Rad Zajedničke komisije za koncesije, koja je trebala donijeti rješenje u vezi sa izgradnjom hidroelektrane Buk Bijela na Drini, zaustavljen je zbog pokretanja upravnog spora pred Sudom BiH, saznaje N1. Jedan od članova Komisije sa nivoa BiH, Mensur Šehagić, osporio je rješenje o imenovanju komisije za koju smatra da nije legalna u odnosu na nacionalnu, teritorijalnu ali i stručnu zastupljenost.
Ustavni sud BiH je sredinom jula odlučujući o zahtjevu 24 državna parlamentarca da se poništi odluka vlade Republike Srpske o davanju koncesije za gradnju Hidroelektrana na Drini, naložio Komisiji za koncesije BiH da u svojstvu Zajedničke komisije, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana dostavljanja odluke, riješi sporna pitanja nastala u vezi sa dodjelom koncesija.
Zajednička komisija za koncesije formirana je od šest članova iz RS i jednog s područja Federacije, odnosno predstavnika državne i Komisije za koncesije RS. Većini iz entiteta Republike Srpske kumovala je državna komisija koja više od godinu dana radi bez dva člana iz Federacije, i jednog iz Brčko distrikta, a nakon što su starim članovima mandati istekli.
Upravo zbog toga, Mensur Šehagić smatra kako je formiranje zajedničke komsije nelegalno i nelegitimno, jer preostala četiri člana državne komisije ne održavaju ni nacionalnu ni teritorijalnu zastupljenost koja je u ovom slučaju izuzetno važna.
Dodaje i kako u državnoj komisiji nema nijednog pravnika, zbog čega postavlja pitanje i stručnosti komisije koja treba donijeti odluku. O svemu ovome informirao je Sud BiH, koji u upravnom sporu sada treba da odluči o legalnosti rada komisije.
Zajednička komisija, treba da, prema odluci Ustavnog suda, zauzme stav do kraja oktobra, tačnije 28.10. Ukoliko se to ne desi, sve se vraća Ustavnom sudu. Zbog pokretanja upravnog procesa, predsjedavajući Komisije, kako nam je potvrđeno, zatražiće dodatno vrijeme od Ustavnog suda BiH za odluku.
Koncesiju na izgradnji Buka Bijela, podsjetimo, dobila je firma u kojoj Elektroprivreda Srbije ima većinski dio. Zastupnici Predstavničkog doma su zahijevali da se koncesija poništi jer odluke u vezi s državnom imovinom mogu biti donijete isključivo na nivou BiH.
Stav članova koji dolaze iz Komisije za koncesije RS je jasan i javan, do kraja će insistirati na interesu Republike Srpske. Aktuelni dopredsjedavajući državne komisije Milomir Amović ranije je za N1 kazao kako je mnogo toga nejasno u odluci Ustavnog suda, poput strana u sporu.
“Mi prvo moramo definisati šta je zapravo predmet spora i koju odluku od nas može očekivati Ustavni sud i javnost. Ako se radi o ustavnim nadležnostima, u to se komisija ne može uključivati, jer to radi Ustavni sud BiH. Možemo utvrditi da li je bio sporan postupak dodjele koncesije, odnosno da li je bila potrebna saglasnost Parlamenta, Savjeta ministara, odnosno da li je uopšte bilo spora. O tome moramo da se dogovorimo, šta je predmet spora i ko su strane u sporu. S jedne strane imamo Vladu RS koja je tu proceduru provodila, s druge strane moramo da vidimo ko je ispred države BiH strana u sporu. Da li to mogu biti 24 parlamentaraca, ili je to trebao biti biti Savjet ministara, Parlament ili neka druga institucija BiH. Ustavni sud to nije definisao i moramo zatražiti argumente i jedne i druge strane, i definisati koja je uopšte druga strana u predmetu”, dodao je Amović.
Komisija može raditi samo u punom sastavu, na sastanku moraju biti prisutni svi članovi. No odluke se donose većinom glasova.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare