Praznici polako prolaze, novčanici su istanjeni, a poskupljenja osnovnih životnih namirnica tek će pokucati na vrata. Prva na udaru bila je kafa, a potom prema najavama i hljeb, ono bez čega je svakodnevni život nezamisliv.
Ugostitelji su u Novoj godini “ skuhali” veće cijene kafe. Pa tako već u pojedinim banjalučkim kafićima, gdje je kafa bila 2,5KM, sada je već skuplja za 0,50 feninga. Šoljica omiljenog napitka sada je u centru grada 3KM. Brojne građane bez iste zaboli glava, no izgleda da će i prije naručivanja , po svemu sudeći zaboljeti od cijene.
Kafa jeftinija u Evropi
Zanimljivo u pojedinim evropskim zemljama, šoljica omiljenog napitka znatno je jeftinija, kao npr.u Italiji.
Inače, još pred kraj prošle godine najavljeno je poskupljenje kafe, odnosno da će kilogram koštati 25 KM i više umjesto dosadašnjih 22 marke. Sve je obrazloženo rastom cijene sirove kafe na svjetskim berzama .
25 maraka, cijena je i dosadašnje vreće brašna u BiH, no prema najavama mlinara biće skuplja za čak 3KM, što će se odraziti i na povećanje cijene hljeba. Dobra vijest da bar za sada u Banjaluci prema najavama do korigovanja cijena ovog proizvoda, neće doći, s obzirom da grad na Vrbasu ima jednu od najvećih cijena hljeba.
Inače, polubijeli hljeb u Banjoj Luci je i do 2,20 KM. Kada je u pitanju bijeli hljeb, Ministarstvo trgovine i turizma RS je u februaru prošle godine propisalo maksimalnu cijenu od 1,90 KM na veknu od 600 grama.
No, rezultati ove odluke su i dalje nepoznati.
S druge strane, pekari bijeljinske regije naumili su ipak da povećaju cijene, no još uvijek se o njoj kalkuliše, te i ako poskupljenje stupi na snagu, to neće biti prije februara, rekao je za Fenu Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara i mlinara regije Bijeljina.
Val poskupljenja
Takođe, Klasov polubijeli i narodni hljeb umjesto dosadašnjih 1, 7 KM, koštaće 2KM, u prevodu skuplji za 30 feninga.
Interesantna računica pokazuje da dva člana porodice mjesečno za hljeb u Bosni i Hercegovini izdvoje minimalno 60 KM, malo veća porodica koja kupuje dva hljeba dnevno daje duplo više 120 KM, odnosno sedminu minimalne plate ili više od trećine minimalne penzije.
Tačne iznose teško je izračunati jer su cijene hljeba neujednačne na području cijele BiH.
Val poskupljanja nakon poskupljenja struje u RS najavili su ekonomisiti. Podsjećamo, od 1. januara u RS je skuplja električna energija za 15 odsto za privredu. Osim toga, očekuje se da Vlada RS do kraja mjeseca odredi iznos najniže plate.
S druge strane, bura oko najniže plate od 1000KM u FBiH ne prestaje. Ekonomsti mišljenja da će poskupljenja “pojesti” povećanje minimalne plate.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!