Ministri iz Republike Srpske u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine glasali su protiv toga da državljani Rumunije, Slovenije i Poljske mogu u BiH glasati na evropskim izborima zbog podrške tih država Rezoluciji o genocidu Srebrenici u UN-u. Radi li se o diplomatskom skandalu? Komentar na ovu, ali i druge političke aktuelnosti u našoj zemlji u Danu uživo donosi novinarka i aktivistica, Senka Kurt.
Kurt je na početku gostovanja komentirala politička razmimoilaženja i prepucavanja oko bošnjačkog kandidata za načelnika Srebrenice na predstojećim izborima, što se dešava pred komemoraciju 11. jula i netom nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.
Kazala je kako se radi o “sramoti”, koja nema veze ni s politikom ni s moralom.
“Koja je to politika i moral, da u ovim momentima, ususret 11. julu, izborima, nakon Rezolucije oko koje su mnogi imali strepnje i strahove, nekako se sve čini nemoralno nema veze s politikom, nego amoralom“, naglasila je.
Cijelu situaciju nazvala je “cirkusom”.
“I to tužnim cirkusom. Ovo što se dešava jeste posljedica toga što se političke partije nisu mogle dogovoriti. Uvijek mislim da bi Srebrenica trebala biti zajednički interes, da nema veze s vjernicima, ateistima, lijevim, ili desnim, centrom, trebala je biti zajednička tzv. patriotskim snagama. Riječ patriotizam je devalvirana, pojeftinili su je i napravili ono što možemo nazvati jadom, bijedom i sramotom“, podvukla je Kurt.
Da li je moguće da lideri stranaka koje se ne slažu donesu odluku o zajedničkom kandidatu?
“Ne bih to isključila. Vidimo mnogo uvreda, prijetnji i onda oni sjednu i dogovore se, jer je to nečiji interes, ne bi isključila taj interes, ali ne vjerujem više”, kazala je.
Da li je ova razjedinjenost posljedica onog što trenutno svjedočimo u Srebrenici – promjena imena ulica, najava promjene imena grada?
Smatra da se od SNSD-a, koji je na vlasti u Srebrenici “može svašta očekivati”, ali da ovdje govorimo o “nejedinstvu Bošnjaka”, što izaziva mnogobrojne reakcije.
“Nismo nijednom čuli da se svađaju oko interesa Srebrenice, nego oko vlasti, izvlače iz prošlosti, i naravno da aktuelne vlasti u Sreberenici – SNSD to koriste”, dodala je.
Vijeće ministara BiH nije postiglo potrebni konsenzus o glasanju državljana Rumunije, Poljske i Slovenije u BiH za Europski parlament. