Glavni grad Bosne i Hercegovine večeras je na dostojanstven način ispratio velikana Đorđe Balaševića, koji je juče preminuo u 68. godini.
Veliki broj Sarajlija večeras je zapalio svijeće i uz suze pjevao pjesme Đoleta, velikog prijatelja ovoga grada i Bosne i Hercegovine.
Njegove pjesme puštale su se na razglas a bilo je i muzičara koji su upotpunili večerašnji oproštaj od ovoga neprežaljenog kantautora.
#Sarajevo pjeva #Balašević
"I prekardašilo, im'o sam bagremovu šumu
tamo dole prema drumu pa sam čekao.Red je red!
Polako komšije! Ne može samo da se uđe,
da se ruši tuđe, lepo sam im rekao". pic.twitter.com/VXZaICQGOW— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) February 20, 2021
Suze, svijeće i pjesme za velikana #Sarajevo #Balašević pic.twitter.com/CTr25DFaHv
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) February 20, 2021
Aida Feraget je ovaj događaj organizovala na Facebooku a za N1 je rekla zašto je baš Skenderija izbor za odavanje počasti velikom Đoletu.
“Njegov prijeratni, poslijeratni koncert bio je tu u Skenderiji. Dvorana nosi ime Mirze Delibašića, njegovog prijatelja. Ovo je pomen i oprost od Balaševića. Nema tu definicije“, rekla je Feraget.
Feraget je sinoć pozvala građane Sarajeva da odaju počast Balaševiću, nakon čega su se okupili u njegovu čast. Kako je istakla, dopala ijoj se deja Radija Stari Grad da cijeli dan puštaju njegove pjesme te su se i oni večeras odlučili da urade isto – da okupljeni uživaju u Balaševićevoj muzici sa balkona.
“Zaslužio je“, kratko je prokomentarisala Feraget.
“Veliki prijatelj mi je bio, prijatelj ovog grada i svake normalne osobe. Jako sam ga voljela“, kroz suze je kazala.
Feraget je pomogla organizovanju koncerata Đorđa Balaševića poslije rata u glavnom gradu BiH.
“Kad sam radila u UNHCR-u traženo je od mene da smislim događaj koji će privući sve. Jedini prijedlog koji sam imala je bio Balaševićev koncert i mom tadašnjem šefu Kanađaninu kada me pitao ko je, rekla sam pjevač iz Srbije, on mi je rekao nemoj mi to raditi i onda smo mu prevodili pjesme, kroz objašnjenje šta je pisac htio da kaže. Bilo je predivno i trebalo je to ovom gradu“, istakla je Feraget.
“To su bile dvije noći sa energijom koju ja nisam nikad ranije a ni kasnije osjetila. Skenderija je preuzela od njega pjesmu ‘Samo da rata ne bude’ i njemu ništa nije bilo jasno: da Sarajevo s toliko žara pjeva tu pjesmu nakon četiri godine opsade. Bio je presretan“, prisjetila se.
Balašević je te 1998. godine održao dva koncerta u Sarajevu i bio je prvi muzičar iz Srbije koji je došao nakon rata. Iza njega je ostalo 12 albuma, brojne knjige, ali i uloge u serijama za koje je pisao i pjesme.
Večeras je i sarajevska Vijećnica bila osvijetljena u čast preminulog umjetnika Đorđa Balaševića.
“Grad Sarajevo i njegovi građani opraštaju se od ovog velikog čovjeka, kosmopolita i izuzetnog umjetnika. Bio je poseban u svemu: muzici, ljudskosti, ali i istinskoj zaljubljenosti u naš grad”, naveo je gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka u svojoj objavi na Facebooku..
Istakao je kako je u vremenima najvećih iskušenja, cijelom svijetu pokazao svoju veličinu.
“Vjerujemo da nas on i u ovom trenutku vidi i čuje. Zato, želim mu u ime svih Sarajlija reći – HVALA TI ĐOLE! Svojim ćeš stihovima i muzikom živjeti vječno, a ovaj te grad neće zaboraviti”, napisao je Skaka.
“‘Sarajevo će biti, sve drugo će proći’. Počivaj u miru Đorđe Balašević”, navedeno je na objavi.
Da svijet ostaje na mladima, i da će Balašević živjeti kroz naslijeđe koje je ostavio, pokazala je djevojčica Kira koja je za N1 otpjevala njegovu slavnu pjesmu “Samo da rata ne bude”.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare