Podrška kolegi Nikoli Morači: Novinari traže odgovore od nadležnih

Vijesti 27. feb 202319:32 0 komentara

Banjalučki novinari ne kriju nezadovoljstvo zbog saslušanja kolege Nikole Morače koji je, nakon što je odbio da otkrije izvor policiji, dobio status osumnjičenog. U petak mu je oduzet i telefon, a više od stotinu kolega u subotu mu je spontanim okupljanjem pružilo podršku. Nekoliko njih, spontano, danas je zatražilo odgovore od Okružnog javnog tužilaštva.

Četvrti dan jedan banjalučki novinar glavna je vijest. Protivno pravilu profesije, kolega Nikola Morača ključna je tema, od kada je postao osumnjičeni – jer nije htio odati izvor informacija za tekst o slučaju silovanja.

“To definitivno nije bio povod za oduzimanje telefona. Povod je serija tekstova o propustima, o traljavim akcijama, o uništenim životima ljudi. Jednostavno, ‘ajde da vidimo ko je taj koji Morači daje informacije”, kazao je Nikola Morača, novinar portala SrpskaInfo.

Jer o izvoru je, tvrdi, pitan i na saslušanju zbog navodnog otkrivanja identiteta žrtve, iako je inicijale žrtve prvi objavio Osnovni sud u Banjaluci. ”Vratite telefon” u subotu su poručivali banjalučki novinari na spontanom skupu podrške, a danas su to zatražili advokati redakcije.

“Naši advokati još jutros predali zahtjev u sud da se zatraži vraćanje telefona našem novinaru Nikoli Morači. Ukoliko oni odluče suprotno onda ćemo naći neki drugi način borbe, na isključujemo ni proteste”, istakao je Siniša Trkulja, odgovorni urednik portala SrpskaInfo.

Uz Moraču osumnjičeni za povredu tajnosti podataka su i njegovu urednici Siniša Trkulja i Boris Lakić. Trkulja kaže, stav grupacije “Ringier” u okviru koje redakcija posluje je da se prevashodno borba vodi pravnim sredstvima.

Od početka se stiče utisak da policija preko leđa novinara pokušava da disciplinuje sopstvene redove. Da li je u cijelom predmetu zbog otkrivanja službenih informacija saslušan i neko iz policijske uprave ili inspektora koji vode cijeli slučaj – nije poznato.

Ni na to pitanje nema odgovora iz Okružnog javnog tužilaštva. Umjesto odgovora samo šturo – izvještaj nije primljen, a policajci su postupali prema uputstvima. Na slična pitanja nema odgovora ni iz banjalučke Policijske uprave. Nekolicina novinara, kratkim zadržavanjem ispred ulaza, odgovore je tiho potražila ispred Okružnog javnog tužilaštva.

“Izabrali su, ne pogrešan, već nedopustiv način da to rade. Mogli su da privode i traže vještačenje telefona od inspektora iz svojih redova, od tužilaca, od sudija, ali od novinara jednostavno nisu smjeli to da rade”, naveo je novinar Darko Momić.

Osim novinara u Banjaluci, zbog cijelog slučaja zabrinut je i Evropski komitet za zaštitu novinara iz Berlina. Vijeće za štampu Bosne i Hercegovine, kao i sva udruženja u zemlji. Sve više je i pravnika koji govore o pogrešnom postupanju policije i tužilaštva, jer Ustav uz nekoliko zakona i evropsku konvenciju o ljudskim pravima štite slobodu govora, ali i izvore.

“Evropski sud je u više navrata. Evropski sud za ljudska prava koji je vrhovni tumač te konvencije on je u više navrata potvrdio pravo novinara da ne otkrije javnim vlastima identitet svog izvora”, naglasio Igor Popović, viši asistent na Pravnom fakultetu u Banjaluci.

Sve je više i onih koji tvrde da je posrijedi disciplinovanje policijskih krugova i dodvoravanje novom ministru unutrašnjih poslova koji je, po stupanju na dužnost u zatvorenim krugovima najavio nultu toleranciju za one koji saopštavaju informacije mimo zvaničnih kanala.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!