Prijeti li centrima za specijalno obrazovanje u KS gašenje? Uposlenici poručuju: “Radimo u agoniji”

Vijesti 22. nov 202414:47 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Već duže vrijeme traje saga u vezi sa odnosom Vlade Kantona Sarajevo i Ministarstva osnovnog odgoja i obrazovanja KS na čijem čelu je Naida Hota-Muminović prema ustanovama koje rade s osobama s poteškoćama u razvoju (J.U. Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju "Vladimir Nazor“, Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj djece "Mjedenica“, Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo). Sada se pojavila informacija u javnosti da postoji mogućnost da centri za specijalno obrazovanje pri njima budu ukinuti, a što tvrde pojedini zastupnici u Skupštini KS. Uposlenici dvije od tri navedene ustanove s kojima smo stupili u kontakt ističu da za ovu odluku nisu čuli, ali isto tako ne opovrgavaju loš odnos i konstantne pritiske koji se vrše nad njima.

Naime, zastupnik u Skupštini KS Faruk Selmanović (SDA) upitao je nadležne da li je tačno da je Vlada KS na jučerašnjoj 51. sjednici prilikom razmatranja situacije u gore navedenim centrima, a nakon analize izvještaja ustvrdila da nemaju svrhu te da je jednostrano odlučila smijeniti sve direktore. Zatim je dodao da je tom potezu bio “cilj ukidanje ovih ustanova do kraja 2025. godine”.

“Naime, prema navodima, plan resorne ministrice Hota-Muminović jeste da, uz obrazloženje nepopunjenosti školskih odbora uzrokovanih novim Zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju, samostalno imenuje rukovodioce putem ovlaštenja. Zaobilazeći tako odredbe zakona kojima je propisano da vršioce dužnosti imenuje školski odbor. Navedeni akteri bi zatim imali obavezu do kraja 2025. godine ugasiti sve navedene ustanove te uposlene defektologe kao i štićenika ustanova prebaciti u redovne školske ustanove bez prethodne sistemske i kadrovske prilagodbe istih”, naveo je Selmanović nakon čega je zahtijevao da se resorna ministrica izjasni o ovom pitanju.

Pitali smo i mi Vladu KS, prije svega, da li je ova informacija tačna kao i ostali navodi, međutim, do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili.

Centri se bore sa velikim pritiskom nadležnih

S druge strane, iako još zvanično nikakvu informaciju konkretno o ovoj odluci nisu dobili niti imaju bilo kakva ni nagađanja, uposlenici centra “Vladimir Nazor” i Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju bili su voljni govoriti o svim problemima i pritiscima s kojima se susreću.

Emrisela Ibrahimović, uposlenica centra “Vladimir Nazor” koja trenutno obnaša i funkciju Sindikalnog povjerenika sindikalne podružnice ove ustanove kazala je za N1 da su se sinoć sponatno okupili kako bi ukazali na probleme s kojima se suočavaju.

“Mi smo sinoć imali jedno spontano okupljanje uposlenika, uglavnom članova sindikalne podružnice centra Vladimir Nazor. Nemamo nikakve zvanične informacije ni o smjeni uprave ni o zatvaranju specijaliziranih ustanova i to nije bio razlog zbog kojeg smo se mi spontano okupili. Mi smo se okupili zato što u posljednjem periodu osjećamo veliki pritisak od Ministarstva odgoja i obrazovanja i to traje već nekoliko mjeseci. To naše okupljanje je bilo kao kap vode u punoj čaši jer mjesecima trpimo agoniju čitajući razne medijske portale i tako ne znamo koje informacije su zvanične, a koje nezvanične”, navela je i dodala:

“Ako se obratimo Vladi KS i resornom ministarstvu ne dobijemo pravovremeno odgovore i to za milion stvari ne samo za ovo. Međutim, gdje ima vatre ima i dima i ne radi se ovdje uopće o smjeni uprave već o tome da sve što se dešava u vezi s reformom obrazovanja utječe direktno i na svakodnevni rad uposlenika. Pod velikim smo pritiskom, trenutno sam na bolovanju, ali moje kolege svaki dan idu na posao sa pitanjima šta će biti dalje, gdje ćemo raditi, šta će se desiti sa reformom”. 

Taj pritisak se, kako tvrdi, vrši putem donošenja raznih pravilnika, izmjene i dopune Zakona o osnovnom školskom obrazovanju, a u šta, kako smatra, nije uključena relevantna struka.

