Sastanak udruženja porodica nestalih osoba: Bez istine nema pomirenja

Vijesti 10. dec 202418:43 0 komentara
Fena

Centralni sastanak udruženja porodica nestalih osoba održan je danas u Sarajevu u organizaciji Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine i uz podršku Međunarodnog komiteta Crvenog krsta/križa u BiH, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.

Sastanku, na kojem je prezentiran rad Savjetodavnog odbora u protekle četiri godine, ali i rezultati u radu Instituta za nestale osobe BiH učestvovali su predstavnici udruženja nestalih osoba koje aktivno djeluju na području cijele BiH, predstavnici Instituta za nestale osobe, Međunarodnog komiteta Crvenog krsta/križa, Društva Crvenog krsta/križa BiH te Međunarodne komisije za nestale osobe.

Odgovornost

Predsjedavajuća Savjetodavnog odbora Aljonka Dželetović predstavila je aktivnosti provedene kroz četiri godine mandata, od održanih sastanaka s predstavnicima institucija vlasti, okruglih stolova, saradnje sa porodicama nestalih osoba iz drugih zemalja, ali i obilježavanja Međunarodnog dana nestalih u četiri grada BiH.

Istaknula je da su sve aktivnosti imale za cilj ukazivati na pitanje nestalih osoba koje i dalje nije riješeno i pozvati na odgovornost sve one koji se bave ovim pitanjem.

“Porodice nestalih osoba su ostavljene same u svom bolu, a nestalim osobama je oduzeto pravo na smrt i nadgrobnu ploču. Samo kroz ujedinjenje i solidarnost možemo izvršiti pritisak na vlasti i donijeti mir i dostojanstvo svim porodicama nestalih osoba”,  kazala je Dželetović.

Predsjedavajuća Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Saliha Đuderija istaknula je kako se u BiH na spisku nestalih nalazi 7.608 imena odnosno da se za 7.500 nestalih traga u našoj zemlji dok 108 žrtava iz naše zemlje tražimo u zemljama regije.

“Najveći problem i dalje predstavlja nedostatak tačnih informacija o lokacijama grobnica. Samo zajedničkim snagama, naročito uz ujedinjene porodice, možemo dalje, možemo pronaći sve nestale. Samo tako možemo pričati o pomirenju i prevazilaženju posljedica naše prošlosti. Ono društvo koje ne poštuje svoje mrtve, neće poštovati ni žive“, kazala je Đuderija.

Porodicama nestalih osoba je prezentiran i rad Instituta u protekle četiri godine odnosno u vrijeme djelovanja aktuelnog mandata Savjetodavnog odbora.

“Od početka 2021. godine do kraja septembra 2024. godine istražitelji Instituta su na teren izašli 4.686 puta. U istom periodu je izvršeno 366 ekshumacija, a ekshumirani su posmrtni ostaci 275 žrtava. U nepune četiri godine identifikovane su 393 žrtve”, kazao je, između ostalog, šef Sektora za traženje, ekshumacije i identifikacije Instituta za nestale osobe BiH Ranko Prodanović.

Izazovi u procesu traženja

Nakon obraćanja svih učesnika i prezentiranih izvještaja članovi udruženja su učestvovali u diskusiji vezanoj za izazove u procesu traženja nestalih osoba, te su zauzeli zajednički stav koji se tiče pitanja na kojima je potreban intenzivan rad svih udruženja.

S tim u vezi usvojeno je nekoliko zaključaka kojima se poziva na zajedničke aktivnosti kojima će se: izvršiti pritisak na Tužilaštvo BiH za efikasniji rad i bolju saradnju sa porodicama; ubrzati procesuiranje odgovornih za ratne zločine.

Također, u cilju rješavanja pitanja nestalih osoba potrebno je ubrzati pretragu vojnih i civilnih arhiva; osnažiti materijalno – tehnički i kadrovski kapacitet Instituta za nestale osobe BiH, naročito istražitelja.

“Treba nastaviti aktivnosti prikupljanja referentnih uzoraka krvi radi provjere slučajeva identifikacija izvršenih klasičnom metodom te izvršiti pritisak na političke aktere kako bi se počelo raditi na izmjenama i dopunama zakona o nestalim osobama BiH prije svega u dijelu vezanom za Fond i podršku udruženjima nestalih osoba”, saopćeno je iz Instituta za nestale osobe BiH.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!