Priča o prevarama i nepravdi u Banjaluci: Platio stan, postao beskućnik

Vijesti 01. dec 202422:06 0 komentara

Kupio stan. Uredno ga platio. No, danas je beskućnik. Priča je to starijeg Banjalučanina koji je samo jedna od žrtava prevare s prodajom stanova. Nepravda koja ih je zadesila, čini se nikad neće biti ispravljena.

75-godišnji Boro Marinković iz Banjaluke iako ima svoj stan, živi u gerontološkom centru. Uslovi za život u garsonjeri koju je kupio prije 15 godina, kako tvrdi nemogući su. Najveći problem – vlaga.

“Noseći stubovi su do sada dva puta pucali, pa se postavlja pitanje koliko je bezbjedno živjeti ovdje”, govori Boro Marinković.

Naime, 2009.godine Boro je kupio stan u naselju Lazarevo po principu ključ u ruke. Međutim, kada je u isti uselio pet godina kasnije, počeli su njegovi problemi. Novac, umjesto uložen, ispostavilo se da je bačen. Zgrada je ostala nedovršena.

“Nije bilo sve ni omalterisano , onda stolarija, pod , ulazna vrata, banja, tamo nije bilo ništa , ono što je bilo omalterisano, bilo je grupo omalterisano, nije čak ni finalno , a ovo drugo nije bilo nikako”, navodi Boro Marinković.

Zbog svega, Boro je podnio tužbe. Na sudu izašao kao pobjednik. Međutim, nakon presude ipak je prošao kao bos po trnju. Iako u istoj piše da mu investitor na ime odštete mora platiti skoro 20.000 maraka, sve je ostalo samo mrtvo slovo na papiru. Boro nikada nije dobio ni marke.

“Penzija mi je 650 maraka okruglo, a troškovi smještaja gore su 1150 maraka, plaćam to sve, pomaže mi sestra koja je u Australiji”, kaže Boro Marinković.

Svoj nesuđeni dom, Boro ne može prodati, čak ni ispod cijene, jer ne može uknjižiti vlasništvo. Zgrada nikada nije dobila upotrebnu dozvolu.

Prema podacima Gradske uprave, osam stambeno poslovnih objekata u Banjaluci nema upotrebnu dozvolu. Međutim, nije poznato koji su to konkreto stambeno poslovni prostori i na kojim lokacijama se nalaze. Odstupanje od izdate građevinske dozvole, jedan je od razloga za nemogućnost izdavanja upotrebne.

Rizik u kupovini

Većina stanova proda se u ranoj fazi gradnje prije dobijanja upotrebne dozvole, kažu u agenciji za promet nekretnina. Rizik u takvoj kupovini uvijek postoji, no, kako tvrdi Milanović uvođenjem notarijata rizici su smanjeni. Ipak, još uvijek je problem kako kaže needukovanost kupca.

“Ako investitor eventualno uzima hipoteku, odnosno finansira gradnju putem kredita i stavlja zemljište pod hipoteku prilikom prodaje svakog stana pojedinačno u zgradi obavezno je da obezbjedi saglasnost banke da se taj stan izuzima iz eventualnog izvršenja ukoliko bi došlo do nekog problema sa bankom ili nevraćanja kredita da kupac koji je savjestan kupac ne trpi nikakvu štetu u budućnosti. // Pa se dešava situacija da kupci usele u svoje stanove, pa onda čekaju jedan vremenski period da dobiju upotrebnu dozvolu, to je manji problem da kažem nego onaj kad se uopšte zgrada ne završi”, kaže Dragan Milanović iz Agencije za nekretnine.

Kao što je bilo u slučaju “Ekvator”, koji nije izolovan. Banjaluku je potresla i afera “Veseli brijeg” kada je Zoran Delić vlasnik firme Del Invest prevario na stotine kupaca. Tada su pojedini bez obzira na osuđujuću presudu protiv njega, ostali i bez stana i novca. Ni Boro Marinković s početka priče ne može da naplatiti odštetu, s obzirom da investitor Zoran Milić koji mu duguje novac nema imovine. Nema ni broja telefona na koji je dostupan.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!