Porodica, prijatelji Nizame Hećimović kao i građani Gradačca okupljeni u neformalnu grupu građana traže da Federalna uprava policije pokrene istragu trostrukog ubistva u ovom gradu, kao što vodi istragu ubistva Amre Kahrimanović. Kako navode u zahtjevu, tamošnji MUP nije poduzeo potrebne radnje s ciljem Nizamine zaštite.
“Mi članovi porodice ubijene Nizame Hećimović, kao i naših sugrađana oca i sina Džengiza i Denisa Ondera, imamo pravo na istinu i tražimo da viši organi provedu temeljitu istragu zbog čega policijske snage u Gradačcu i ostalim dijelovima TK-a, nisu poduzele blagovremene radnje“, navode iz neformalne grupe građana.
Dodaju da su se ubistva moglo spriječiti najprije Nizame Hećimović, koja se krila u kući tetke Zijade Pamuković udaljene dvije minute od policijske stanice što je dobro bilo poznato policiji.
“Policija je kasnila najmanje 40 minuta. Za to vrijeme je Nizama nasilno izvučena iz kuće i sat nakon ubijena”, dodaju.
“Željeli bismo da znamo istinu ko je ovde ustvari pogriješio i zašto je sve tako otišlo, jer ovde kod nas u Gradačcu su se desila tri ubistva, prije svega majka sa bebom od deset mjeseci u naručju, tražila je pomoć, a niko je nije zaštitio. Valjda bi neko trebao da da neki odgovor zašto je to tako bilo?”, upitala je Zijada Pamuković, tetka ubijene Nizame.
“Ko je odgovoran zato što nije na vrijeme zaštitio žrtvu kada je ona prijavljivala da se nalazi u riziku od opasnog nasilnika. Ko je tu zakazao? Ko je zakazao kada je pozivana policija? Ko je zakao kad je ubici dao neke informacije o tome gdje se žrtva nalazi?”, pita se Rubina Čengić, novinarka i aktivistkinja.
“Nama niko nije rekao je li ta istraga završena ili još uvijek traje. Ja ništa ne znam, nas niko ništa nije obavijestio kao porodicu, valjda bi trebao neko da nas obavijesti”, ističe Zijada Pamuković.
Iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća potvrđeno nam je da je protiv sutkinje Općinskog suda u Gradačcu Lejle Numanović podignuta disciplinska tužba i u toku je zakazivanje pripremnog ročišta. A riječ je o sutkinji koja koja je odbila odrediti mjere zabrane prilaska ubijenoj Nizami, a po prijedlogu policijske uprave Gradačac, te je odbijenicu putem pošte poslala ubici nakon čijeg prijema je navodno Sulejmanović i započeo krvavi pohod. Ostalo je nejasno zašto je kantonalno tužilaštvo ovakvu istragu povjerilo kantonalnom MUP-u.
“Niko nije ponudio ostavku. Vi u nekim normalnim demokratskim društvima imate ostavke ministara i premijera jer slučajno plate parking u iznosu od dva tri eura. Kod nas se desi trostruko ubistvo i niko ni ne pomisli da da ostavku, niti mi iz njihovih komuniciranja sa javnosti vidimo da njih uopšte zanima šta javnost misli”, ističe novinar Slađan Tomić.
Zašto je u slučaju ubistva u Tuzli tužilaštvo odlučilo drugačije i povjerilo istragu FUP-u komentirao je federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak u Pressingu na N1.
Amir Zukić: Zašto ministre u slučaju trostrukog ubistva u Gradačcu nije zatraženo da Federalna uprava policije da preuzme slučaj?
Ramo Isak: Pa vidite to ni meni nije jasno.
Amir Zukić: Jer i tada je bilo mnogo informacija da je policija također bila uključena u prikrivanje dokaza, pa zapravo i da nije prevenirala ubistva, a znala je ko je čovjek koji je izvršio femicid i još dva ubistva?
Ramo Isak: Mi smo smatrali da ćemo preuzeti tu istragu jer je to neka logika stvari. Jednostavno je tužilaštvo procijenilo da mi ne trebamo.
Amir Zukić: I tada je bio interes javnosti kao što je u ovom slučaju.
Ramo Isak: Vjerovatno prošli put to nisu uradili, a smatram da su trebali. Sad su uradili da ih javnost ne bi kritikovala kao prošli put.
Profesor Armin Kržalić sa Fakulteta za kriminalistiku,kriminologiju i sigurnosne studije objašnjava da FUP ni po prijemu dopisa neće moći provesti internu istragu, jer je za nju nadležan Ured za žalbe Kantonalnog MUP-a Tuzlanskog kantona. Da bi Federalna uprava policije provela novu istragu morali bi se steći uvjeti za to, ali se postavlja pitanje kako nakon sprovedene istrage istražiti krivično djelo koje su policajci u Gradačcu eventualno učinili nečinjenjem, nepoduzimanjem mjera i radnji iz njihove nadležnosti da bi se spriječilo ubistvo.
Bivši istražitelj u tužilaštvu i ekspert za sigurnost Sandi Dizdarević ističe da bi se istraga istrage trostrukog ubistva mogla sprovesti kada bi Skupština Tuzlanskog kantona formirala nezavisnu ekspertsku komisiju koja bi sprovela dodatnu istragu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!