Smrt dvojice mladića u FBiH upalila alarme: O morbilima će se tražiti očitovanje i od resornog ministra

Vijesti 20. jul 202419:25 0 komentara
Shutterstock

Drugi smrtni slučaj povezan s ospicama upalio je alarm. Oba smrtna slučaja povezuju se s niskom stopom procijepljenosti djece. Iako je cijepljenje obvezno u Federaciji BiH, roditelji u velikom broju i dalje odbijaju cijeliti djecu pod različitim izgovorima. Kazne uglavnom izostaju, a krajnja cijena je nažalost previsoka.

Smrt osamnaestogodišnjaka iz Zenice, uznemirila je sve. Epidemija morbila je proglašena u ovom Kantonu u kojem se bilježi preko hiljadu slučajeva ove zarazne bolesti. Imunizacija na niskom nivou. Neophodna reakcija nadležnih. Predsjedavajući Zastupničkog doma Federacije BiH, Dragan Mioković, u ponedjeljak će službeno zahtijevati očitovanje resornog ministra, Nediljka Rimca. No, ministar za sada ne izlazi u javnost.

“Nedopustivo je da nam umiru mladići od 20 godina a da pri tome nemamo rekaciju odgovornih. Tražiću od federalnog ministra zdravlja da mi u najkraćem objektivnom roku dostavi ove informacije i onda ću u konsultaciji sa Kolegijem procijeniti kako će se u vezi s tim postaviti Predstavnički dom FBiH”, rekao je Mioković za N1.

Zakonska obaveza u Federaciji BiH još od 2005. godine je vakcinisati djecu protiv zaraznih bolesti, što je potvrđeno i Odlukom Vlade Federacije BiH početkom ove godine. No problem je u implementaciji, eventualnim sankcijama za roditelje koji se ne odlučuju na ovaj potez. Roditelji nerijetko ne žele vakcinisati svoju djecu iz straha od neželjenih posljedica, poput recimo, autizma.

“Od 1999. do 2010. u Danskoj je provedena velika studija na 657.000 djece i oni su dokalazali, tačnije nisu povezali autizam niti bilo koji autistički poremećaj sa vakcinom morbila”, poentira Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK.

“Da bi spriječili epidemiju potrebno je da u svakom naselju nastojimo da se vakciniše najmanje 95 djece, koja nisu vakcinisana. Ponovo pozivamo roditelje da je imunizacija jedina epidemiološka mjera za sprječavanje oboljenja”, dodao je doktor Alis Kozica, iz Instituta za zdravstvo ZDK.

U Kantonu Sarajevo nešto povoljnija situacija. Iako preko četiri hiljade zaraženih, vrhunac pandemije zabilježen je u maju. Od tada do danas, bilježi se i porast, kažu nadležni vakcinisane djece.

Opširnije u priči Adise Imamović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!