Vlada u Njemačkoj još uvijek radi na penzionom paketu II. Međutim, zbog blokade parlamentarne skupine FDP-a u Bundestagu, zakon još nije mogao biti konačno usvojen. Prema upućenima, blokada je sada gotova i uskoro bi moglo doći do upoznavanja plana vlade s Bundestagom.
Rečeno je da su u izradi još najmanje dva projekta: jedan za jačanje mirovina poduzeća, a drugi se fokusira na privatne mirovine.
Planirana je mirovinska reforma
Već se znalo da vladajući žele još jednom baciti pogled na kompanijsko i privatno mirovinsko osiguranje. U svojoj inicijativi za rast, koalicija SPD-a, Zelenih i FDP-a u ljeto je zapisala sljedeće:
Savezna vlada će uvesti privatno mirovinsko osiguranje kao treći mirovinski stup, što će posebno državno financirano privatno mirovinsko osiguranje (prije “Riester”) učiniti privlačnijim.
Provest će prijedlog fokusne skupine o privatnom mirovinskom osiguranju prihvatljivog, certificiranog mirovinskog portfelja koji se može ulagati u fondove ili druge odgovarajuće klase imovine bez jamstva održavanja doprinosa.
Trebalo bi i dalje nuditi proizvode s jamstvom. Međutim, jamstva se mogu smanjiti u budućnosti kako bi se omogućila ulaganja s većim prinosom. Općenito, prihvatljive proizvode trebao bi karakterizirati lako razumljiv dizajn, visoka kvaliteta proizvoda, niski troškovi i visoka transparentnost (platforma za usporedbu, certifikacija).
Kako bi se povećala konkurencija proizvoda, prebacivanje između proizvoda trebalo bi biti moguće u bilo koje vrijeme i uz male ili nikakve troškove.
Trebali bi biti otvoreni za sve zaposlene osobe, uključujući i samozaposlene ako je moguće. Osim toga, mirovinski sustav poduzeća (bAV) se revidira tako da će više tvrtki u budućnosti nuditi mirovinski sustav poduzeća, a posebno će se podržati zaposlenici s niskim primanjima.
Fokusna skupina za privatne mirovine preporučila je uvođenje računa mirovinske štednje u svom završnom izvješću u ljeto 2023. To se može zamisliti kao štedni račun ili račun koji se ulaže npr. u ETF ili druge dionice (ali i nekretnine) i tako se štedi novac s višegodišnjim povratom. Savezna vlada bi također zasebno podupirala štednju, na primjer davanjem subvencija, navode njemački mediji.
Detalji o privatnim penzijama: Država dodaje 20 centi za svaki euro
Prema Die Weltu, Lindner je sada dao konkretne prijedloge. Sukladno tome, penziona štednja trebala bi biti pokrenuta od 1. januara 2026. godine.
Svaki građanin može birati između Riester mirovine i depoa. Svako ko bira portfelj trebao bi slobodno odlučiti u koje proizvode želi ulagati: da li u pojedinačne dionice (i s tim povezanim većim rizikom) ili, primjerice, u ETF-ove. Prema tvrdnjama Lindnera, vlada želi “odrediti pozitivnu listu u koje se klase imovine može ulagati”.
Tu su i detalji o financiranju po prvi put. Prema želji Lindnera, država bi na svaki uplaćeni euro dodala 20 centi, do najviše 3.000 eura godišnje.
Svako ko ima takav depozit trebao bi godišnje položiti najmanje 120 eura. Ministar financija je naglasio da se o tim detaljima još razgovara unutar koalicije.
Za obitelji s djecom subvencija bi trebala biti veća: predlaže 25 centi po euru do osobnog doprinosa od 1.200 eura. Svako ko zarađuje manje od 26.250 eura godišnje trebao bi dobiti jednokratni bonus od 175 eura, dok će mlađi od 25 godina dobiti 200 eura početnog bonusa za tri godine.
Konkretni primjeri:
Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 600 eura, ukupni kapital na godinu 3.600 eura (+ povrat)
Za jednu osobu s djetetom
Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 900 eura, ukupni kapital na godinu 3.900 eura (+ povratna)
Za početnike u karijeri
Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 800 eura, ukupni kapital na godinu 3.800 eura (+ povrat)
Za osobe s niskim primanjima
Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 725 eura, ukupni kapital na godinu 3.725 eura (+ povrat)
Mirovinski polog od 2026.: Novac će se isplaćivati tek od 65. godine života
Prema Die Weltu, novac na mirovinskoj štednji trebao bi biti oporezovan tek kada se isplati. No, novac se iz štednje ne smije uzeti prije 65. godine. Tako Lindner želi ograničiti “lažne poticaje prema prijevremenom umirovljenju”.
Ove bi promjene, ako doista dođu, predstavljale revoluciju u privatnom mirovinskom osiguranju. To bi olakšalo štednju za mirovinu i, pod pravim uvjetima, također može biti bolje nego prije.
Vladajući planiraju i reformu mirovinskog sustava preduzeća
Toliko o privatnim mirovinskim planovima. Ali što je s drugim mirovinskim stupom, mirovinom poduzeća? Također se navodi da je u izradi nacrt zakona.
Konkretno, proširit će se porezna potpora za mirovine poduzeća za osobe s niskim primanjima i povećati doprinos za financiranje te prilagoditi ograničenje dohotka, izvijestio je Handelsblatt nakon uvida u nacrt zakona.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!