Politika, preleti i proslava Dana RS: Šta očekivati od sutrašnje sjednice NSRS?

Vijesti 26. nov 202422:01 0 komentara
N1

Burna bi mogla biti sutrašnja sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na čijem dnevnom redu je kapitalna tema – rebalans budžeta za ovu godinu. Buran je bio i Kolegijum na kojem je dopunjen dnevni red, uz ostalo novim mehanizmom organizacije proslave Dana Republike Srpske. Po receptu, kad nema zakona, jer ga je Ustavni sud u dva navrata osporio, ima zaključak.

Zavarničilo je na samom početku skupštinskog Kolegijuma. Zbog pitanja najglasnijeg opozicionara o promjenama u vladajućoj većini i preletima iz vladajućeg DEMOS-a u takođe vladajući, ali veći, SNSD, pa se poslaniku i zaprijetilo jer je prelete iz stranke u stranku doveo u vezu sa Miloradom Dodikom i mogućim kažnjavanjem nelojalnih partnera u vlasti.

Sve je stalo samo na verbalnim okršajima, pa je sjednica Kolegijuma završena bez promjena za stolom, ali je zato dnevni red sutrašnje skupštine doživio promjene, a pred poslanike je stigla “Inicijativa da Odbor za proslavu Dana Republike Srpske bude ove godine formiran od strane Narodne skupštine, a ne od strane Vlade”.

“Mi smo u principu bili za to, ali smo smatrali da kad se već ulazi u to da po prvi put ljudi u tom Odboru sjede u stranačkim kapacitetima, da to treba da budu predstavnici svih parlamentarnih političkih partija”, kaže Igor Crnadak iz PDP-a.

Taj prijedlog opozicije nije prihvaćen, mada spisak članova dostavljen u prijedlogu Zaključka nije konačan. Zanimljivo formiranje Odbora predviđeno je, ne u skladu sa zakonom, već u skladu sa Zaključcima vezanim za Deklaraciju sa svesrpskog sabora održanog ove godine u Beogradu.

“Ono što je najzanimljivije formira se odbor za proslavu Dana Republike. A Dan Republike kao praznik izbirsan je iz zakona o praznicima Republike Srpske, jer ova vlast koja je pravila referendum i dobila lokalne izbore 2016. na toj priči je sprovela odluku Ustavnog suda”, ističe Nebojša Vukanović iz Liste za pravdu i red.

Nešto kasnije pred novinarima pojavio se i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske. Najviše njemu pitanja odnosilo se na promjenu načina organizacije proslave 9. januara, budući da je lista nakon ovogodišnje proslave proširena imenima predsjednikovog savjetnika Branka Okuke, generalne sekretarke Jelene Pajić Baštinac i predsjedavajuće Vijeća naroda Srebrenke Golić. Da nije riječ o skrivanju iza Narodne skupštine u strahu od eventualnog novog širenja liste, odlučno tvrdi Nenad Stevandić.

“Ja vam govorim da Zaključci govore da mi obavezujemo Vladu, mogla je Vlada i promjeniti Zakon, ali ne bi mogla promjeniti ove zaključke. Mogla je Vlada izbrisati to. Mogao je visoki predstavnik, provocirate me, mogao je donijeti odluku da se januar briše, da ne postoji mjesec, ali mi imamo zaključke kojima ćemo obezbijediti njegovu proslavu”, upozorava Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.

Preciznije, organizacija proslave 9. januara kao Dana Republike Srpske prema zaključcima, a ne prema Zakonu, vlastima se čini kao zgodan način za zaobilaženje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je u dva navrata osporio 9. januar.

Stevandić se, inače, pred medijima pojavio s namjerom da govori o pravnim mehanizmima u vezi sa zaštitom pojedinaca sa američke crne liste. Sve nakon što je jedan od njegovih savjetnika Dragan Dakić učestvovao na UN-ovoj konferenciji o sankcijama koje zemlje uvode unilateralno. O tome je navodno govorio učesnicima skupa, prenoseći da su njegovi sagovornici bili začuđeni situacijom u kojoj su se našli sankionisani u Bosni i Hercegovini. Kasnije je utvrđeno da na listi govornika Dakićevog imena nema.

“Bilo im je posebno zanimljivo kada su čuli da mi imamo sankcionisana lica koja su dospjela na crnu listu zbog vršenja svojih ustavnih ovlašćenja, precizirao sam, zakonodavne djelatnosti. To su me zamolili da ponovim još jednom, da li se radi o ustavnim ovlašćenjima i naročito kad sam pojasnio da je u pitanju bila zakonodavna procedura donošenja jednog zakona da su nakon toga posljedično stavljeni na crnu listu, to je bilo nešto što je skrenulo pažnju svih prisutnih posebno, rekao bih, specijalnog izvjestioca”, pojašnjava Dragan Dakić, profesor međunarodnog javnog prava i savjetnik predsjednika NSRS.

U naknadnom telefonskom razgovoru Stevandićev savjetnik i profesor međunarodnog javnog prava na Univerzitetu u Kragujevcu pojašnjava kako je konferencija u Ženevi trajala dva dana, a ne dva i po sata koliko traje dostupan snimak na stranici UN-a, kako je govorio u dijelu koji je bio predviđen za diskusiju i kako je dodatna pojašnjenja poslao pisanim putem. Kako god, njegovo iskustvo povod je za inicijativu Nenada Stevandića ka predsjedavajućoj Predsjedništva Bosne i Hercegovine koju će zamoliti da uputi poziv specijalnoj predstavnici UN-a za dolazak u Bosnu i Hercegovinu i sačinjavanje posebnog izvještaja.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!