“Sirijskom narodu ne treba niko da mu pomogne, ali trebala mu je sloboda”

Vijesti 11. dec 202407:15 0 komentara

U ozloglašenim sirijskim kampovima Al Roj i Hol, prema podacima nadležnih, trenutno boravi 118 bh. državljana. Muškaraca, žena a najviše djece. Njihove porodice izgubile svaku nadu u njihov povratak, no tračak se vraća s posljednjim dešavanjima u Siriji. Ipak, institucije Bosne i Hercegovine bez konkretnog plana i akcije. Istovremeno, brojni Sirijci sa adresom u našoj zemlji, jedva čekaju dan da posjete svoje rodno mjesto.

Među stotinama žena, u sirijskom kampu Al Roj, godinama je i Selma Sultanović, sa maloljetnom kćerkom. Po odlasku na bračno putovanje iz Švicarske u kojoj je živjela u Tursku, sa suprugom je zavšila u raljama ISIL-a, a kasnije i u zarobljeništvu. Porodica je sve pokušala.

“Bilo je pokušaja prije mjesec dana, neka je nada postojala da se ona izvuče iz tog logora, ogromne cifre su tražene, novac je bio skupljen i na kraju je i to propalo, jer ti koji su garantovali da će je izvući i dovesti do Turske, sve je bilo dogovoreno, ali na kraju kada je trebalo da se to realizuje, očigledno da je bila prevara”, priča Džemail Bećirović, član porodice.

Ko su ti ljudi?

“Detalje ne znam, telefonski mi je sestra rekla da je to povezano s nekim iz Rusije, neka organizacija kao da ima kontakt tamo, međutim to se pokazalo kao čista prevara”.

Porodica je s njom u kontaktu povremeno, pomoć šalju putem trećih lica, jer njoj direktno ne mogu. Od te pomoći tek djelić dolazi do Selme i djeteta. Nadali su se prije izvjesnog vremena da će biti deportovana. Džemail je čak dao garanciju sigurnosnim službama da će Selma s djetetom boraviti kod njega. Sve su, kaže provjerili, no od dolaska opet ništa.

“Oni su prekontrolisali uslove mog života, jer sam ja rekao, ona se ne može vratiti u mjesto odakle je protjerana, jer ona je bila djevojčica kada je izbjegla logor u Liplju kod Zvornika, kao dijete je sa majkom s ocem i roditeljima otišla prema Tuzli, kasnije u Pakistan, iz jednog logora izbjegla da bi završila u drugom logoru u Siriji”, pojašnjava Džemail.

Nadu je davno izgubila i Alema Dolamić. Njena sestra Adela, s djecom, već sedam godina je u Al Roju. Alema godinama otvoreno, javno govori o katastrofalnim uslovima u kojima tamo borave bh. državljanke i maloljetnici. Obraćala se svim institucijama i sve su je, kaže, jednako izdale. Ministarstva sigurnosti i vanjskih poslova danas bez komentara. Dostavili su nam tek puku statistiku.

U sirijskoj regiji Idlib nalazi se 28 državljana Bosne i Hercegovine i to 10 žena i 18 muškaraca te 11 maloljetne djece, a za dva državljanina Bosne i Hercegovine se ne raspolaže pouzdanim podacima gdje se trenutno nalaze. U izbjegličkim kampovima Al Hol i Roj i pritvorskim jedinicima na sjeveroistoku Sirije nalazi se 52 državljanina Bosne i Hercegovine, od toga 22 muškarca i 30 žena sa njihovih 66 maloljetne djece.

Alema je, kaže, jučer pričala sa sestrom koja joj je rekla “ovdje su se svi spakovali”. Nada se da će neko doći i njih da oslobodi. Alema s nestrpljenjem prati sve vijesti iz Sirije. I dok jedni očajnički iz Sirije žele otići, drugi pak žele tamo.

Vijesti prati i Sirijac Moussa Fattah sa adresom u Sarajevu. Sreća i suze smjenjuju se ovih dana. Kaže, 50 godina režim Asada stajao je na prsima sirijskog naroda. Nada se i sam da će uskoro vidjeti svoj rodni Alep, bez straha.

“Režim je bio katasrofalan što se tiče slobode, Sirijci su izašli i prije rata, ja sam ovdje 40 godina, zašto se nisam vratio u Siriju? Zbog toga jer ljudi nemaju slobode i sirjski narod ima ponos, mi smo Sirijci u svijetu, hvala Bogu, uspješni. Sirijskom narodu ne treba niko da mu pomogne, sam će dići državu, ali trebala nam je sloboda, koju sad imamo. Mi smo ponosni na sebe”, ističe.

Ne vjeruje kaže u radikalizaciju društva nakon svrgavanja Asada. Smatra da gore od pedestogodišnje diktature ne može. Prisjeća se svog prvog izlaska na izbore u rodnom Alepu:

“Kada sam izašao na izbore, policija stoji, kažu hajde uđi unutra da biraš, oni daju listić, on samo stavi plus, za predsjednik Asad i idi kući. To je to”.

Dok Moussa zamišlja bolje dane za Siriju, sanja da u miru posjeti svoje rodno mjesto, desetine Bosanaca i Hercegovaca sanja isto. Da se vrati svojim kućama, ili ako treba u zatvor, ali bosanski. Ipak, proces povratka odavno je na mrtvoj tački.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!