Što više spratova, zarada je veća. Uz ovu logiku sa potpisom nadležnih, nicale su zgrade i stambena naselja širom Sarajeva. Za to vrijeme pokazana je nebriga o kulturno-sportskim objektima, pa su Sarajevu potrebni projekti ostali samo san.
Prije 25 godina prezentovan je projekat Koncertne dvorane u Sarajevu kada je pokrenut konkurs za izgradnju. Sve je to ostalo samo na videoprezentaciji. U međuvremenu širom grada izgrađeni su tržni centri i stambene zgrade – neke od njih i preko dozvoljene spratnosti.
“Vi kada rasprodate prostor onda nema nazad. Sarajevo je evropski grad i mora se razvijati kao evropski gradovi. Spomenuli ste Koncertnu dvoranu, a jedan od premijera kantona koji je još aktuelni političar ‘to je najbolji plac u gradu tu neće niko napraviti dvoranu’. To je poruka građanima. Najbolji plac, a ne vaša Koncertna dvorana”, rekao je Anes Podić, Eko akcija.
A na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća potvrda da se nerijetko radilo u suprotnosti sa Urbanističkim planom koji predviđa da zgrada može imati maksimalno 18 spratova. Sarajevo Tower ima više od 20.
Mirela Džehverović, zamjenica predsjedavajućeg Gradskog vijeća Sarajevo pitala je na sjednici Gradskog vijeća: “Kako je onda mogla na sve ovo isto izgraditi takva zgrada i kako se mogla izgraditi i kako se sada to ne može desiti?”.
Nataša Pelja iz Zavoda za planiranje razvoja KS je odgovorila: “To ćete morati pitati one koji su u to vrijeme od općinskog načelnika da se desi to što se desi. Urbanističkim planom to nije bilo predviđeno, da se Urbanistički plan poštovao to ne bi bilo moguće”.
Nema strategije gradnje
Bh. arhitekta Amir Vuk Zec kaže da su protekle decenije pokazale i manjkavost podjele nadležnosti između grada i Općina. Nedostaje i adekvatna strategija gradnje, a tu je i isključiva tendencija ka profitu.
“Ovi današnji što hoće da prave ja im kažem ”kada idete doktoru tražite najboljeg, a kada traže arhitektu najjeftinijeg. Vi vidite sva naselja nema nijedne podzemne garaže. Imate nebodera koliko hoćete bez ijedne garaže ispod njega”, rekao je Zec.
Kvadrant C
Ovih dana mnogo polemike o izgradnji koja će po svemu sudeći uslijediti. Regulacioni plan Kvadrant C predviđa izgradnju kompleksa s licencom Svjetskog trgovačkog centra na ovoj lokaciji. Za šest dana zakazana je javna rasprava.
“Područje gdje je visoka gradnja sve do proljeća bila zabranjena. 2016. je dat rok da se uradi Studija i da se naprave urbanistička ograničenja. Studija je usvojena. 2020. godine. Skupština donijela o zabrani gradnje u ventilacionim koridorima. Da bi se proljetos desio obrat”, dodao je Podić.
Ovakav odnos koji je konstantan, dodaje Podić, i doveo je do povećanog aerozagađenja. No, postoje i pozitivni aspekti, kao što je unapređenje putne infrastrukture, pruge, dok će policijske snage dobiti moderan prostor u ulici Kolodvorska.
“Grad jednostavno traži stalnu brigu. Ja kako vidim grad on je musav, da se tako izrazim. Pogledajte parter Titove, onda od Katedrale kada idete… mi smo glavnu ulicu pretvorili u aščiluk. Ono što drži imidž Sarajeva je čaršija, ona se odupire vremenu”, rekao je Zec.
Imidž Sarajeva očito je baziran na staroj slavi i bogatoj kulturno-historijskoj baštini. Jasno je da posljednjih 30 godina nedostaju projekti koji su značajni za cijelo društvo – ali se zato realizuju oni koji su za pojedince profitabilni.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!