“Rast cijena električne energije u FBiH će imati posljedice i bit će neizdrživo”

Vijesti 18. dec 202109:47 > 12:08 0 komentara

Zbog najavljenog poskupljenja struje Udruženje poslodavaca FBiH organiziralo je u petak polusatni štrajk upozorenja u kompanijama u Federaciji BiH. Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović i direktorica firme GS-Tvornica mašina u Travniku Snježana Koepruner u “Novom danu” govorili su o brojnim posljedicama novih ugovora koje dobijaju kompanije i koji od januara predviđaju povećanje cijena električne energije i do 300 posto.

Smailbegović je kazao da su poskupljenja krenula od prije dva mjeseca kada su se ona kretala od 70 do 100 posto.

“Međutim, kako vrijeme odmiče i ta cijena električne energije na tržištu u Evropi raste, imamo danas ugovore sa povećanjem od 2,5 do 3 puta, čak i 3,5 puta od nekih kompanija sam dobio obaviještenje. To je nedopustivo i svjedoci smo da energija kompletno na tržištu raste, ali BiH ima jednu komparativnu prednost u svemu tome, a to je da mi imamo svoju Elektroprivredu, velike kapacitete proizvodnje električne energije, da smo čak i njeni izvoznici i nemamo nijedan opravdan razlog zašto cijena električne energije treba da raste u privredi FBiH”, naveo je Smailbegović.

Snježana Koepruner je pojasnila da je njena kompanija dobila povećanje cijena električne energije za 210 posto što je, kako kaže, definitivno neizdrživo.

“Mi izvozimo 90 posto našeg prihoda i to bi za nas značilo da bi od kupaca trebalo tražiti povećanje cijena, međutim, da li će oni to razumjeti i dozvoliti, nisam sigurna. Da bismo ostali na pozitivnoj nuli sigurno ćemo tražiti povećanje cijena, ali to ima za posljedice to da ćemo morati otpuštati radnike, naš će se investicioni potencijal istopiti jer će sav novac otići u Elektroprivredu. Kada pogledam u našim troškovima, udio cijena električne energije je 2 posto i to povećanje od 200 posto znači da ćemo ovo što plaćamo tri puta više plaćati. U ukupnom prihodu je to nama milion do 1,2 miliona KM više. Ovo će imati ozbiljne posljedice, ogorčena sam i razočarana jer nema nimalo želje da se napravi da ovim građanima ide barem malo bolje u ovoj zemlji”, pojasnila je.

Smailbegović je kazao da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ima mogućnost, ali i obavezu suspendirati tržište električne energije u ovakvim situacijama.

“Naš je prijedlog bio da se ograniči poskupljenje električne energije za privredu na neki maksimalan iznos. Mi javno govorimo da će 10 posto povećanje za privredu svi na neki način izdržati, 20 posto mi cijenimo da je gornja granica koja još neće napraviti određene probleme, sve preko toga bi moglo napraviti probleme za određene kompanije. To bi dovelo do povećanja cijena na tržištu, ukoliko je riječ o domaćim kompanijama, a one koje izvoze definitivno gubitak radnih mjesta, čak i eventualno smanjenje plata i investicionog potencijala kompanija. Mislim da ovo federalnoj vladi ne treba”, poručio je naš sagovornik.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!