U julu mjesecu u Tuzli i Sarajevu su oboreni rekordi po broju tropskih noći. Nakon tog toplotnog talasa, najavljuje se još jedan u augustu. Vremenske prilike i klimatske promjene su neminovnost, tako da meteorolozi najavljuju da će u godinama pred nama ljeta biti sve vrelija odnosno sa visokim temperaturama zraka. Način poboljšanja stanja u urbanim sredinama je sadnja novih drvoreda te ulaganje u urbano zelenilo. Dok nadležni konkretno u Sarajevu za N1 kažu da rade na tome, struka kaže da je to nedovoljno i da mora se uraditi više.
Beton, betonizacija, gradnja novih stambenih, poslovnih objekata te saobraćajnica slika je Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine. Usljed masovne gradnje građani su sve češćeg utiska da to utječe na zelenilo, vegetaciju i da se ne vodi računa o drveću i zelenim površinama.
Iz Kantonalnog javnog preduzeća Park za N1 ističu da je u protekle dvije godine koje obuhvataju ukupno četiri sezone odnosno dva proljeća i dvije kasne jeseni zasađeno više od 1.500 stabala.
“Osim novih drvoreda, zamjene i dopune postojećih, sadnja je pratila i ozelenjavanje lokacija na kojima su uklonjena ranije bolesna, stara, osušena ili oštećena stabla. S obzirom da se radi o materiji koja ima svoj rok trajanja, te da su pojedini prostori uzurpirati gradnjom novih objekata, saobraćajnica i slično u urbanim sredinama vodi se i računa o regulacionim planovima i prostorima na kojima će u doglednoj budućnosti biti vršena gradnja”, naveli su oni za N1.
Sladić o važnosti zelenih površina
Koliko je za građane važno da zelenih površinate, drvoreda i urbanog zelenila bude što više istakao je za N1 naš najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić. Pojasnio je kako upravo zbog betona temperatura zraka je znatno viša u urbanim sredinama.
“Značaj vegetacije, a samim i drveća u urbanim sredinama je višestruk sa stanovišta meteorologije. Suvišno je spomenuti da zelene površine doprinose većoj svježini u odnosu na betonirana područja jer toga smo maltene sada svi svjesni. Energetski budžet je ključna riječ u ovom segmentu. Sama asfaltna podloga se ponaša skoro poput crnog tijela (nije potpuno crno tijelo, jer dio energije se reflektuje u atmosferu) koje tokom dana kratkovalnim zračenjem se zagrijava, odnosno upija Sunčevo zračenje te je kasnije prema kraju dana i u noći iradira, tj. zrači dugovalnim tokom uvis. Oslobađanje toplotne energije u područjima gdje je betonska podloga dominantna dovodi do stvaranja urbanih toplotnih otoka (UHI), koji doprinose da temperatura zraka bude viša i za više od 5 °C u odnosu na okolna područja. Uzimajući u obzir na to da u tim područjima često vlada stratificiranost slojeva zraka u uvjetima stabilne atmosfere, a pogotovo u područjima koja su unutar nekog bloka, nema bitnije turbulencije zraka koja bi promiješala slojeve i samim tim stvorila zračnu cirkulaciju, pa samim tim uz navedeno i zagađenje zraka raste. Navedeni faktori doprinose porastu frekvencije, ali i broja tropskih noći u urbanim sredinama”, istakao je on za N1.
Najavljuje se nova sadnja u KS
Nova drveća, zelene površine će biti zasađena u narednom periodu, ističu u KJKP Park za N1 te su objasnili da ovaj proces ne smije biti i preintenzivan.
“Novi ciklus sadnje bit će, ukoliko to klimatske prilike dozvole moguć tek u kasnu jesen, odnosno nešto iza novembra, pa čak i u decembru. U skladu s tim ogleda se i naša saradnja sa nadležnim institucijama i potencijalnim investitorima u smislu sadnje novog broja stabala, a on će također biti trocifren. Naravno potrebno je također voditi računa da su stabla višedesetljetna i da je to dugoročniji projekat, te da nije dozvoljeno ni da on bude preintenzivan i neplanski jer na taj način u urbanim prostorima i nema načina da bude posmatra samo kroz grubu statistiku i brojke”, naveli su.
Sladić pak je objasnio da svježina u noćnim satima najviše dolazi od drveća.
“Kod zelene boje situacija je drugačija. Manja apsorpcija energije te slab specifični toplotni kapacitet, doprinosi do manje apsorpcije te bržeg otpuštanja energije te većeg noćnog ohlađivanja. Uzimajući tada u obzir otpuštanje svježine od vegetacije, kao i proces proizvodnje kisika, svježiji zrak se miješa sa okolnim toplijim, što dovodi do vjetrene cirkulacije koja ne samo da doprinosi smanjenju zagađenja zraka, već i same temperature te prijatnijeg osjećaja”, naveo je on.
No u KJKP Park najavjuju da će novu vegetaciju imati i u zološkom vrtu “Pionirska dolina”.
!U toku je i realizacija projekta “1.000 stabala za naše zoo stanovnike u Pionirskoj dolini” koji također podrazumijeva ozelenjavanje i prostora zoo vrta koji se nalazi u centru grada”, naveli su.
U konačnici u prostornim planovima Kantona Sarajevo navode se da će biti gradnja novih parkova i zelenih površina poput Sastavaca. Također, kako su i naveli u KJKP Park donosioci odluka kada je riječ o regulacionim planovima bi morali voditi računa o zeleni površinama, njihovoj gradnji, održavanju i sve većoj prisutnosti u cilju što bolje kvalitete života građana u glavnom gradu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!