Samo u posljednjih pet godina više od 40 slučajeva femicida zabilježeno je u našoj zemlji. Da ne bude niti jedna više danas se protestovalo u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru, Bijeljini, Tuzli, Zenici i Lukavcu. I još jednom, malo je ljudi bilo. Muškaraca baš malo.
Niti jedna više, univerzalna je poruka poslata uglavnom u tišini iz svih većih gradova u zemlji. Niti jedna više da bude žrtva nasilja i femicida u zemlji u kojoj je zbog toga, upozorenja su iz Sarajeva – vanredno stanje na koje institucije okreću glavu.
Jer iako je zaklonima potrebna izmjena, i ovakvi kakvi su, da se primjenjuju, ponudili bi zaštitu. I društvu je potrebna promjena.
“Činjenice govore sljedeće, u centrima za socijalni rad nemate psihologa, nemate dovoljno socijalnih radnika, policija je potpuno neosjetljiva, tužioci i sudije takođe. Sve su to elementi koji se moraju mijenjati”, kazala je novinarka Rubina Čengić.
Za univerzalan cilj, žene su danas srušile i unutrašnje političke granice.
’Stop nasilju’, ‘Ovo je javna stvar’, čulo se u Banjaluci kao i ‘Hoću da budem sigurna kada prijavim nasilje’. Na transparentima i imena ubijenih žena i transparent ‘Femicid u Krivični zakon’
Poruke jasne, ali uz njih tek tridesetak okupljenih. Od političara i političarki niko, osim jednog koji se na glavnom gradskom trgu našao slučajno. Izostanak podrške okupljenima je znak da će borba biti duga.
Prvi pomak u Banjaluci je ipak učinjen. Vlada je usvojila Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama. Njime se uz ostalo po prvi put definiše i femicid kao najteži oblik nasilja i posljedica nasilja prema ženama, ali i indirektni femicid koji je definisan kao samoubistvo žene kojem je prethodilo kontinuirano nasilje.
Za predstavnice udruženja žena pozitivan prvi korak, a jeli i dovoljan vidjeće se od primjene. I do sada je ključni problem bio raskorak između zakona i djelovanja nadležnih na terenu.
“Do sad nije štimalo na terenu. Nije bilo izricanja hitnih zaštitnih mjera, bilo je puno obustava istraga, sve govori tome u prilog da se nasilje u porodicama, nasilje nad ženama i dalje ne shvata kao veliki društvnei problem nego kao privatno pitanje svake žene koja trpi nasilje”, kazala je Lana Jajčević, pravna savjetnica u Fondaciji udružene žene Banjaluke.
Ovi protesti u više gradova dešavaju se tačno godinu dana nakon što se zbog istog cilja protestovalo takođe širom Bosne i Hercegovine. Tada, nakon ubistva Edine Odobašić u Bihaću. Sada nakon ubistava kojima ni institucije ne znaju tačan broj.
“Čujemo da se dešava, naše koleginice iz nevladinih organizacija i institucija rade zajedno, navodno pripremaju se neke izmjene i dopune zakona, a mi stojimo danas ovdje i u ovim brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini da kažemo da stvarno moraju biti malo brži, da se žrtve moraju zaštiti, a da se počinioci nasilja moraju kazniti po hitnom postupku”, kazala je Aldijana Trbonja Tule, Incijativa građanki/građana Mostar
Sadašnje stanje je dramatično suprotno od zahtjeva iznijetih na protestima. Oko 48% žena doživjelo je neki oblik nasilja, a istraga je obustavljena u čak 70% slučajeva. Ako se i desi da tužilaštvo pokrene postupak na sudski proces se čeka i do pet godina što je period u kojem mnoge žrtve odustaju od postupka.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!