Porodice srpskih žrtava optužuju Sud i Tužilaštvo BiH za “dvostruke standarde”

Vijesti 07. dec 202119:33 4 komentara
Porodice srpskih žrtava ispred Suda BiH (N1)

Nerijetke su političke opaske na rad Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine. I žrtve na svim stranama nisu zadovoljne brzinom procesa kao ni težinom izrečenih kazni. Svoje nezadovljstvo dolaskom pred zgradu državnog suda danas su izrazili članovi devet organizacija iz RS.

Zločin nad ljudima koji su, kako kažu, branili svoje ognjište, potraga za posmrtnim ostacima članova njihove porodice, priča je Ružice, Veselka i Raduške.

“Taj otac je moj otac koji je mene rodio, znači živ čovjek bio, radio, imao porodicu. Ja sam ovdje došao da pitam zašto njega nema, zašto ne mogu dobiti te njegove zemne ostatke da ga sahranim”, kaže Veselko Pejić.

“Potražujem svog sina Slađana. Da mi ga je pronaći dok sam živa jer neću ni ja dugo”, ističe Raduška Pavlović.

“27 godina pronađena je samo jedna njegova kost, donja vilici i morali smo da preuzmemo i sahranili smo prije dvije godine. Evo do dan-danas još se ništa nije pronašlo”, dodaje Ružica Jeftić.

 

Protest u organizaciji devet nevladinih organizacija iz RS-a zbog, kako tvrde, dvostrukih standarda u procesuiranju ratnih zločina i potpunog zastoja u traženju nestalih Srba.

“Svako od ovih Udruženja doveo je svoje članstvo koje je veoma nezadovoljno radom Suda i Tužilaštva BiH, posebno Odjelom za ratne zločine. Brojne članice iz ovog Udruženja došle su iz zapadnokrajiških opština, sa Kupreške visoravni, niko za Podrinje nije osuđen”, tvrdi Božica Živković Railić, predsjednica žena žrtva rata RS.

“Danas smo došli u situaciju da ova ovdje ustanova iza naših leđa sije razdor i mržnju što se na taj način poništavaju žrtve drugog naroda, srpskog naroda”, navodi Anđelko Nosović, predsjednik Saveza logoraša RS.

Nezadovoljstvo i zbog posljednjih hapšenja za ratne zločine u Bijeljini, a posebno zbog slučaja Mahmuljin čije obnovljeno suđenje je počelo pred Sudom BiH.

“Znate da ovdje čak i u sudskom vijeću u predmetu Mahmuljin u drugostepenom postoje sudije protiv kojih je podnešena od Republičkog centra prijava kao ratnih sudija ili tada tužilaca”, kaže Milorad Kojić, direktor Centra za istraživanje rata RS-a.

“Određivanje pritvora od Suda BiH, generalu Sariću se onemogućava adekvatno liječenje koje zahtjeva njegova teška bolest”, dodaje Duško Tešić, Boračka organizacija specijalne brigade policije MUP-a RS.

Na naše pitanje da li je današnji protest određeni vid pritiska na rad pravosudnih institucija bez odgovora iz VSTV-a i Tužilaštva BiH. Bez komentara je i odbrana Sakiba Mahmuljina.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare