
Još jedan tragičan slučaj potresao je Bosnu i Hercegovinu. Žrtve su majka i sin iz Kalesije. Ona i njen suprug su bili u postupku razvoda, ali su, akko su kazali iz Centra za socijalni rad, živjeli zajedno. Iako nije bilo prijavljenog naslja, saznalo se da je žena trpila psihičku torturu. Sve to je gledao i 13-godišnji sin. Jesu li institucije opet zakazale?
S druge strane, pojedine hrabre žene koje su preživjele ovo sve i još preživljavaju, podigle su svoj glas i istupile javno. Među njima je Ramiza Vilić iz Kalesije koja je javno progovorila o nasilju o kojem je trpila, a sada prijetnjama koje dobija. Opširnije možete pročitati OVDJE.
Jadranka Miličević iz Fondacije Cure, organizacije koja pomaže ženama žrtvama nasilja, kazala je kako bi voljela da Ramizinu poruku vide svi građani BiH.
“Nama je važno da žene koje su iz ličnih iskustava spremne govoriti jer je to najbolji primjer kako trebamo svi biti odgovorni za ovo što se u društvu dešava. Mogu pretpostaviti kroz koje probleme i prepreke je prošla tokom pet godina kada je donijela odluku da se razvede od nasilnika. Mi predstavnici ciivlnog durštva to znamo i govorimo o 500 priča žena koje su prošle kroz to, a strah ih je još da govore. Ko danas ima pravo u 21. vijeku da vam uskrati pravo na slobodu i život bez nasilja?”, navela je Miličević u Novom danu.
Ističe kako smo u Bosni i Hercegovini odgovorni jer nasilje nije privatna stvar već problem cijelog društva.
“Od jučerašnjih izjava kada smo čuli kako nije bilo nasilja došli smo do podataka kako je teško živjela i da je nad njom vršeno psihičko nasilje. Od patrijarhalnog modela koji nameće kako da živimo do prvih institucija i podrške koje trebamo dati ženama koje se javljaju. Čak se ni zakon ne primjenjuju koji daje visoke kazne, opominje sve one koji bi bili nasilnici. Imamo mi dobre kazne, ali da li se to primjenjuje. Svi moramo preuzeti odgovornost”, naglasila je.
Bojana Jovanović Centar ženskih prava kazala je kako su “institucije i poslije 25 godina otkako imamo zakon da se borimo protiv nasilja u porodici duboko patrijarhalne”.
“Kažu žena je stub porodice, šta radi femicid? Izbija taj stub. Djeca ne moraju biti direknto žrtve fizičkog nasilja, ali budu psihičkog jer to sve gledaju. Imamo i transfere nasilja u porodici da se nasilnici ponašaju kao njihovi očevi, a žrtve kao njihove majke koje su trpile nasilje. Dijete mora imati siguran dom. Pored oca nasilnika ti nije moguće. Institucije to moraju uzeti u obzir”, navela je Jovanović u Novom danu.
Koji put pređu žene i djeca – žrtve nasilja i kako im svi možemo pomoći u njihovoj borbi pogledajte u videu.
Prijavite nasilje: apelujemo na sve graɗane i građanke da svaki vid nasilja u porodici prijave policiji na broj 122 (broj je dostupan 24/7) ili odlaskom u najbližu policijsku stanicu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!