Šest mjeseci od statusa kandidata za članstvo u EU: Ima li značajnih koraka?

Vijesti 15. jun 202321:03 0 komentara
N1

Prošlo je pola godine otkako je Bosna i Hercegovina dobila status zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Dodjeljivanje ovog statusa označilo je ipak nadu u europsku perspektivu za zemlju i građane. Ali glavni razlog za odluku je, smatra se, bila zabrinjavajuća geopolitička situacija na Zapadnom Balkanu, a ne stvarni pokazatelji rada domaćih institucija i političara koji su išli na ruku Bosni i Hercegovini. Sigurnosna situacija u regiji i dalje je napeta. Prije svega napetosti na sjevernom Kosovu naglašavaju potrebu za prisutnošću međunarodne zajednice na terenu. Ali što je sa Bosnom i Hercegovinom, šest mjeseci zaodjenutom u haljinu zemlje kandidatkinje, da li su vlasti napravile značajne korake ili su se samo brendirali kao proeuropski, dok su nastavili trgovinu svojih prethodnika?! Ima li prostora za optimizam i koje konkretno korake treba ispuniti - večeras smo tematizirali u specijalnoj emisiji na N1. 

Darija Ramljak iz Direkcije za Evropske integracije istaknula je da je uspjeh što nakon parlamentarnih izbora koji su održani na jesen, imalo se skoro u rekordnom roku formiranje Vijeća ministara, a nekad se čekalo i po dvije i po godine.

“I to je uspjeh i pokazatelj opredijeljenosti i zajedničke platforme. Nepobitan zajednički imenitelj svih koji čine Vijeće ministara je pitanje evropskih integracija”, navela je Ramljak.

Među brojnim točkama na Vijeću ministara BiH, koji se redovno održava, dodaje Ramljak, bitna je stavka da je usvojen nacrt zakona o VSTV-u.

“Postoje određene kritike da nije do kraja obuhvatio taj zakon sve ono što su evropski standardi. To je reflektiralo i mišljenje Direkcije za evropske integracije sa zahtjevima, da nisu obuhvaćena pitanja finansijskih izvještaja, ali vidjet ćemo šta se može desiti u parlamentarnoj proceduri. To je jedan od značajnijih iskoraka”, kazala je Ramljak, te dodala:

“Zakon o ombdusmenu za ljudska prava je također prošao jedan dio procedure, a jako je puno materijala usvojeno iz organiziranog kriminala i korupcije, što je sve vezano za 14 ključnih prioriteta koji su sada determinanta kuda dalje u procesu”. 

Edo Kanlić iz Inicijative za monitoring EU integracija naveo je da je puno tačaka dnevnog reda i među njima je puno važnijih zakona.

“To opet stvara problem kada se usvajaju u paketu, pa se i sa VSTV zakonom desilo da su se u posljednjem momentu desile izmjene. Sama trasparentnost procesa i objavljivanja tih rješenja koja se usvajaju na Vijeću ministara je problematično jer nismo imali uvid. Radi se o hitnim izmjenama i očekuje se da godinu dana nakon hitnih izmjena idemo u potpuno kreiranje novog zakona. Cijeli proces nam je pokazao da kada imamo ovakve probleme sa hitnim da ćemo imati i sa novim zakonom”, rekao je Kanlić.

Naglasio je i da novo Vijeće ministara BiH nije znatno promjenilio kooperativnost sa nevladinim sektorom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!