“Sinoć smo samo htjeli skinuti ljagu sa našeg centra u smislu da on ne radi kako treba, po zakonu itd. Mi samo želimo reći da centar ‘Vladimir Nazor’ preko 60 godina radi sa djecom i da niko sada ne može reći da je to neispravno, ali da zajednički možemo doprinijeti boljim uslovima rada i poboljšati ih. Mi želimo raditi čak i bolje, ali nam uslove za to trebaju ponuditi upravo ministarstvo i vlada. Dakle, naš cilj je bio da prestanemo raditi u jednom pritisku, u jednoj agoniji, stalnim inspekcijskim nadzorima jer to nije lako za jednog nastavnika koji svaki dan treba provesti nekoliko sati u učionici sa djecom s poteškoćama u razvoju. S druge strane, rad centra možda nije po svim zakonskim pravilima, ali mora postojati kvalitetna komunikacija i saradnja između ministarstva i nas što uvijek mi potenciramo. I sa treće strane ne dozvoljavamo da se govori da se u centru ne radi sa djecom i da mi ne propagiramo ono što je najbolje i u njihovom je interesu”, istakla je naša sagovornica.

“Ne damo da se blati rad centra ‘Vladimir Nazor'”

Kako nam je rekla, uposlenicima nije jasno zbog čega se na njih vrši jedna ovakva vrsta pritiska. Dodaje da sve više postaju uvjereni da je u pozadini politička konotacija.

“Mi kao uposlenici nemamo nikakav problem u komunikaciji i radu naše direktorice. Mi smo doživjeli renesansu u otvaranju raznih novih odjela – senzorne sobe, slane sobe, kuhinje, stomatološke ambulante nakon toliko vremena i zaista idemo naprijed u posljednjih pet – šest godina i zato ne znam zašto se ovo dešava. Ukoliko i ima nekih nepravilnosti, naravno da ćemo ih ispraviti, ali da se ovoliki atak stvara i odlučuje neko umjesto nas i neko ko je možda prvi put čuo za djecu sa poteškoćama u razvoju prije nekoliko godina, a mi toliko vremena radimo s njima. Samo ja sam 22 godine u centru ‘Vladimir Nazor’ i mislim da je ovo stvarno neozbiljno i ne damo da se blati rad našeg centra koji uvijek može i treba biti bolji”, dodala je.

Zatim je pojasnila s koliko izazova se suočavaju u svom radu.

“Izuzetno zahtjevnu djecu imamo i posljednjih nekoliko godina je zabilježena i tendencija rasta djece s teškoćama u razvoju i nažalost to je tako, ali s njima neko mora raditi. Nama smeta što se stalno prozivamo u negativnom smislu, a mi se izuzetno trudimo i radimo kako najbolje znamo. I o tome se uglavnom pitaju ljudi koji ili nisu stručni ili su stručni, ali u tom datom momentu podobni i samim time niste stručni jer ne izražavate stručno već lično mišljenje samo zato što se to od vas traži jer ste dobili posao bez konkursa”, navela je Ibrahimović.

Roditelji zabrinuti i uplašeni

Uz sve to i roditelji djece trpe jer nisu sigurni da li će postojati adekvatna pomoć njihovoj djeci i dalje te kakva budućnost čeka osoblje i ovaj centar.

“Mogu samo zamisliti kako je roditeljima. Mogu samo da suosjećam s njima, a nikad da osjećam isto što i oni. Ja kao roditelj dvoje odrasle djece koja nemaju teškoće u razvoju, ali nikada ne znamo kada će neko naše dijete imati određeno iskušenje u životu, upravo smatram da roditelji trebaju prvo na ovo reagovati. Dosad smo bili u komunikaciji s njima dajemo jedni drugima međusobnu podršku, ali sam mišljenja da ne može odlučivati i neko sebe smatrati stručnim, a možda u životu nije imao pet puta priliku da sjedi s osobom sa teškoćama u razvoju. Vlada KS i ministarstvo su naši osnivači i poslodavci i ako nam oni neće davati vjetar u leđa ko će drugi”, poručila je Ibrahimović.

Iz Sindikalne organizacije Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju su također ukazali na, kako kažu, ozbiljan problem s kojim se suočavaju centri za socijalno obrazovanje u BiH. Dotakli su se i nedavnih inspekcijskih aktivnosti koje su provedene u ovoj i drugim ustanovama, a u kojima su, kako je rečeno, utvrđene određene nepravilnosti.

