Više od 30 tema na stolu predstavnika Vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH, a nijednog rješenja za brojna otvorena pitanja koja opterećuju odnose dvije zemlje.
Osim pitanja Trgovske gore, o kojoj se govorilo tek protokolarno, pitanja državne granice, imovine, izručenje građana sa dvojnim državljanstvom, tradicionalno, lebde u zraku.
Dakle, brojna neriješena pitanja opterećuju dvije države, a ono koje je moglo dovesti u pitanje održavanje sjednice je problem odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori. Dok je hrvatska strana tražila da se sa dnevnog reda skine ova tačka, ministar Staša Košarac zaprijetio bojkotom. Jer rješenje, na kojem insistiraju hrvatske vlasti, direktno bi ugrozilo više od 250 hiljada stanovnika. Tačka je uvrštena, ali samo protokolarno jer su stavovi ostali isti.
Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske je kazao:
“Prvo, riječ je o lokaciji na Banovini. Udaljena je 2 kilometra od bh. granice, na nenaseljenom području. Tamo bi se prema planu skladištio nisko ili srednje radioaktivni otpad, materijal koji vrlo malo zrači. Ponavljam, Čerkezovac nije predviđen za skladištenje istrošenog nuklearnog goriva koji spada u visoko radioaktivni otpad”.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je kazao:
“Sama situacija oko stavljanja tačke na dnevni red govori o tome kakvo postoji raspoloženje u Hrvatskoj. Nisam htio da prisustvujem na zajedničkoj sjednici, bez da se na dnevnom redu nađe posebna tačka Trgovska gora”.
Na ovu temu oglasila se i Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.
“Na ovom pitanju, koliko je meni poznato, rade stručni, odnosno, ekspertni timovi. Tako da, o svemu onome, o čemu smo danas razgovarali, jeste da se nastavi saradnja ne samo u vezi ovog, nego i svih drugih pitanja, te da se nalaze rješenja u duhu dobrih i prijateljskih odnosa”.
Kako ne bi došlo do narušavanja, ionako, narušenih, odnosa između BiH i Hrvatske, osim Trgovske gore na rješavanje čekaju brojna druga otvorena pitanja. Prije svega, ratifikacija ugovora o državnoj granici između BiH i Hrvatske, problem je koji datira više od dvije decenije. No, zažmirilo se i na rješavanje pitanja zajedničke imovine iz bivše države.
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH na konferenciji za medije je kazao:
“Na pitanje rješavanja imovine nemamo ponuđena rješenja, ali od te teme ne odustajemo. Naša će se diplomatija baviti imovinom BiH dokle god postojimo.”
Izručenje građana koji imaju dvojno državljanstvo, takođe je jedan od problema, a izbjegnut je i razgovor o izbornom zakonu, iako je, uoči sastanka, prvi čovjek hrvatske diplomatije položaj Hrvata u BiH ocijenio mnogo boljim nakon odluke visokog predstavnika.
Gordan Grlić-Radman, ministar vanjskih poslova BiH je kazao za medije:
“Imate predsjedavajuću SM koja je Hrvatica. Imate ministre. Jedino što još treba promijeniti je član Predsjedništva BiH koji nažalost ne reflektuje međunarodno pravo, budući da nije izabran voljom hrvatskog naroda”.
Radi jačanja dobrosudsjednih odnosa, otvorenih pitanja ne smije biti, a inicijativu za njihova rješenja, zbog položaja u kojem je, treba da ima upravo Hrvatska, stava su pojedini.
“Ono gdje ja mogu reći par riječi to je naše, ne višegodišnje, nego nego decenijsko, od početka 1990-ih, jedne nesretne hrvatske politike koja je bila određena tužbenom fiksacijom na podjelu Bosne, koja je donijela nesreću i ljudima i BiH i mnogim ljudima u Hrvatskoj, što smo mi, od samog početka, osuđivali”, kazao je Zoran Pusić, historičar.
“Sjećam se iz vremena, kad sam bio ambasador u Zagrebu, druga je bila politička situacija između nas i Hrvatske. Mi smo, na svakoh 6 mjeseci, godinu dana, imali sastanke na vrhu, čistili smo pitanja jedno po jedno. U pitanju je bila volja, politički kontekst u odnosima dvije države. Ništa od toga danas praktično ne postoji”, kazao je Zlatko Dizdarević, bivši diplomata.
Ipak, nije da nije ništa dogovoreno. Predstavnici obje vlasti intenziviraće aktivnosti na infrastrukturnim projekatima, u prvom redu, izgradnjom puteva. Možda će, nakon što smanje kilometražu, biti korak bliže rješavanju i ostalih problema.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!