Osim na političkom, predsjednik Republike Srpske vodi bitke i na ekonomskom frontu. Rat sa bankarskim sektorom počeo je zbog sankcija. Bitka za kontrolu depozita, odnosno tokove novca, kojeg je sve manje, tek počinje.
Nakon što su u prethodnom periodu banke odbile da otvore račune sankcionisanim licima i firmama, predsjednik RS Milorad Dodik odlučio je da zatvori njihova vrata. Razumijevanja je kaže bilo dovoljno. Za neposlušnost, stiže nova prijetnja:
“750 miliona ovih građana ste iznijeli u inostranstvo da bi tamo potkrepljivali ekonomije ,koje su neuspješne, Austrije i Njemačke i kupili ste našim depozitima 150 milina obveznica u inostranstvu. Imate rok od tri mjeseca da to vratite u RS jer su to naše pare, naš novac. Ne budete li to uradili zatvorićemo vas. Je li mislite da ne možemo? E vidjećete da možemo.”
A kada je riječ o zatvaranju banaka, RS ima zavidno iskustvo. Za 18 godina, propale su čak četiri u domaćem vlasništvu. Međutim, za povlačenje poteza koji narušavaju poslovanje banke nema zakonskog uporišta. Banke, deponovani novac ulažu u vrijednosne papire na stranom tržištu kako bi od ostvarene zarade plaćale kamate građanima.
“To bi bilo loše po građane RS jer zamislite, svi građani rade sa bankama, imaju primanja, imaju kredite, firme rade preko banaka unutar države, van države i niko ne bi mogao raditi. To bi bilo totalno rasulo, uništilo bi kompletno poslovanje i život u RS”, kaže Berislav Kutle, bivši direktor Udruženja banaka Bosne i Hercegovine.
No, moguće je promijeniti zakon kojim bi Agencija za bankarstvo RS ograničila plasmane depozita u inostranstvo. S druge strane, pri kupovini domaćih obveznica postoje zakonska ograničenja.
“Finansijske institucije dok su mogle da kupuju obveznice RS, dobijale su šest odsto. Toga sada uglavnom nema, tako da moraju da traže neka druga tržišta jer sa jedne strane postoji zakon o bankama koji kaže da jedan klijent ne može dobiti kredita, obveznica ili čega god više od deset odsto ukupne aktive banke”, pojašnjava ekonomista Zoran Pavlović.
Vlada ima mogućnost podići novac sa računa banaka, no pitanje je gdje će ih premjestiti. Novinar Capitala, Siniša Vukelić, podsjeća da je Vlada ta koja najbolje zna da je zbog sankcija do novca, posebno na inostranom tržištu vlastima, sve teže doći.
“Banke su prestale u posljednje vrijeme da kupuju obveznice i trezorske zapise RS i to je ono što njemu nedostaje novca u budžetu i hoće na taj način da ih prisili da te depozite koriste da finansiraju Vladu RS”, dodaje Vukelić.
Osam milijardi maraka depoziti su građana i privrede RS, a samo deset odsto, odnosno 750 miliona maraka koje pominje predsjednik su Vladini. No, novcem u slamarici građana bavila se ranije i resorna ministrica.
“Građani RS imaju štednju u bankama 4,5 milijarde maraka, samo građani, ne pravna lica. Od tih depozita milijarda je iznesena vani”, ističe ministrica Vidović.
I to dominantno preko banaka u stranom vlasništvu. Pa se ministrica dosjetila da od proljeća građanima ponudi kupovinu narodnih obveznica i to po većoj kamatnoj stopi nego što je na štednju u bankama, kako bi novac ostao kući.
Ipak, pitanje je hoće li Vlada uspjeti u namjeri koja funkcioniše isključivo na bazi povjerenja građana i institucija.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!