“Odluka ministrice obrazovanja o smjeni rukovodstava centara zbog navodne neusklađenosti s izradom Individualnih programa podrške (IPP) za svu djecu duboko je zabrinjavajuća i nanosi štetu ranjivoj populaciji kojoj ti centri služe. Naš Centar, koji djeluje neprekidno od 1946. godine, već decenijama pruža kvalitetno obrazovanje djeci sa slušnim oštećenjem, koristeći Nastavni plan i program izrađen za djecu oštećenog sluha i govora (NPP), sa jasno naznačenim ciljevima, zadacima rada za svaki predmet te specifične oblike rada u Centru, a koji podrazumijeva primjenu specifičnih surdoaudioloških metoda, očiglednih sredstava, principa, adekvatna opreme za rad za djecom s oštećenjem sluha i govora. Posljednji takav Program kojeg je odobrilo Ministarstvo obrazovanja, datira iz šk. 2019/2020. godine”, pojasnili su.

Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju: Suočavamo se s neosnovanim optužbama

Zatim su naveli i to da je njihov Centar u skladu s inkluzijom otvorio vrata i za djecu s različitim vrstama oštećenja, za koje su, kako tvrde, u skladu sa zakonom pribavili saglasnosti roditelja i izradili IPP-ove.

“Uprkos tome, suočavamo se s neosnovanim optužbama i pritiscima, bez prethodne komunikacije od Ministarstva. Prosvjetnoj inspekciji, prilikom nadzora, su prezentovani IPP-ovi za učenike za koje su stručni tim, nastavnici Centra i roditelji smatrali da ne mogu raditi po postojećem nastavnom planu i programu (NPP) i usmeno je objašnjen razlog neizrađivanja IPP-ova za učenike sa oštećenjem sluha i govora. Pri tome, Rješenje prosvjetne inspekcije o izvršenom, usmjerenom inspekcijskom nadzoru sa eventualnim mjerama, koje obavezuju Centar na izvršenje mjera i postupanje po Rješenju, na koji se Ministrica poziva, do dana obraćanja javnosti, nije dostavljen Centru”, dodali su.

Podsjetili su da je njihova škola osnovana kako bi pružila adekvatan odgovor na specifične potrebe djece s invaliditetom koristeći stručni kadar, opremu i prilagođene uslove rada.

“Međutim, čini se da je Ministarstvo obrazovanja preuzelo modele iz susjednih zemalja, gdje specijalne škole primjenjuju redovne planove i programe, zanemarujući stvarne potrebe naše djece i specifičnosti našeg sistema. Najviše zabrinjava činjenica da ministrica nikada nije posjetila naš Centar, niti se informisala od strane stručnog osoblja o radu s djecom koja su u njihovoj nadležnosti. Agonija oko potencijalnog gašenja centara traje već godinama, uzrokujući ogroman stres za djecu, njihove porodice i uposlenike centara. Mnogi roditelji su svjesno birali Centre kako bi njihova djeca dobila podršku u skladu s njihovim potrebama,mogućnostima i sposobnostima, izbjegavajući nepotreban pritisak redovnog školskog sistema. Ovo nije samo pitanje administracije, već prava djece sa posebnim potrebama na dostojanstveno obrazovanje i podršku koja im pripada”, zaključili su iz Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju.

Upitan bio i rad internata pri Zavodu Mjedenica

Podsjećanja radi, krajem ljeta ove godine upitan je bio i rad centra Mjedenica, tačnije, internata budući da Vlada KS nije dala saglasnost za njegovo postojanje kao ni radionice. Tu odluku su pravdali novim pedagoškim reformama.

Ubrzo nakon toga se oglasio premijer KS Nihad Uk koji je poručio da se u Zavodu Mjedenica neće ništa promijeniti dok su roditelji, s druge strane, bili poprilično uznemireni.

Uk za N1 tvrdi kako se u Zavodu Mjedenica ništa neće promijeniti, roditelji uznemireni: Za nas je ovo pitanje života i smrti

U emisiji na N1 ugostili smo roditelje koji su za ovu temu rekli da je to za njih pitanje života i smrti te da postoji niz problema koje treba riješiti.

Nakon toga je došla informacija da će rad internata u Mjedenici biti nastavljen u septembru za šta je ministrica Naida Hota-Muminović, između ostalog, okrivila medije da su pogrešno prenijeli informaciju uslijed čega se stvorila uznemirenost kod roditelja te da rad djece u predškolskom odjelu i osnovnoj školi Zavoda “Mjedenica” nikad nije bio upitan.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!