brojali su ko će glasati „za“ od 190 zemalja sa pravom glasa i pravili su liste za pritisak. Mi smo uradili ono što je naš posao, ali sad će oni da ih teraju, maltretiraju“, kazao je Vučić.
Ruanda i Njemačka su predložile Generalnoj skupštini UN-a Nacrt rezolucije o genocidu u Srebrenici, a zatim su im se pridružile brojne druge zemlje, poput Francuske, Irske, Finske, Holandije, Albanije, Turske, Jordana, Malezije, Švedske i mnogih drugih.
Da bi rezolucija bila usvojena, potrebna je dvotrećinska podrška, odnosno da za nju glasa više od 130 članica UN-a.
Rezolucija ima za cilj da se 11. jul proglasi za Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, koji je počinjen nad bošnjačkim stanovništvom 1995. godine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare