SDA Mostar izrazio je iznenađenje i zabrinutost nakon što je među predloženim općinama i gradovima koji će dobiti finansijsku pomoć od Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, izostavljen Grad Mostar. Kako navode iz stranke, Mostar je, zajedno s Mjesnom zajednicom Drežnica, također bio pogođen elementarnom nepogodom, te su stvoreni opravdani razlozi za očekivanje pomoći.
U javnosti se nedavno pojavila informacija da će Vlada Federacije BiH donijeti Odluku o odobravanju finansijske pomoći za općine i gradove pogođene poplavama, i to u iznosu od po 200 hiljada KM. Međutim, SDA Mostar je primijetio da Mostar, unatoč štetama, nije bio uključen na ovu listu, prenosi Bljesak.info.
Zašto Mostar nije dobio pomoć?
“Blago rečeno, ostali smo zatečeni vidjevši da među predloženim općinama i gradovima nema Grada Mostara, koji je također bio pogođen elementarnom nepogodom na području Mjesne zajednice Drežnica”, stoji u saopćenju SDA Mostar.
Javno su upitali Vladu Federacije BiH i premijera Nikšića “jesu li uopće svjesni da je i dio Mostara pogođen elementarnom nepogodom, i da je ta šteta višemilionska”.
“Ako jesu, koji je razlog izostavljanja Mostara i Drežnice iz navedenog prijedloga? Javnost i građani Mostara, a posebno Drežnice zahtijevaju i zaslužuju odgovore na ova pitanja. Apeliramo na razum i tražimo od ministara u Vladi Federacije BiH da reagiraju te da se ipak u Odluci nađe i Grad Mostar. Posebna je tema činjenica da će Vlada odobriti minornih 200 hiljada KM, što nije ni mali djelić onoga što je potrebno svim općinama i gradovima pogođenim poplavama. Čini se da je to samo pokazatelj u kakvom se stanju trenutačno nalazi proračun Federacije uslijed vođenja ovakve politike”, navode.
Procjena štete u Drežnici: Razlike u mišljenju
Nakon poplava u naselju Drežnica, Komisija Grada Mostara za procjenu štete utvrdila je da nijedan oštećeni objekt nije imao odobrenje za građenje. Grad Mostar je procijenio štetu na 3,3 miliona KM, dok federalna Civilna zaštita procjenjuje štetu na 5,1 milion KM. Ove razlike u mišljenju dodatno su potaknule zabrinutost među vijećnicima.
Grad je 4. oktobra proglasio stanje prirodne nesreće zbog težine šteta, a do 31. oktobra zaprimljeno je 129 zahtjeva za prijavu šteta. Komisija je obišla svaki oštećeni objekt kako bi prikupila podatke, ali su vijećnici istaknuli da neki lokaliteti nisu uzeti u obzir prilikom procjene štete.
Grad Mostar i dalje traži odgovore
Vijećnici su također ukazali na razlike između izvještaja Grada Mostara i federalnih institucija. Vijećnik Silvio Bubalo upozorio je na ove razlike, dok je Vijećnik Mirza Drežnjak sugerirao potrebu za nadopunom elaborata o šteti.
Gradonačelnik Mario Kordić istaknuo je da će sredstva za sanaciju šteta biti transparentno trošena u skladu sa zakonskim obvezama, ali je naglasio da je potrebno dobiti jasne odgovore na pitanja koja su postavili.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!