Mjesec dana je prošlo od razornih poplava u Bosni i Hercegovini. U Fojnici će ih proći barem još dvanaest dok se potpuno ne sanira sva šteta, kažu nam nadležni. Problemi se ne prestaju gomilati.
Danica je četvrtog oktobra izgubila supruga. Iz sobe u kojoj ih je probudila voda nije ga uspjela izvući.
“Ja ne znam ni kako sam ostala živa, ne znam. Ja izašla ovamo, uzela dedin štap…On je ostao tamo u vodi. Prišla sam tamo, uz stepenice voda ide, niz mene, ne znam ni gdje mi je šta…”, prisjeća se mještanka Gojevića, Danica Miličević.
Mjesec kasnije, zna da je sama i bez svega.
“Sve moguće mi treba, sve. Evo voda ovdje, začepljene mi cijevi, potrgano mi sve. Eno jutros sam tražila ventil da zatvorim banju onu. Ne znam, treba mi sve jednostavno, ali kamo, odakle, šta je penzijica 480 KM, ništa”, naglašava nam.
Danici je danas pred kućom još jedan podsjetnik na gubitke – deponija. Zbog nje strahuju i njene komšija, Kate i Zdravko, i to nije jedina briga koju dijele. Potvrdu o šteti isčekuju već danima. Zima sve bliže, a u njihovom domu skoro ništa osim tragova nesreće.
“Gdje smo mi stanovali, to je uništeno. Morali smo podići i podove i keramiku, ono što je bilo unutra moralo se sve izvući…Te deponije na privatnom zemljištu, to nije ni humano, ni ljudski, sreća je pa je zima pa je hladno vrijeme, pa nije toliki smrad. Da je ljeto mi ne bi mogli živjeti tu. To je stvarno katastrofa”, ističe mještanin Bakovića, Zdravko Remić.
Teško pogođeno područje u Fojnici proteže se na više od 25 kilometara, pa bi sanacija mogla potrajati i do godinu dana. Istovremeno, mještani insistiraju i na rješenju akutnih problema, pa zbog deponije u Gojevićima najavljuju i moguće proteste. Općinske službe nam poručuju: To je privremeno, traži se konačno rješenje. Ono konačno nije poznato ni za raspodjelu materijalne pomoći. S obzirom na procedure koje su nam pojasnili, sasvim je izvjesno da će potrajati:
“Komisija radi već 30 nekih dana, 25 hajmo reći. Rok je nekih 60 dana da se to završi, da se pošalje na Općinsko vijeće izvještaj. Vijeće mora usvojiti izvještaj. Onda se to šalje na kanton, kantonalna komisija mora odobriti procjenu štete, onda i oni imaju rok mjesec dana da pošalju na federalni nivo. Uglavnom, poslije nas još dva mjeseca, dok i vlade usvoje te izvještaje”, pojasnio nam je Edin Mazić iz Komisije za procjenu štete Općine Fojnica.
Zna se da je preliminarna šteta blizu pedeset miliona, kao i to da postoje tri kritična područja za sanaciju riječnog korita. Jedno od njih selo Luke. Tu su neki naročito kritični prema vlastima, dok im je iznad kuća klizište za koje su isti procijenili da trenutno nije prijetnja.
“U toku je sječa kompletne drvne mase što se nalazi u i oko riječnog pojasa od sela Luka do Gojevića. Rade se nekakve obaloutvrde. Veliko je pitanje koliko je to ispravno. Nema te utvrde i zida koji može zadržati obalu koliko to može korijen stoljetnog stabla. Međutim, kao što vidimo, sva ta stabla su porušena, posječena, korijenje je izvađeno. Korijenje i ono prljavo što ne valja je ostavljeno tu, na privatnim parcelama bez ikakvih konsultacija sa vlasnicima tih parcela”, rekao je za N1 aktivista i mještanin Luka, Robert Oroz.
Dok je naš sagovornik ubjeđenja da tu nije kraj problemima, problematična je i statistika u koju smo imali uvid. Više od 300 hektara poplavljenih područja upitne je iskoristivosti, pogođena su 24 poslovna subjekta. Deset kilometara puta je urušeno, a pristiglo je više od četiri stotine zahtjeva za naknadu materijalne štete. Stotinu i šezdeset je njih za stambene objekte pred čijim je vlasnicima, pribojavaju se, teška zima.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!