Da li ste nekada razmišljali o tome kako je živjeti u parku prirode, daleko od buke, okruženi prirodom, čistom vodom i zrakom? Iako im je najbliža trgovina udaljena 30-tak kilometara, a najbliža benzinska pumpa 25 km, njih 22-oje cijelu godinu živi na Blidinju. Posla se uvijek nađe, a mir i zdravlje koje tu imaju ne bi mijenjali nizašta. Našoj ekipi ispričali su detalje.
Okružen Čvrsnicom i Vranom na više od 1.000 metara nadmorske visine, bogat biljnim i životinjskim vrstama 40-tak minuta od Jablanice i pola sata od Posušja smješten je Park prirode Blidinje.
Titulu nosi od 1995. godine, a zadivljujući pogled sa svih strana. Bogatstvo ljekovitim i šumskim biljem, ugodan put, skijaška staza i blizina planina privlače veliki broj turista koji se tu zadrže samo nekoliko dana. Smjestiti se mogu u brojnim kućama, bungalovima i vikendicama, a čak i u kućici koja liči na bačvu pored prelijepog Blidinjskog jezera po kojem je ovaj Park prirode na Risovcu i dobio ime.
Turisti se interesuju za ovo područje
Zimska sezona broji veliki broj turista koji tu dođu skijati i probati tradicionalna jela. Ljeti ih nije ništa manje. Dolaze tu brati šumske jagode, kantarion, kunicu i mnoge druge ljekovite trave, ali i vidjeti brojne endemske vrste, uživati u pogledu ili se popeti na obližnje planinske vrhove. Nakon toga mnogi produže i do mora.
Sada je put na Risovcu koji vodi kroz Park prirode Blidinje magistralni, što dovodi turiste iz svih krajeva Evrope na ovo područje. Veliki broj turista domaćem stanovništu donosi mogućnosti posla, ali nekad ih i zamaraju, jer im nedostaju potpuni mir i tišina koje su imali prije.
U Parku prirode živi 22 stanovnika i to većinom mlađi
Park prirode broji 22 stanovnika. Za N1 su opisali i benefite života na tom području poput čiste vode, zraka, biljaka, ali ima, kažu, i nedostataka. S obzirom na to da je najbliža trgovina udaljena 30 kilometara moraju planski kupovati. Vodozaštićeno područje onemogućava da imaju pumpu u blizini, pa gorivo mogu točiti tek nakon 25 kilometara. Tomislav Zelenika, priča nam da su njih 15 od 22 mještane mlađi od 30 godina.
“Postoje neki periodi u godini kad je čak i malo dosadno, ali uglavnom puno je posla tu. Svi se mi uglavnom bavimo netko turizmom, netko poljoprivredom, i tako dalje tako da se uvijek nađe nekog posla i nema vam kada biti dosadno”, kaže Tomislav.
Zime su te kada je manje posla, no tada vrijeme provode družeći se. Jedini period života koji je Tomislav proveo negdje drugo bilo je studentsko doba. Sada se bez obzira na školovanje na Blidinju bavi turizmom i poljoprivredom. Priroda, kaže, čini život kvalitetnijim. A o tome nam priča i David Mandić koji priča da je imao probleme sa visokim pritiskom koje je na Blidinju baveći se konjima, praveći sirup od borovih iglica i meleme izliječio. Sve to radi sa svojom porodicom, posebno mu pomažu sinovi, a prodaja kaže, dobro ide.
“Svoje slobodno vrijeme provodim ovdje, bavim se malo zemljoradnjom, malo vodim ture s konjima. Ugodno s korisnim. Volim biti tu, volim životinje”, ispričao je David.
Davida smo na Blidinju i zatekli sa turistima. Mladi par iz Ljubljane u kamperu putuje Bosnom I Hercegovinom pa su se na tom proputovanju zaustavili i na Blidinju. Oduševljeni zrakom i krajolikom namjeravaju produžiti boravak tu.
“Idemo kroz Bosnu, sada smo tu dva dana, ali možda ćemo ostati još toliko. Ovdje je prelijepo, ovaj kraj je baš divan”, ispričao je turista Uroš jašući na konju.
Blidinje je administrativno komplikovano područje
No, nisu samo ljepote i mogućnosti koje nudi priroda zanimljive u vezi sa Parkom prirode Blidinje. Administrativno je ovo područje od 358 kilometara kvadratnih podijeljeno između pet opština: Tomislavgrad, Posušje, Jablanica, Mostar i Prozor-Rama. To stvara poteškoće lokalnom stanovništvu.
“Administrativno gledano to je malo komplikovano, odnosno, nije malo nego jako komplikovano. I po pitanju parka kao javnog preduzeća, tako i nas stanovništva koji živimo tu”, priča Tomislav Zelenika dodajući da su oni koji tu žive većinom porijeklom naklonjeniji Tomislavgradu, ali su prijavljeni da žive u opštini Jablanica.
Tamo, navodi, idu doktoru i glasaju na izborima, ali se većinom školuju u Posušju, Širokom Brijegu ili Mostaru. Ono na šta su ponosni je što imaju svoju župu. I fratri tu provode cijelu godinu. Iako sada imaju novu crkvu, želja im je da ostaci starih molitvenih prostora nazvani Crkvine budu arheološki istraženi.
“Decenijama i stoljećima mi fratri smo bili ovdje najviše zbog onih koji su tu boravili baveći se stočarstvom, poljoprivredom. Zadnjih godina malo je onih koji se bave tim kulturama, ali je zato puno više turista tako da smo mi na raspolaganju svima”, kaže ovo fra Josip Vlašić, voditelj franjevačke kuće molitve Masne Luke, koji je na Blidinju u službi već tri godine.
Sada prave i programe za turiste gdje mogu uživati u tišini i prirodi i tako se odmaći od svakodnevne brzine života, posvetiti se sebi i Bogu. Kaže ipak i da tu dolaze i stanovnici Blidinja, iako ih je danas manje. Osim što se većinom mlađi bave turizmom, ugostiteljstvom i poljoprivredom, ima i onih koji se tradicionalno bave stočarstvom.
Tako Ivan Peljko ima 500 ovaca i kaže od vune, mesa i mlijeka može fino zaraditi. A u svemu mu pomaže i čoban Ahmet Karić, zvani Matan, koji je iz Travnika u ove prostore stigao sa 15 godina.
”Bavimo se stočarstvom ovcama i kravama… pravljenjem sira, mesa i tako… Nikad nije dosadno, uvijek se nađe nešto za raditi oko stoke”, kaže Ivan Peljko.
Mještani život u parku prirode ne bi mijenjali nizašta
A Ahmet Karić objašnjava da ako ne izvode ovce na ispašu, onda moraju musti mlijeko, praviti sir, šišati ovce…
“Jedino baš kada ste umorni bude malo dosadno, ali opet ne može ti biti ni dosadno fin je zrak, ima lijepog društva i prijatelja i svega”, dodao je.
Dosadu razbijaju družeći se, najčešće uz harmoniku. Iako ih turisti nekada i zamaraju, drago im je što i drugi dođu uživati u njihovom kraju. Svjesni su da život udaljen od gradske vreve usred parka prirode mnogima djeluje neshvatljiv, međutim, poručuju da ga ne bi mijenjali ni za jedan drugi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!