Rezultat Svesrpskog sabora: Sporazum o istorijskom pomirenju i razvoju biće ponuđen narodima u regionu

Vijesti 30. aug 202421:57 2 komentara

Sporazum o istorijskom pomirenju i razvoju, biće ponuđen narodima u regionu, kao rezultat Svesrpskog sabora, najavljeno je danas na okruglom stolu koji je održan u Banjaluci. Naglašena je potreba zaštite nacionalnih i političkih prava Srba, a najavljena i posjeta najviše delegacije Srbije Bosni i Hercegovini sljedeće sedmice.

Živ dokument, a ne mrtvo slovo na papiru je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, usvojena u skupštinama Srbije i Republike Srpske. Tako makar kažu inicijatori ideje.

Navode da je ona u praksi već pokazala rezulate.

Od njenog donošenja do danas završen je dio finansiranja auto-puta od Sremske Rače do Bijeljine i radovi uveliko napreduju. Završena je izgradnja Doma zdravlja u Stanarima, koju je u potpunosti finansirala Srbija i koji će u ponedjeljak biti otvoren u prisustvu najviših zvaničnika Srbije“, kaže Nenad Stevandić. predsjednik Narodne skupštine RS.

Na pitanje da li u Stanare, malu opštinu kojom rukovode kadrovi Stevandićeve stranke dolazi i predsjednik Srbije, diplomatski odgovara koju delegaciju očekuje:

Očekujem najvišu koja postoji, najvišu (delegaciju Srbije)“.

Eventualni dolazak Aleksandra Vučića u Stanare na otvaranje Doma zdravlja, a ne recimo dva dana kasnije na otvaranje bolnice u Doboju, po mnogima je već indikativna mogućnost.

Time se ne bave učesnici okruglog stola, ali ističu 49. tačku Deklaracije sa Svesrpskog sabora, koja bi po njima mogla biti praktično rješenje za odnose u regionu.

Svesrpski sabor smatra da državni organi srpskog naroda treba da ponude narodima u okruženju sporazum o istorijskom pomirenju, trajnom miru i razvoju“, smatra Dušan Marić, ispred Parlamentarnog foruma RS i Srbije.

Razvoja nema bez otvorenih granica, saglasni su. Bivši ombudsman za ljudska prava i panelista Ljubinko Mitrović istakao je da je jedan od učesnika otkazao dolazak u Banjaluku, jer je na Batrovcima čekao satima u koloni zbog gužvi. Zabrane prelazaka granica pojedinih država određenim javnim ličnostima u regionu objašnjava:

Ja nisam od onih koji bi komentarisali tamo neku pjevačicu. Svaka zemlja ima svoje zakonodavstvo, svoje odluke, ima ljude koji su nepoželjni na njenoj teritoriji. Ja kao čovjek nisam za to, smatram da sloboda kretanja treba da bude omogućena svima, ali imate i bezbjednosni karakter“.

Politička Banjaluka i kroz Svesrpski sabor kritikuje političko Sarajevo, zbog kako sve vide – marginalizacije dva konstitutivna naroda.

Trenutno vidite da u dejtonskoj BIH imate potpunu marginalizaciju srpskog i hrvatskog naroda u zajedničkim institucijama, pa i u najvišim kao što je Ustavni sud i neki drugi”, ističe Marko Romić, izaslanik predsjednika RS.

Strah od majorizacije kod jednih, kod drugih je izazvao strah od “srpskog sveta”. Sve se dešava u predvečerje 30. godišnjice Dejtonskog sporazuma, dokumenta koji je donio mir, ali čije slovo i dalje budi nemirne političke duhove.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare