Sedam oslikanih tijela na asfaltu: Šta smo uradili za godinu dana?

Vijesti 25. nov 202421:48 0 komentara
N1 BiH

Za Bosnu i Hercegovinu 25. studenog morao bi biti važan iz više razloga. Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, pitali smo što je uređeno u zemlji u kojoj je policajac ispalio 16 metaka u ženu iz službenog pištolja, u kojoj je stravično ubojstvo žene prenošeno i na društvenim mrežama? Što je urađeno u zemlji u kojoj je svaka treća žena preživjela jedan vid nasilja?

Tragovi sedam ženskih tijela koji se tope na ledenom tlu – simbolična poruka svima koji žele da vide.

Jadranka Miličević, direktorica Fondacije “Cure”:

“U ovoj godini je statistika da je sedam žena ubijeno – pet je u Federaciji, dvije u Republici Srpskoj.”

U nešto više od deset godina ubijeno je više od osamdeset žena i to nevladine organizacije znaju na osnovu medijskog pisanja. Zvanične statistike nema, pa uvid u podatke steknu i zahtijevajući ih od institucija. Ono što su dobili MUP-a Kantona Sarajevo zvuči alarmantno:

Jadranka Miličević, direktorica Fondacije “Cure”:

“Zamislite, bilo je 344 prijavljena slučaja nasilja. Mimo toga, imali su, da su podnijeli, 828 izrečenih zaštitnih mjera. Znate li vi šta to znači?”. 

I u Tuzlanskom kantonu je nakon ubistva Nizame i Amre došlo do naglog skoka u prijavama nasilja. Samo da bi upozorila na statistiku – u Sarajevo je stigla Amira Avdić.

Amira Avdić, predsjednica Udruženja žena iz Lukavca:

“Mi smo vrlo često na terenu, pogotovo u ruralnim sredinama gdje su stvarno žene izložene raznoraznim oblicima nasilja, ne samo u porodici – od muža, nego i od strane muževih roditelja, pa čak i od svojih roditelja.”

Zato će u narednim danima kampanje ukazivati na važnost ekonomskog osnaživanja, ali i promjeni legislative. Iako su godinama radile na prijedlozima izmjena Krivičnog zakona i Zakona o nasilju u porodici u Federaciji – ne znaju šta im je sudbina.

Besima Borić, aktivistkinja:

“Koliko god bilo teško definirati šta je zapravo femicid, mi ćemo se boriti i dalje, zato što može da se prepozna šta je femicid. Ako nasilje traje dugo, ako postoji rješenje o zabrani pristupa žrtvama, ako i pored toga se ponavlja i tako dalje – i konačno dođe do ubistva – kako biste to drugačije nazvali nego iskreno mržnja prema ženi? Očekujemo da zakonodavstvo naše i ministri razumiju to.”

Da li će i kada – još nije poznato ni zastupnicima.

Alma Kratina, predsjednica Komisije za ravnopravnost PFBiH:

“Činjenično stanje u ovom momentu u FBiH jeste da mi u parlamentarnoj proceduri još uvijek nemamo ova dva zakona. Istina, u junu mjesecu Komisiji za razvnopravnost Zastupničkog doma ministar pravde je prezentirao novi tekst Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i tad je, na zadovoljstvo nevladinog sektora i nas u komisiji konstatovano da je poprilično dobar tekst, ali vidjeli ste da ga do današnjeg dana nemamo u parlamentarnoj proceduri, kao što nemamo ni izmjene i dopune Krivičnog zakona koji dosad nije ni predstavljen u Parlamentu.”

I dok u Federaciji strahuju da bi jedna od najvećih izrečenih kazni, ona po kojoj je Eldin Hodžić osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva supruge Alme, mogla biti poništena jer je završila na Vrhovnom sudu Federacije, u drugom bh enitetu bilježe blagi pomak:

Gorica Ivić, direktorica Fondacije “Udruženje žene Banja Luka”:

“Analizirana su 102 sudska predmeta nasilja u porodici i 48,03 posto slučajeva izrečena je uslovna osuda. Kazna zatvora u 26,47 predmeta, dok su u 24,5 posto slučajeva izrečene novčane kazne. Također se vidi poboljšanje u izricanju hitnih i zaštitnih mjera i izricanju mjera sigurnosti koje su prije bile izuzetak.”

I moraće bolje i brže – jer prema zvaničnim statistikama svaki dan se u Bosni i Hercegovini prijavi osam slučajeva nasilja u porodici. U devedeset posto njih, počinioci su muškarci.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!