U prostorijama Kulturnog centra u Srbrenici danas se održava konferencija pod nazivom "Pravda i sjećanje: Refleksije na osuđujuću presudu Radislavu Krstiću".
Naime, kako je pojašnjeno ova konferencija ima za cilj da okupi studente, akademske radnike, istraživače, te sve zainteresovane za teme pravde, sjećanja i historije, kako bismo zajednički razmijenili ideje i refleksije na važnu osuđujuću presudu Radislavu Krstiću.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić otvorio je konferenciju.
“Mi smo ovdje danas u svojoj priči i nemamo namjeru pregovarati o svojoj priči, nemamo namjeru tražiti dozvolu ili dopustiti bilo kome da definiše granice našeg iskustva”, istaknuo je u svom govoru direktor Suljagić.
Kako se navodi na zvaničnom Twitter nalogu Memorijalnog centra Srebrenica prvi panel se fokusira na svjedočanstva preživjelih genocida u Srebrenici. Preživjeli su podijelili svoja iskustva i kako su oni doživjeli pravdu kroz presudu Radislavu Krstiću. Panel ima za cilj da osnaži glasove preživjelih i istakne važnost njihovih priča u procesu sjećanja.
Fahrudin Muminović je imao nepunih sedam godina kada je zajedno sa svojim ocem odveden na strijeljanje.
“Otac mi je rekao da se sakrijem ispod kreveta, ali su nas našli i izveli vani. Svezali su nam bijele marame oko očiju da ne vidimo kuda nas voze…”.
Svjedočenje Fahrudina Muminovića duboko je pogodilo sve prisutne na konferenciji “Pravda i sjećanje: Refleksije na osuđujuću presudu Radislavu Krstiću”.
“Majke su postavile temelj za dokazivanje genocida. Istrajnost i snaga majki Srebrenice su nemjerljivi”, istaknula je Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa”.
Panel “Uticaj presude Radislavu Krstiću na pravdu i pomirenje” istražuje kako je presuda uticala na pravdu i proces pomirenja u postkonfliktnim društvima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!