SNSD je u Banjaluci analizirao izborni rezultat. Drugi izborni ciklus zaredom najvećoj stranci u Republici Srpskoj izmakla se gradonačelnička funkcija. Koliko god nastojao da djeluje smireno, čini se, to je posebno naljutilo lidera stranke Milorada Dodika koji je odlučio da poništi volju građana.
Bio je tu predsjednik, pred njim kompletan Gradski odbor stranke, predsjednici mjesnih odbora, pa i poraženi kandidat za gradonačelnika. Svi su tu da analiziraju rezultat. Razumije se, iza zatvorenih vrata, gdje je odlučeno – stranka će u Banjaluci u opoziciju, a SNSD-ovci sa odborničke liste će u drugi krug glasanja.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD:
“Svi će na listi podnijeti ostavke, ja ću odrediti kojih 11 idu u Skupštinu da vode politiku SNSD-a. Svi ćemo raditi na tome da to bude politika koja je u interesu grada.”
Građani su, čini se, džabe birali, jer 11 onih koji su unutar liste SNSD-a dobili njihovu podršku i ukupno gotovo 40 hiljada glasova, po volji predsjednika, u skupštinskim klupama možda i neće završiti. Ne samo da su građani uzalud birali odbornike, već im je džaba i što su kandidatu SNSD-a za gradonačelnika Nikoli Šobotu rekli ne. Nije ušao u Gradsku upravu, ali hoće u Palatu da rukovodi projektima koje u gradu finansiraju entitetske institucije.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD:
“Centralizovaće se svi projekti u gradu Banjaluci preko jednog mjesta koje će se zvati savjetnik predsjednika Republike Srpske za Banjaluku, a on se zove Nikola Šobot.”
Ovakav razvoj događaja u SNSD-u otvara niz pitanja – da li je po srijedi formiranje paralelnih institucija u gradu na Vrbasu i šta je sa voljom građana? Dodikova namjera da izabere svojih 11 odbornika. iako je nedemokratska, nije nezakonita, jer oni koji osvoje mandat mogu podnijeti ostavku, ali Centralnoj izbornoj komisiji koja mandat dodjeljuje narednom kandidatu s liste.
Vehid Šehić, bivši član CIK-a BiH:
“To je prvo nepošteno prema građanima i biračima. Stavljati ljude za koje se unaprijed zna da neće prihvatiti eventualno osvojeni mandat u predstavničkom tijelu na lokalnom nivou. Oni su služili kao neka vrsta mamca, ali i to je dokaz koliko je nemoral ušao uopšte u politiku. Zato imamo ovakvu situaciju, jer kada nemate morala i etike u politici ona je neuspješna. S druge strane građani moraju preuzeti dio odgovornosti i prepoznati to.”
Odlazak SNSD-a u opoziciju mogao bi se odraziti i na njihove koalicione partnere koji još nisu donijeli odluku hoće li se prikloniti gradonačelniku Drašku Stanivukoviću u namjeri da okupi skupštinsku većinu koju u prošlom mandatu nije imao. Sam Dodik je rekao kako dio odgovornosti zbog gubitka trke za poziciju gradonačelnika nose i Ujedinjena Srpska, Demos i Socijalistička partija, jer njihovo članstvo nije podržalo SNSD-ovog kandidata. Utisak je da lideru SNSD-a zbog sankcija i sudskog procesa ne treba politička kriza i na unutrašnjem planu, pa bi mogao pričekati sa osvetom.
Đorđe Vuković, profesor FPN Banja Luka:
“Politička praksa pokazuje da su te osvete gotovo redovno obilježje njegove ili naše političke svakodnevice. Međutim dobro ste rekli ta svijest o tome kako teški trenuci čekaju njega i uopšte političke elite u Republici Srpskoj, a u skladu sa onom izjavom koju je prvu dao, a to je poziv za nacionalno jedinstvo opet ostavlja manevarski prostor. Ovim će koalicione partnere ipak dovesti u situaciju da ojačaju tu koaliciju sa republičkog nivoa.”
Miljenik Dodika među koalicionim partnerima trenutno je, sudeći po izjavama, Goran Selak, lider SPS-a koji je jedini otvoreno podržao kandidaturu Šobota. Njegov značajniji ulazak u koaliciju na entiteskom nivou mogao bi pomrsiti odnose, s obzirom na neslaganja Selaka sa socijalistima Petra Đokića, ali i sa Ujedinjenom Srpskom Nenada Stevandića koji sa sebe spira odgovornost sa loš rezultat SNSD-ovog kandidata, a nakon Dodikove direktne prozivke.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!