Hasan Hasanović, šef Tima za usmenu historiju Memorijalnog centra u Srebrenici, za N1 ispričao je kako je u julu 1995. preživio marš smrti iz Srebrenice do slobodne teritorije pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Hasanović je sa 19-godišnjim bratom blizancem, ocem i daidžom 11. jula krenuo put Tuzle. Nije znao, kako je naveo, šta ih je čekalo.
“Mislio sam da ćemo preživjeti. Ubrzo tu noć, sa 11. na 12 juli došlo je do granatiranja i pucnjave, izgubio sam kontakt s njima i onda sam preživljavao sam. Sve to je trajalo do 16. jula, preživio sam nekoliko zasjeda. Pored mene su svih tih dana ranjavani i ubijani ljudi. Uglavnom, sav put je bio ispunjen strahom i glađu. Nisam u jednom dijeli puta ni imao vode. Halucinirao sam i razmišljao da je to neki san, da nije stvarnost. Polumrtav sam 16. jula došao na slobodnu teritoriju. Jedva sam se kretao, tabani su mi bili krvavi. Tamo sam dočekan sa hranom, ali se ne sjećam da sam jeo jer sam bio pod utiscima. Nakon 15 dana pronašao sam dio porodice. Svi koji su krenuli sa mnom na marš smrti – brat, otac i daidža – bili su zarobljeni, ubijen i bačeni u masovne grobnice. Oni su identifikovani i ukopani u Potočarima. Zbog njih sve ove godine radim i govorim. Ne smijemo nikada zaboraviti Srebrenicu”, poručio je.
Prije nekoliko dana u Srebrenici je boravio i opozicioni političar iz Srbije Dobrica Veselinović. Hasanović je proveo sat vremena u razgovoru s njim, Veselinović je sve vrijeme šutio i slušao šta govori.
“Šta je mogao reći? Meni je drago što je došao. Čuo sam kakvu je reakciju u Srbiji izazvao. Bojim da se svako onaj ko dođe u Potočare odmah diskredituje od srbijanske javnosti. Umjesto da je to plus, to je njemu minus. Njegov civilizacijski čin je predstavljen kao politički minus”, ocijenio je u razgovoru za N1.
Hasanović tokom svih ovih godina širom svijeta govori istinu o najstrašnijem zločinu u Evropi koji se dogodio nakon Drugog svjetskog rata. Jedan događaj iz Škotske posebno je ostavio dojam na njega.
“Nekoliko puta sam govorio u Škotskoj u parlamentu i školama. Najveći izazov je bio kad su me odveli u zloglasni zatvor u Glazgovu, govorio sam pred dvije grupe zatvorenika. I osjetio sam da ih je dodirnula moja priča, vidio sam kako plaču. Zaslužili su da čuju tu priču. Nisam se bojao, čak sam se i sa nekima zagrlio. Taj put kada sam bio u Škotskoj slušalo me je 3.000 učenika”, ispričao je Hasan Hasanović, šef Tima za usmenu historiju Memorijalnog centra u Srebrenici.
Detalje obilježavanja 28. godišnjice gonocida u Srebrenici pratite na našem BLOGU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad