S bijelom trakom oko ruke i ružom u rukama i ove godine je u Prijedoru 31. maja obilježen Dan bijelih traka

Vijesti 31. maj 202411:38 0 komentara
Dan bijelih traka Prijedor
Dan bijelih traka Prijedor

Okupljanje učesnika počelo je u Starom gradu, na mjestu gdje bi, kako zahtijevaju, trebao biti spomenik za 102 ubijene prijedorske djece. Nakontoga će se formirati kolone i krenuti ka glavnom prijedorskom trgu na centralni događaj i polaganje 102 ruže sa imenima ubijene djece.

Inače , na mjestu prvobitnog okupljanja roditelji, učesnici , inicijatori godinama se bore da naprave spomenik posvećen ubijenoj prijedorskoj djeci.

“No, lokalne vlasti u Prijedoru, predvođene gradonačelnikom Slobodanom Javorom, ignorišu i odbijaju svaki pokušaj inicijative roditelja ubijene djece da se nastave pregovori o spomeniku za ubijenu djecu”, navodi se u saopštenju.

Iz inicijative “Jer me se tiče” kažu kako se uprava grada oglušila i na zahtjeve koji su dolazili od predstavnika međunarodnih institucija i organizacija, od međunarodnih zvaničnika u BiH, komesara za ljudska prava Vijeća Evrope, te mnogobrojnih boraca za ljudska prava u zemlji i svijetu, od kojih su roditelji ubijene djece

Prema pojedinim pisanjima inicijativa za izgradnju spomenika pokrenuta je krajem 2012. godine

Dan bijelih traka
Dan bijelih traka, spomen ubijenoj djeci

Međunarodni sud u Hagu je u utvrdio da je nesrpsko stanovništvo Prijedora bilo primorano da “u znak lojalnosti srpskim vlastima” postavi bijele plahte pred svojim kućama i nosi bijele marame na ruci.

U Prijedoru je tokom rata u Bosnu i Hercegovinu ubijeno 3.176 civila, uglavnom nesrpske nacionalnosti.

U Prijedoru je od 1992. do 1995. godine protjerano oko 50.000 osoba, a kroz logore Keraterm, Omarska i Trnopolje te još 54 mjesta zatočenja prošlo je oko 30.000 muškaraca, žena i djece.

Za ove zločine sud u Hagu je osudio ukupno 18 osoba na 276 godina zatvora, a u Sudu BiH je izrečeno više od 350 godina zatvora.
U koloni učesnika, koji šetaju s bijelim trakama ne bude nikoga iz lokalne vlasti Prijedora.

Poruke su uputili dan prije na obilježavanju stradanja srpskih žrtava.

Odbrana Prijedora obilježava se u znak sjećanja na 30. maj 1992. godine kada je u napadu poginulo 15 pripadnika vojske i policije Republike Srpske, a 26 je ranjeno. Dio ovogodišnjeg obilježavanja će biti i umjetnička instalacija Anite Karabašić “Nema Nikog Da Ga Bere”, posvećena ubijenoj djeci.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!