Ko je kriv za propast revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid 2017. godine. Nevenka Tromp, odnedavno počasna građanka Sarajeva, bivša istraživačica Haškog suda ponovila je stare teze. Da se reagovalo prekasno, da agent BiH nije bio legitiman i da odgovornost snosi SDA. Dok opozicija traži reakciju Tužilaštva BiH, u SDA odgovaraju, pokušava se diskreditirati Bakir Izetbegović u izbornoj godini.
Još 2017. godine nakon što je postalo jasno da od revizije presude neće biti nista, Sakib Softić na pitanje da li se boji krivične prijave, za N1 odgovara “nek organi rade svoj posao”. No predmet u Tužilaštvu BiH nikada nije okončan, dok su nove prijave najavljene nakon izjava Nevenke Tromp
Da li je Softić u konačnici bio legitiman ili ne, Međunarodni sud o tome nije odlučivao.
Podsjetimo, dan prije isteka roka, 26. februara 2017. godine, odnosno deset godina otkako je Međunarodni sud pravde u Hagu donio presudu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore za genocid, bh. pravni tim podnio je zahtjev za reviziju presude.
Već devetog marta, stigao je odgovor.
“Sud je odbio u postupak uzeti zahtjev za reviziju presude BiH protiv Srbije jer nije dobio nikakvu odluku Predsjedništva BiH, kao kolektivnog šefa države, zbog čega se ne može ništa preduzeti u vezi dokumenta pod nazivom Aplikacija za reviziju presude od 26. februara 2007. u slučaju primjene Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju zločina genocida (BiH vs. Srbija)”, navedeno je u pismu koje je članovima Predsjedništva BiH uputio Međunarodni sud pravde u Hagu.
Mladen Ivanić, u to vrijeme član Predsjdništva BiH danas će reći:
“Bilo nam je svima jasno da će se tužba teško obnoviti. Prvo jer je trebalo imati neke nove dokaze, njih nije bilo. Trebalo je imati novu odluku Predsjedništva BiH, jer gospodin Sakib Softić nije mogao biti više agent; praksa Međunarodnog suda da je za svaki takav pokušaj trebalo imenovati novog agenta. Upozoravo sam da je to sve štetno, niko nije želio da sluša. A mi naravno ne bi nikada potvrdili novog agenta. Dakle ishod se znao godinu dana ranije”.
Sam Softić u knjizi koju je objavio još 2015.godine o sebi govori kao o bivšem agentu. U razgovoru za N1 potvrdiće i da ga je registar suda u Haagu u maju 2016. godine obavijestio da je neophodno novo imenovanje u ovom postupku nakon što je on tražio odgovor je li njegovo imenovanje iz 2002. godine važeće. No ovakvo mišljenje pravni tim predvođen Softićem odbacuje uz konstataciju da mišljenje registra nije utemeljeno na statutu i pravilima suda.
Zbog čega se čekalo toliko dugo da se pokrene revizija. Faktički nekoliko mjeseci pred kraj roka od deset godina, počeo se formirati pravni tim, animirati javnost, Softić je kazao kako se nije pojavila važna činjenica u suđenjima koja su provedena pred Haškim tribunalom, a koja bi mogla pokrenuti novi postupak. Kako se počeo približavati rok krenulo se sa novom strategijom, koja je trebala uključiti i dokazivanje mimo postojećih presuda. No to sud nije stigao razmotriti, potvrdio je i Softić u razgovoru za N1 2017. godine.
N1: Kad su vas ponovo počeli kontaktirati, kad ste vi počeli primati plaću?
Sakib Softić: Ja nikad nisam primao platu od Fondacije Pravda. Ovde se radilo o Ugovoru iz 2016.kojim sam trebao utvrditi da li imam pravo zastupanja BiH i da li postoji neka odlučujuća činjenica. nešto i košta.
N1: Znači Vi ste od 2007.do 2016.godine samoinicijativno pratili suđenja na Haškom tribunalu, pravnog tima nije bilo?
Sakib Softić: Ja sam čitavo vrijeme bio u kontaktu sa bošnjačkim članovima Predsjedništva BiH. To ne znači da sam u svakom trenutku imao i formalni angažman.
Sve navedeno na najgori način pokazuje koliko je bošnjačka politika bila posvećena reviziji. Geoffrey Nice, nekadašnji tužitelj haškog tribunala tada je prokomentirao:
“Ono što se moralo učiniti, da se sredstva, istražitelji,pravnici, advokati posvete, da nađu dokaze, da prate suđenja. Bilo je potrebno dobiti pravne i prave savjete zbog kompleksnog Ustava BiH. Sudu je trebalo pristupiti tražeći smjernice i pomoć, imajući u vidu složenu strukturu BiH. Nije ništa napravljeno. Od samog početka Izetbegoviću je trebalo biti jasno da će upravo struktura Predsjedništva biti problem.”
No nisu potrošeni milioni, već oko 100.000 KM, što je zapravo smiješna cifra u odnosu na postupak koji je trebao biti proveden. Nakon novih, starih izjava počasne građanke Sarajeva, u sve se uključila opozicija koja ponovo trazi odgovornost. Iz SDA odgovaraju da se na ovaj način pokušavaju dobiti poeni u izbornoj godini, i diskreditirati Bakir Izetbegović.
Pet godina kasnije, Mladen Ivanic ponoviće da je njegov kabinet uradio ogroman posao i da je ovo bila jedan od najvećih pobjeda politike iz RS, koju je on predstavljao u Predsjedništvu BiH.
I da, zaštitila se Srbija, ne i RS. I na tome su čini se insistirali političari iz ovog entiteta. Jer ne treba zaboraviti na presudu iz iz 2007. godine na osnovu koje je rađena revizija. Međunarodni sud pravde u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore za genocid uz ostalo je utvrdio da je presudom utvrđeno da su bosanski Srbi osmislili i implementirali genocid u i oko Srebrenice, kao i da je genocid počinjen u ime vlasti Republike Srpske”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare