Kratka i nimalo efikasna bila je konstitutivna sjednica banjalučke Skupštine. Niti su svi odbornici sjeli u klupe, niti je među onima koji su sjeli bilo neophodne većine.
Prazna sala dočekala je novi saziv skupštine grada. U klupama su uz ostala, manje-više poznata lica i bivši gradonačelnik, bivši poslanik, bivši ministar, po mnogima i budući ministar u Vladi Republike Srpske. Nakon kašnjenja stigao je i gradonačelnik i baš kad se učinilo da sve može da počne objavljeno je:
“Mi do ovog trenutka nismo dobili 16 ovjerenih potpisa onih koji u skladu sa zakonom o lokalnoj samoupravi čine većinu u skupštini Grada Banjaluka”, rekao je Igor Šukalo, sekretar Skupštine.
Marinko Umičević, odbornik je pojasnio da, “prema Zakonu o lokalnoj samoupravi član 42, stav 2 nisu se stekli uslovi za nastavak rada ove skupštine”.
I tako je u manje od minut stala konstitutivna sjednica Skupštine grada Banjaluka. Ono što je trebalo biti formalnost završeno je bez uspjeha. Trećina odbornika, odnosno 10 od 31 certifikate o mandatima nisu ni preuzeli, a među 20 prisutnih nije bilo neophodne većine.
“Građani su dobili što su tražili. Prošli mandat četiri godine je bio reality cirkus u ovoj ovdje skupštinskoj sali. Ovo je meni peti mandat. Ako građani nisu vijeli šta znači kad je gradonačelnik iz jedne opcije, a druga skuopštinska većina, ako to nisu vidjeli za četiri godine i to su opet ponovo dozvolili…”, ističe Umičević.
I čim je proglašen neuspjeh u pokušaju formiranja gradskog parlamenta krenuli su izgovori. Za jedne su malo krivi i građane, za druge gradonačelnik, za treće SNSD koji ima najveći broj osvojenih mandata i koji sa strankama sa kojima na entitetskom nivou čini vlast ima ne 16, nego 20 ruku.
“Nemalu odgovornost nosi i grupa partija koje su na sredini o kojima malo ko govori, čijim glasovima je izabran gradonačelnik. Upravo je najveća odgovornost tih koje su do podne u Vladi i vlasti Republike Srpske i koriste benefite gore, a po noći dogovaraju sa Stanivukovićem u gradu”, smatra Igor Radojičić, NP Svojim putem.
Nakon pokušaja konstitutivne sjednice nizala su se poređenja. Trajalo je kraće nego kačenje kaputa ili kraće nego konferencija za medije ili kraće nego čekanje, posebno PDP-ovaca, da se na konferenciji za medije gradonačelnik uopšte obrati. A kada se obratio sve je uporedio sa biblijskim obrtima.
“Ponašanje SNSD ovdje možemo jasno nazvati Pilatovim pranjem ruku. Znate da je Pontije Pilat mogao da spasi Isusa Hrista, ali zbog političkih kalkulacija svjesno to nije uradio. SNSD ovdje ima kapacitet da napravi skupštinsku većinu, ima kapacitet da učestvuje u radu i napretku Banjaluke, ali neće”, poručuje gradonačelnik Draško Stanivuković.
I tako mogu dok im je volja. Zakon o lokalnoj samoupravi Republike Srpske ne predviđa mjere u slučaju odbijanja formiranja skupštinske većine. Ukoliko se skupština ne konstituiše u roku od tri mjeseca Vlada može, ali i ne mora Narodnoj skupštini predložiti raspuštanje lokalnog parlamenta. Politički čvor poput aktuelnog, u gradu na Vrbasu nije viđen, pa ni novinar sa najdužim stažom u praćenju lokalne politike za četvrt vijeka rada ne pamti sličnu situaciju.
“Mislim da građani Banjaluke ovo nisu željeli. Mislim da su građani Banjaluke htjeli nešto sasvim drugo, htjeli su gradsku vlast koja će biti kontrolisana od strane određenih političkih partija, a ne totalnu opstrukciju funkcionisanja grada”, mišljenja je novinar Ljubinko Spasojević.
Ukoliko se ovakvo stanje nastavi, negativne posljedice biće vidljive brzo, kada nastupi privremeno finansiranje zbog neusvajanja budžeta, ali i kada budu obustavljene investicije. Sve miriši na 2020. i početak prvog Stanivukovićevog kojeg su pratile smećem zatrpane ulice, jer ni tada budžet nije usvojen na vrijeme.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!