"Moramo ponuditi djeci prilagođen školski sistem u kojem se govori o izazovima i problematici s kojima se susreću svakodnevno jer, ako to ne uradimo mi, oni će naći način da se o tome informišu i jedan od puteva koji nije rijedak bit će proces radikalizacije ", rekao je za N1 profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Edin Muratbegović, ekspert za maloljetičku delinkvenciju.
Govoreći o slučaju u Bosanskoj Krupi gdje je 14-godišnjak usmrtio nožem jednog policijskog službenika, a drugog teško ranio, kazao je kako način izvršenja tog djela nesporno vodi ka tome da je irječ o terorizmu, ali da javnost zbunjuju godine izvršioca i način izvršenja djela.
“To nije nastalo digitalno i tek sada, tu postoje ozbiljne geneze koje moramo ozbiljno analizirati i pozabaviti se ozbiljno tim vrbovanjima u online okruženju kada su u pitanju nasilni ekstremizam i radikalizam. Nekada se stiče dojam da su i vjerske zajednice tu nemoćne. Zabrinjava što se mladi dovode u taj kontekst. Ako pogledate Austriju, Njemačku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju – u posljednjih nekoliko mjeseci imate par postupaka za krivična djela nasilnog ekstremizma koji vodi ka terorizmu gdje su izvršioci dobi od 15, 16, 17 i 18 godina. Ovo je malo za razmisliti. Nevjerovatna je odluka otići u policijsku stanicu i hladnim oružjem ubiti policajca”, naveo je prof. Murtabegović.
Ističe kako je Interrsorna radna grupa Vlade FBiH godinama upozoravala da treba raditi s mladima, ali da su nekada i ismijavani kada su u pitanju osobe koje se bave terorizmom.
“Uvidjeli smo da su te online indoktrinacije takve da ne možemo na njih odgovoriti, ne znamo ponuditi alternativu takvoj djecu. Fokusirali smo se na djecu povratnike sa sirijskog ratišta i radili s njima, ali ovo je nešto što se dešava u uobičajenom rutinskom radu s djecom. Protiv ovog dječaka nema istrage jer je dijete, ali to je udar na državu”, kazao je.
Smatra da nije dobro da se dobna granica za krivično odgovaranje spusti na 12 godina.
“Koliko god bili sirovi i surovi slučajevi, ne trebaju nas voditi ka činjenici da spuštamo granicu krivične odgovornosti. Moramo više i aktivno raditi s tom djecom. Škole imaju mogućnost, organi satarateljstva imaju mogućnosti. Postoje instituti trećeg roditelja. Ne koriste se. Imamo jako stidljivo korištenje svega što zakonske mogućnosti dozovljavaju. To dijete je žrtva”, naglasio je.
Ističe kako se nalazimo u nezahvalnoj situaciji generalno i da u BiH, kada su u pitanju radikalizam i ekstremizam, nečujno ulazi u porodice.
“To je stvar nezamjeranja i gledanja svog posla, ali kada eskalira na ovaj način shvatimo zašto obavještajne službe Britanije, Amerike, Njemačke reaguju gdje su djeca u pitanju. Trebamo izvući pouku da s takvom djecom treba neko da radi i moraju dobiti alternativu. Većina roditelja te djece su krenula tim putem jer nisu imala alternativu nakon rata. I to je njihovo pravo, ali ako negirate nečije pravo da normalno živi, onda država mora da negira pravo toga da omogući drugima i ukine tu negaciju. Moramo osigurati sigurnost, ne smije biti ovakvih napada na državu. Ovo je loš pokazatelj. Šaljemo poruku nemoći”, kazao je.
Objašanjava da naša djeca svoje spoznaje ostvaruju u digitalnom okruženju, a da su uticaj roditelji i školstva svega 10 posto.
“Moramo ponuditi djeci prilagođen školski sistem u kojem se govori o izazovima i problematici s kojima se susreću svakodnevno jer, ako to ne uradimo mi, oni će naći način da se o tome informišu i jedna od puteva koji nije rijedak bit će proces radikalizacije. Puno je nasilja na TV-u, u svijetu i životu i puno je poruka koje se šalju da se isplati biti nasilnik. Država mora naći mehanizme da elegantno odgovori na to jer ako to ne uradi, ovo ponašanje će postati pravilo i možete očekivati da se multiplicira”, poručio je prof. Muratbegović.
Kakva je percepcija djece sa 14 godina, šta konkretno treba uraditi da bi im se pomoglo, i zbog čega su oni žrtve iako počine krivično djelo, pogledajte u videu u nastavku.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare