U Brčko distriktu BiH otkriven je slučaj koji je uzdrmao javnost – 31 dijete, od kojih su neka mlađa od godinu dana, pronađeno je u jednoj kući s pasošima Republike Hrvatske. Osam osoba je uhapšeno zbog sumnje u trgovinu ljudima, a istraga je u toku. O sistemskoj borbi protiv trgovine ljudima čije su žrtve i djeca razgovarali smo sa Ljiljom Lukić iz Fondacije Lora iz Bijeljine i Aidom Ćosić iz Centra ženskih prava iz Zenice.
Ćosić ističe da je problem trgovine ljudima definitivno prisutan na prostoru BiH, te podsjeća da smo svjedoci da imamo pravosnažno okončan predmet koji je bio pred Kantonalnim sudom u Tuzli.
Žrtva trgovine ljudima može biti svako
“Radilo se o organiziranoj grupi o prinudnom prosjačenju oštećenih 10 osoba, većinom su to maloljetna djeca, samo je jedna osoba bila punoljetna žrtva. Pored toga imamo aktuelne predmete koji se vode pred sudom u Brčko distriktu, zatim predmete koji su u fazi istrage ili predistražnih radnji u predmetima u Sarajevu”, navela je Ćosić.
Trgovina ljudima se dešava, upozorava ona, te ističe da žrtva trgovine ljudima može biti svako, ne moraju to biti samo pripadnici romske populacije.
“Mora se podizati svijet, mora raditi na prevenciji i na pravilnoj identifikaciji žrtava trgovine ljudima“, naglašava ona.
Fondacija Lara se bavi više decenija sa trgovinom ljudima, te Ljilja Lukić, isttče da ova vijest od juče jeste šokantna, ali ne i iznenađujuća ljudima iz iz nevladinog sektora, naročito onima koji se bave trgovinom ljudima i znaju koliko je takve djece na ulici.
Ignorisanje prosjačenja
“Sada da dođete u centar Bijeljine, vjerovatno ćete desetak djece naći koji prose na ulici, svi ćemo to izignorisati i dati im marku, jer oni to stalno traže, bez toga da su građani svjesni da je to trgovina ljudima i da na taj način podržavaju trgovinu ljudima”, navela je ona.
Što se tiče smještaja to je, dodaje, jako problematična tema.
“Mi u Sigurnoj kući proteklih godina, zaista smo vrlo često imali djecu od beba, pa do uzrasta 17-18 godina, koja su izuzeti od roditelja koja su zatečena u prosjačenju i koja su zanemarivana. I rad sa takvom djecom je specifičan. Takva djeca se mogu smještati samo u sigurne kuće i to trenutno, od osam sigurnih kuća u BiH, samo tri imaju potpisan memorandum o saradnji sa Ministarstvom bezbjednosti. To ni blizu nije dovoljno kapaciteta, s obzirom da su to kuće koje su prvenstveno za žrtve porodičnog nasilja, žene i djecu. I onda se u sigurne kuće smještaju i sve ostale potencijalne žrtve trgovine ljudima. Ne samo djeca, imali smo i djevojčice koje su bile u prinudnim maloljetničkim brakovima i slične slučajeve”, rekla je sugovornica N1.
Od glasnogovornice policije Brčko distrikta BiH Dževide Hukičević, N1 saznaje da je u okviru dosadašnjih aktivnosti slobode lišeno ukupno osam osoba, te da je u ostvarena međunarodna saradnja sa EUROPOL-om.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!