Opasnost od lavina na planinama u BiH: Prenj poput Alpa, Bjelašnica nepredvidiva

F.Z./N1/Arhiv

Potraga za meteorologom FHMZ za kojim se traga od utorka na Bjelašnici, a koji je nestao na putu ka poslu - opservatoriju, okončana je tužno. Njegovo tijelo pronađeno je treći dan potrage. Pripadnici Gorske službe spasavanja Prenj ranije su spasili dvije državljanke Turske koje su ostale zaglavljene u snijegu na lokalitetu Dabića poljana na Prenju jer ih je navigacija odvela preko planine, a htjele su u Mostar. Kako se pripremiti za planinu? Šta ako se zateknete gore kada krene oluja? Koje planine su najopasnije? Savjete i odgovore potražili smo od iskusnog planinara Zehrudina Isakovića.

Potraga za nestalim meteorologom trajala je tri dana.

“Ovo je specifičan slučaj jer se ne radi o klasičnom planinaru već uposleniku FHMZ. On može imati planinarsko iskustvo, ali i ne mora.  Istraga i vrijeme će pokazati šta se dogodilo ovdje. Činjenica je da je vrijeme bilo loše. Neke od bivših radnika na stanici opservatorija sam poznavao i znam da su imali fleskibilan odnos, uvijek su imali zalihe hrane za do dvije sedmice i to ih je moglo držati dok se situacije ne sredi. Čuli su se i vezama i obavještavali jedni druge o situaciji. Ključno je, po meni, budući da se radi o meteorološkom zavodu da se napravi precizan protokol smjene tih meteorologa gore koji bi predvidio i ovakve situacije”, rekao je Isaković u Novom danu.

Crni bilans Bjelašnice

Ističe kako s Bjelašnicom uvijek imamo crni bilans.

“Sam graditelj te meteorološke stanice, koja je izgrađen za vrijeme Austrougarske, je izvršio samoubistvo, legenda kaže nakon dva mjeseca neprestane oluje. Pamtimo i tragediju 1962. kada je grupa srednjoškolaca s članovima Planinarskog društva Željezničar kada ih je devet nastradalo (sedam iz Srbije, dva iz BiH), a 2016. godine poklizunuo se i preminuo i naš član planinarske zajednice. Sve se to dešava u dijelu opservatorija. Planinu Bjelašnicu karakteriziraju vremenske planine kao i druge planine koje su visoke preko 2000m, to su Prenj, Čvrsnica, Maglić. Ali dodatna činjenica je da imamo radno mjesto i skijalište koji su na samom vrhu. Područje je opterećeno ljudima i ljudskim aktivnostima, a to je dodatni faktor da se na tom području događaju nesreće”, rekao je.

Upozorenje na lavine

Najavio je i pokretanje lavina.

“Radi se o situaciji prvog snijega koji je uvijek jako nestabilan i vrlo pokretljiv, samim tim opasnost od lavina je veći. One se dešavaju na strmim područjima i plohama planinskim, ali i kroz kuloare. Neka mjesta zovemo laviništima, na Prenju imaju 4. To je uobičajena zimska pojava i treba stalno misliti na njih. Trebali bismo unaprijediti sistem upozoravanja. Upozorenje treba dodati na lavine uz meterološki izvještaj, ali tu bih dodao i snažne vjetrove i ograničenu vidljivost. To je kulminiralo ovih dana. Raste broj posjetilaca planinama, ali taj porast ne prati odgovarajuće škole i znanje o planinama pogotovo zimi. Treba imati i adekvatnu opremu. Sve planine od 2000m zahtijevaju zimsku opremu i znati rukovati s njim proći obuku. GSS redovno rade i njihov herojstvo profesionalnost i pouzdanost je neupitna”, rekao je.

Ističe da se ne smijemo oslanjati samo na tehnologiju jer je upravo slučaj dvije turske državljanke to pokazao. Bitno je, istakao je Isaković, raspitati se i dobro pripremiti.

“Prevoji neki na Prenju su kao da ste na Alpama”, dodao je.

Svima koji vole planine, preporučuje da se uključe u planinarska društva jer prolaze obuku i imaju licenciranog vodiča koji poznaje dobro planine i rute kojima vodi grupe.

Detalje pogledajte u videu.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!