Rudari svoj dan dočekuju u pozitivnijem ozračju: “Sve se može kad se hoće”

Vijesti 20. dec 202419:58 0 komentara

Nakon dugo vremena, Dan rudara dočekuje se u nekom pozitivnijem ozračju. Naime, granski kolektivni ugovor je ispoštovan, a rudari su povećali proizvodnju uglja i napravili ozbiljan iskorak. Na svečanom obilježavanju u Tuzli, rečeno je da slijede ulaganja u rudnike.

Alen Redžić 20 godina radi u jami i on je četvrta generacija iz porodice koja se bavi rudarstvom. Iako sa komoratima ručno kopa ugalj, rezultati nisu zanemarivi.

“Što se tiče ‘Kreke’, bila je u teškoj situaciji što se tiče proizvodnje. Ali kako povećavaš proizvodnju, idu i ulaganja, obećanja. Što povećavamo više proizvodnju, tako će oni i ulagati. Rudnik ne može opstati nijedan bez proizvodnje”, priča Redžić.

Rudnici povećali proizvodnju

Kreka će završiti godinu sa 1,3 miliona tona proizvedenog uglja što je za 200.000 tona više nego prošle godine. Rudnik Đurđevik je proizveo 150.000 tona više, banovićki rudnik ispunio je ciljeve sa proizvodenih 1,2 milion tona, dok rudnik u Brezi, ima 20 % veću realizaciju. Ulaganja novih nije bilo, otkud veća proizvodnja?

“Ove godine se ogromna pažnja posvetila onom što se dešava u proizvodnom procesu. Rasteretili smo ljude od teških tema, nismo visili radnicima za leđima, iza njih, prijetili određenim scenarijima koji su neprihvatljivi po radnike, nego smo zbilja pokušali ljude da dođemo do određenog proizvodnog rezultata”, pojašnjava Sinan Husić, SSSRR FBiH.

Vedran Lakić, ministar industrije, energetike i rudarstva FBiH mišljenja je da “sve se može kad se hoće”:

“Postavili smo sebi jasne ciljeve da sa unutrašnjim kapacitetima koje imamo, uz bolju koordinaciju, napravimo bolje rezultate. Drago nam je da je došlo do ovih velikih pomaka kada je proizvodnja uglja us vim rudnicima, izuzev rudnika u Zenici”.

Nužna ulaganja u opremu u rudniku “Mramor”

A zatvaranjem zeničkog rudnika, Elektroprivreda štedi 20 miliona KM godišnje koliko su do sada bili gubici rudnika, koji iz tri pokušaja, nije uspio povećati proizvodnju. Njegovo široko čelo bit će prebačno u jamu Rudnika Mramor.

“Proizvodnja Rudnika Mramor kreće se između 10 i 12.000 tona uglja mjesečno. Nije se podbacilo nijedan mjesec po tom planu. Imajući u vidu da je to najkvalitetniji ugalj, da je tržište željno takvog jednog proizvoda, mi imamo nadu da ćemo dočekati taj dan kada ćemo to prestati ručno kopati”, naglašava Senad Sejdić iz Dindikalne organizacije rudnika Kreka Tuzla.

Ulaganja u opremu te humanizacija rada posebno u Mramoru gdje se ugalj kopa najprimitivnijom metodom, nužna su.

“Hajde da kažemo ovako, za početak govorimo o Rudniku Kreka i Rudniku Kakanj. To je pomoćna mehanizacija. Prva planirana sredstva su 15-20 miliona KM. Kompletan proces dokapitalizacije je preko 90 miliona KM koji planiramo raditI u narednih četiri do pet godina”, naglašava direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić.

Činjenica je daje većina rudnika u Federaciji BiH poslovala u minusu prethodnih godina i da su dugovi evidentni. No, nekim novi pristupima radu u rudnicima, pokušava se stabilizovati i ojačati energetski sektor BiH.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!