Rezultati međunarodnog istraživanja “TIMSS 2023” u Bosni i Hercegovini, u kojem nije učestvovala Republika Srpska i Zapadno-hercegovački kanton, pokazali su da su dostignuća učenika iz matematike i prirodnih nauka ispod međunarodnog prosjeka. Za N1 su se oglasili iz Federalnog ministrstva obrazovanja i nauke (FMON).
Iz FMON-a su nam kazali da su rezultati TIMSS istraživanja ponovo ukazali na slabosti našeg obrazovnog sistema.
“Postignuti rezultati ispod međunarodnog prosjeka, pogotovo u matematici i prirodnim naukama, potvrđuju da obrazovni proces još stavlja naglasak na usvajanje i reprodukciju faktičkog znanja, dok su funkcionalne vještine i praktična primjena naučenog često zanemareni. Ovakav pristup ne priprema učenike za svakodnevne životne izazove niti za potrebe tržišta rada u 21. stoljeću”, istakli su.
Naveli su da kao nadležno ministarstvo već nekoliko godina provode program podrške usmjeren na razvoj funkcionalnih znanja i vještina djece predškolskog uzrasta te učenika osnovnih i srednjih škola.
“Ovaj program nastao je kao odgovor na prepoznatu potrebu za unapređenjem kvaliteta odgoja i obrazovanja, s ciljem osposobljavanja učenika za savremene izazove kroz primjenu inovativnih metoda rada i osiguranje odgovarajućih nastavnih sredstava. Kroz program se kontinuirano radi na poboljšanju kvalitete nastave, posebice u prirodnim naukama, opremanjem kabineta fizike, hemije i biologije. Također, program obuhvaća nabavku informatičke opreme za jačanje digitalne i poduzetničke kompetencije, kao i didaktičke opreme koja potiče interdisciplinarni pristup učenju i poučavanju. Glavni cilj svih aktivnosti unutar ovog programa je primjena savremenih obrazovnih metoda koje omogućuju djeci i učenicima da steknu praktična znanja i vještine ključne za njihovo buduće obrazovanje i život. Ova kontinuirana podrška naglašava opredijeljenost Ministarstva ka unapređenju obrazovnog sistema na temelju prepoznatih potreba i izazova”, pojasnili su iz FMON-a.
Naglasili su da vjeruju da su sveobuhvatne reforme ključ za unapređenje obrazovnog sistema.
“Pritom je važno osigurati uključivost obrazovanja, jačajući kapacitete odgojno-obrazovnih ustanova kako bi se stvorilo poticajno okruženje za sve učenike. Posebno ističemo i važnost povećanja obuhvata djece predškolskim obrazovanjem, jer rani odgoj i obrazovanje postavljaju temelje za kasnija obrazovna postignuća. Samo tako možemo omogućiti našoj djeci i mladima da razviju kritičko mišljenje, usvoje funkcionalna znanja i vještine te naučeno primijene u svakodnevnom životu”, mišljenja su iz FMON-a.
Na kraju su poručili da reforma obrazovanja ostaje jedini put prema poboljšanju.
“Iako njen napredak otežavaju kompleksna administrativna struktura i fragmentirane nadležnosti u oblasti obrazovanja. Ministarstvo će, u okviru svoje koordinirajuće uloge, nastaviti raditi na razvoju inkluzivnog obrazovnog sistema koji podržava djecu s različitim potrebama te na integraciji postojećih stručnih resursa kako bi se osigurala kvalitetnija i ujednačenija nastava. Osim toga, važno je nastaviti s reformama koje će mladima omogućiti stjecanje vještina za budućnost – od kritičkog mišljenja i rješavanja problema do praktične primjene znanja. Reformiranje obrazovnog sistema nije samo prioritet već i nužnost ako želimo osigurati mladima perspektivu u vlastitoj zemlji i približiti se evropskim obrazovnim standardima”, poručili su iz FMON-a.
Podsjetimo, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH objavila je jučer rezultate prema kojima su učenici na testu iz matematike ostvarili 447 bodova, a na testu iz prirodnih nauka 448 bodova, što BiH pozicionira ispod prosjeka TIMSS skale.
Samo jedan posto učenika, odnosno svaki stoti, prema istraživanju TIMSS, ostvaruje rezultat u naprednoj referentnoj vrijednosti iz matematike, dok naprednu referentnu vrijednost iz prirodnih nauka ne dostiže niko.
Rezultati su pokazali da učenici svih zemalja iz okruženja ostvaruju bolja dostignuća iz matematike i to, Sjeverna Makedonija 474 boda, Crna Gora 477, dok su učenici iz Albanije sa 512, Slovenije sa 514 i Srbije sa 523 boda iznad prosjeka TIMSS skale, saopšteno je iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.
Najbolje rezultate, kao i u prethodnim ciklusima imali su učenici iz zemalja dalekog istoka, odnosno iz Singapura koji su ostvarili 615 bodova na testu iz matematike i 607 bodova na testu iz prirodnih nauka.
Iz Agencije su podsjetili da BiH u istraživanju TIMSS učestvuje treći put, ali ne u kontinuitetu.
Prvi put, 2007. godine u istraživanju su učestvovali učenici osmih razreda osnovne škole, a rezultati koje su ostvarili bili su ispod međunarodnog prosjeka.
Drugi put, 2019. godine u istraživanju su učestvovali učenici četvrtih razreda osnovne škole, a ostvareni rezultati pokazali su kako 24 posto testiranih učenika ne može ostvariti ni niski nivo dostignuća.
Treću put, BiH je u ovom testiranju učestbovala 2023. godine, a rezultati su pokazali da su dostignuća učenika iz BiH ispod međunarodnog prosjeka.
U istraživanju TIMSS 2023. godine sprovedeno je bez učestvovanja Republike Srpske i Zapadno-hercegovačkog kantona, zbog čega rezultati nisu zabilježeni u međunarodnim trendovima.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!