Pitali smo Sarajlije da li bi napustili državu?

Vijesti 17. jan 202220:11 1 komentar
N1

Rezultati popisa stanovništva u susjednoj Hrvatskoj pokazuju da je Hrvata gotovo 10 posto manje nego prije 10 godina. Upućeni kažu da ni u BiH ne bi bili bolji rezultati. Procjenjuje se da je za devet godina BiH napustilo gotovo pola miliona stanovnika. Državi je sada prioritet uraditi popis poljoprivrede, kažu iz državne Agencije za statistiku.

Trend odlazaka se ubrzava. Primjera radi, broj osoba koji je ostavio iza sebe BiH 2013. godine bio je nešto veći od 24 hiljade. Naredne je otišlo više od 28 hiljada i tako redom. Poražavajuće je da je prošle godine ovaj broj dostigao 170 hiljada, podaci su Unije za održivi povratak i integracije u BiH.

“Imamo tu odlazak i mladih i kompletnih porodica, što smo jako iznenađeni iz prostora BiH koji do sada nisu bili aktuelni kada je u pitanju odlazak ljudi. To je zapadna Hercegovina i naravno, istočna Hercegovina”, rekla je za N1 Merhunisa Zukić, iz Unije za održivi povratak BiH.

Najčešći razlozi odlaska su nestabilna politička situacija, korupcija, ali i veća mogućnost uspjeha za mlade u inostranstvu. Pitali smo i građane Sarajeva da li bi napustili državu da im se za to ukaže prilika.

“Bih, pa zbog egzistencije. Živimo da preživimo. Tako nam je naša država dala, naši političari”, odgovaraju nam.

“Da”, dodaju kratko neki koje smo sreli.

Postoje i oni koji, bez obzira na sve, nikada ne bi otišli.

“Ne bih, nikad”, poručuje Sarajlija.

“Ja sam došla u BiH”, poručuje nam sagovornica koja je u BiH doselila iz Poljske i u našoj zemlji živi već 24 godine.

“Ja sam odavde i ne bih išao”, poručuje nam još jedan od sagovornika.

Čini se da podaci ubrzanog trenda odlazaka, međutim, nisu alarmirajući za državni vrh, koji se bavi jeftinim političkim prepucavanjima. Tako ni od popisa stanovništva, izvjesno je, neće biti ništa ni u skorije vrijeme. Posljednji je, podsjećamo, urađen 2013. godine, opet, dvije godine kasnije, nego što su to uradile ostale zemlje u regiji i Evropi. Sada je prioritet države, popisati poljoprivredna dobra koja nisu popisana 65 godina.

“Agencija za statistiku BiH je formirala radnu grupu koja je napravila prijedlog zakona o popisu. Taj prijedlog smo uputili entitetskim zavodima na mišljenja. Dobili smo ta mišljenja i sad radimo na usaglašavanju prijedloga. Što se tiče samog termina, mi ćemo se pridržavati onog člana 8 Zakona o statistici BiH u kojem kaže: Kada to državni organi budu smatrali neophodnim, onda će Agencija preduzeti aktivnosti vezane za pripremu i organizaciju Popisa stanovništva u BiH”, pojasnila je Mirsada Adembegović, iz Agencije za statistiku BiH.

Desetogodišnji ciklus u popisu stanovništva, po svemu sudeći, nećemo moći zadržati, stava su i pojedini sociolozi.

“Kao i uvijek, u BiH se nešto prolongira, čeka se dogovor čeka se kompromis, a dok mi čekamo podaci iz susjednih zemalja su alarmantni, što se može očekivati i kod nas. Da svjedočimo, odnosno, živimo nešto što je zapravo egzodus stanovništva sa ovih prostora”, konstatovao je sociolog Amer Osmić.

Prema posljednjem popisu u Federaciji BiH živi 62,85% stanovništva, u Republici Srpskoj 34,79, dok u Brčko Distriktu živi 2,37 posto stanovnika.

To je bilo tada. Da se ove godine radi popis, podaci bi bili vidno revidirani, budući da i dalje, sve više porodica žele da napuste državu koja ne čini ništa da ih u tome spriječi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare