Spor oko deponije u Banjaluci: Kako privatizacija ugrožava regionalnu deponiju?

Vijesti 12. feb 202521:44 0 komentara
N1

Zemljište na kojem JP Depot godinama odlaže otpad iz Banjaluke, ali i iz još sedam lokalnih zajednica, sada je službeno u rukama privatnika. I to ne bilo kakvog, već Mladena Milanovića Kaje, vlasnika preduzeća "Čistoća", ali i poznatog banjalučkog biznismena. Presuda u njegovu korist, istjerala je radnike JP "Depot" na ulice.

Sa transparentima u rukama i pištaljkama u ustima, dozivali su radnici JP “Depot” ispred vrata GU, gradonačelnika. Zahtijevaju rješavanje problema potencijalne ekološke katastrofe koja, kako tvrde, prijeti Banjaluci, ali i okolini.

“Već četiri godine pokušavamo sa gradonačelnikom stupiti u kontakt da sjednemo za sto sa vlasnikom ‘Čistoće’ i da pokušamo dogovoriti da isplatimo tu zemlju, da damo nešto u zamjenu za tu zemlju ili da nađemo neku novu lokaciju gdje ćemo mi nastaviti raditi jer nema odlaganja smeća od 22 nakon što ‘Čistoća’ uđe u posjed”, ističe Darko Knežević, predsjednik Sindikalne organizacije JP “Depot”.

Spor oko zemljišta između ova dva preduzeća traje već nekoliko godina. Po posljednjoj presudi od prošle godine, “Depotu” je naloženo da zemljište preda u ruke “Čistoće”, a koja je samo 30 odsto u vlasništvu grada dok ostatak još od 2016. godine pripada poznatom banjalučkom biznismenu Mladenu Milanoviću Kaji. Ovakva odluka mogla bi dovesti u pitanje funkcionisanje regionalne deponije u naselju Ramići u Banjaluci što bi potom dovelo do niza drugih problema.

“Mi kad stanemo primati otpad u roku od 15 dana gore će nastati požar koji se ne može ugasiti jer to su podzemni požari na dubini preko 15 metara i to se ne može ugasiti. Cijela banjalučka regija je u opasnosti ako mi stanemo i izađemo iz posjeda”, upozorava Ratko Jokić, v.d. JP “Depot”.

Nisu uspjeli radnici i uprava dozvati gradonačelnika, ali jesu gradskog menadžera. Mirna Savić Banjac koja i tu funkciju obnaša odnedavno, krivicu prebacuje na prethodnu gradsku administraciju.

“Ja napominjem da je prodaja javnih preduzeća tom jednom čovjeku kao i osnivanje drugih preduzeća sad sa ovim spornim zemljištem nastalo puno prije nas i ja ne mogu ovako neozbiljno paušalno da iznosim nekokretne neke stvari”, kaže Mirna Savić Banjac, gradski menadžer.

Prema tvrdnjama “Depota”, “Čistoća” nema potrebne dozvole da dobijanjem zemljišta preuzme i nastavi nesmetan rad deponije, s obzirom da se bavi sličnom djelatnošću. Radnici zbog svega strahuju i da su ugrožena njihova radna mjesta.

No, ulazak “Čistoće” u posjed zemljišta, ne znači posjed preduzeća. Posrijedi su, tvrde iz SNSD-a, drugi problemi.

“Ukoliko dođe do iseljavanja deponije sa trenutne lokacije to može da traje pa čak i šest mjeseci, možda čak i više u smislu preseljavanja i sanitarnih kaseta i sve druge infrastrukture koja je instalirana tamo na zemljištu”, smatra Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine Banjaluke.

Kontaminirano je zemljište na kojem se nalazi regionalna deponija. Postavlja se pitanje u koju drugu svrhu takvo zemljište uopšte može poslužiti osim za odlaganje otpada. S druge strane, kapaciteti banjalučke deponije su na izmaku, kao i strpljenje mještana okolnih naselja, koji svakodnevno vode borbu za dah zbog nesnosnog smrada.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!