Predstavnik Srbije u Ujedinjenim nacijama danas je pred Vijećem sigurnosti UN-a, na kojem se raspravljalo u vezi sa situacijom u Bosni i Hercegovini, kazao kako je u posljednje vrijeme region Zapadnog Balkana opterećen nepotrebnim političkim tenzijama, porukama i političkim narativima koji predstavljaju opstrukciju svakom konstruktivnom rješenju.
“Srbija čvrsto veruje da njena aktivna politika pozitivno doprinosi procesu pomirenja u našem regionu i jačanju dobrosusedskih odnosa. Dijalog uzajamnog poštovanja legitimnih interesa za sve uključene strane je najefikasniji način očuvanja mira i stabilnosti u regionu u cilju izgradnje bolje budućnosti za sve nas. Naš region ima zajedničku prošlost iz koje moramo učiti, ali budućnost koju moramo graditi zajedno jer smo dužni osigurati trajni i održivi mir za generacije koje dolaze”, kazao je.
Predstavnik Srbije je tokom svoga obraćanja iznio niz netačnih navoda poput onog o “građanskom” rat u BiH te da je njegova zemlja “garant” Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Izričito smo protiv nametanja rješenja koja nisu rezultat konsenzusa i smatramo da takvi pokušaji predstavljaju prijetnju kako BiH tako i cijelom regionu. Srbija u principu ne podržava uvođenje sankcija kao način rešavanja političke krize. U tom kontekstu ne podržavamo moguće sankcije bh. zvaničnicima. Srbija ni na koji način neće uvoditi sankcije svom narodu i ‘predstavnicima srpskog naroda’ u BiH i RS. Umjesto toga, Srbija će nastaviti da gradi povjerenje jačanjem ekonomske, političke i kulturne saradnje sa BiH”, kazao je predstavnik Srbije u Ujedinjenim nacijama.
Hrvatska o ravnopravnosti naroda i izborima u BiH
Ambasador Hrvatske je danas u Vijeću sigrunosti izjavio da Zagreb ostaje predana bliskoj saradnji s uredom visokih predstavnika i stabilizacijskih snaga te naznačio važnost teritorijalnog integriteta, stabilnosti, funkcionalnosti i prosperiteta BiH “zasnovanoj na principima ravnopravnosti i nediskriminacije svih građana i konstitutivnih naroda kako je navedeno u Ustavu BiH.”
Govorio je i o izmjenama Izbornog zakona.
“Konzistentno kršenje principa ravnopravnosti među konstitutivnim narodima nije se rješilo na odgovarajući način već predugo. Postojeći izborni okvir omogućava sistemski izborni inženjering, a posebno uskraćuje Hrvatima u BiH pravo da biraju svoje legitimne predstavnike. U sadašnjem obliku, izborni zakon slabi i delegitimizira ključne državne institucije i negativno utiče na njihovo funkcionisanje”, kazao je on.
Ambasador je podsjetio kako su za ovu godinu zakazani opći izbori u BiH.
“Ako se želi izbjeći još jedan ciklus obilježen političkim krizama, mora se brzo i bez daljeg odlaganja postići konsenzus o izbornoj reformi. To bi trebalo činiti u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava i relevantnim odlukama Ustavnog suda BiH, posebno u slučaju Ljubić”, kazao je na kraju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare