I ove godine saglasnost između sindikata i poslovne zajednice u Republici Srpskoj oko minimalne plate za narednu godinu nije na vidiku. Dok sindikat traži više u odnosu na trenutno zagarantovanih 900 maraka, poslovna zajednica izvrće džepove.
Tradicionalno, sa kasnom jeseni u etaru se pojavi i pitanje minimalnog iznosa zarade za godinu koja slijedi. Tradicionalno, o tome se do posljednjeg dana u godini, formalno, zna vrlo malo ili gotovo ništa. Tradicionalno, to je tema koja zaokuplja pažnju građana.
“Treba, ali treba i penzije, ako Srbija povećava penzije 20%, sad 10, pa u januaru 10, a mi 9 primili za čitavu godinu, katastrofa u odnosu na poskupljanja koja najavljuju ja ne znam gdje ćemo se mi nalaziti”, ističu nam građani.
“Naravno da treba. – Na koliko? – Na 1.300.” – odgovaraju nam o minimalcima.
“Hiljadu i po. – Bojite li se da bi to možda prouzrokovalo novi rast cijena namirnica? – Pa, vjerovatno da bi” – stav je nekih od naših sagovornika.
Produbljenje inflacije u slučaju dodatnog povećanja minimalca jedna je od bojazni na koje ukazuju ekonomisti, ali i dio poslovne zajednice. Tokom pregovora koji su u toku, Savez sindikata izašao je sa prijedlogom da minimalac raste sa 900 na 1.050 maraka, što je prijedlog kojem se protive poslodavci. Pred kamerama o tom pitanju ne žele, dok i dalje istrajavaju na promociji prijedloga novog sistema obračuna plata.
“Koji podrazumijeva da bi se najniža plata aktuelna u Republici Srpskoj, npr. sada je 900 KM za ovu kalendarsku godinu, trebala množiti određenim koeficijentom, prema stručnoj spremi koja je neophodna za određeno radno mjesto. Ne daju se plate, demantujem sve one koji govore, samo za stručnu spremu. Plate, ovaj dokument podrazumijeva da se daju za radna mjesta, ali nije valjda da je moguće da na svakom radnom mjestu radi NK radnik”, ističe potpredsjednik Saveza sindikata RS, Danko Ružić.
Poslovna zajednica ovakav prijedlog sindikata ranije je odbacila, pa je izvjesno da će i naredne godine minimalac u Republici Srpskoj biti isti za sve, a polemika se vodi samo oko iznosa.
“Moram reći da je ovo moj lični stav, Skupština Unije poslodavaca još nije donijela zvaničan stav. Znate da sam kao predsjednik Unije podnio ostavku, jer nisam htio da pričam o minimalcu”, kaže privrednik Saša Trivić.
Saša Trivić, bio je jedan od najglasnijih protivnika prošlogodišnjoj odluci Vlade Republike Srpske da minimalac poveća na 900 maraka. Negativni efekti takve odluke, kaže, vide se na izmaku godine i to kroz proizvedenu inflaciju, gubitak poslova u inostranstvu i pad izvoza.
“Vi danas imate 8% manji izvoz. Ne možete reći da 8% manji izvoz zadržava isti broj radnika, druga je stvar što država zapošljava radnu snagu koja joj inače ne treba”, dodao je Trivić.
Višak zaposlenih u proizvodnim pogonima priliku za zaradu našao je u uslužnim djelatnostima i trgovini koja potom, da bi isplatila sva davanja podiže cijene roba zatvarajući tako krug inflacije koja se sve više širi i od koje na kraju najveću korist ima budžet u koji se – što zbog većeg minimalca, što zbog inflacije – na kraju slije više novca.
Zavjet ćutanja o minimalcu zavladao je među sindikalcima i poslovnom zajednicom, navodno o svemu će ćutati dok ne postignu dogovor ili dok shvate da do dogovora neće doći. Ukoliko ovo drugo bude epilog cijele priče konačnu će imati Vlada Republike Srpske.
A Vlada je baš danas u Istočnom Sarajevu utvrđivala prijedlog rebalansa budžeta za ovu godinu. Veći je za 75 miliona u odnosu na prvobitno planirani budžet, uz ostalo najviše zbog povećanih prihoda osiguranih rastom minimalca. O iznosu za narednu godinu Vlada se ne izjašnjava sve dok dijalog sindikata i poslodavaca traje.
“Imaju rok do 31. 12. da donesu tu odluku, ako ne donesu odluku Vlada će u januaru, kao što je i prošle godine donijela odluku o minimalcu, jer se u januaru isplaćuje još decembarska plata, znači nije neophodno”, rekla je ministarka finansija RS Zora Vidović.
Republika Srpska u ovoj godini imala je jedan od najvećih minimalaca u regionu. Odluku o inosu minimalne zarade većina vlada u okruženju je donijela. Slovenci ostaju na vrhu liste sa zagarantovanim primanjima od gotovo dvije i po hiljade maraka, slijede Hrvati sa nešto manje od 1.900 KM. U Srbiji minimalac i naredne godine ostaje manji nego u Republici Srpskoj i iznosiće 893 marke. Najveći rast ostvaren je u Crnoj Gori, gdje bi nakon primjene fiskalne strategije zagarantovana plata trebala iznositi prosječno oko 1.400 maraka.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!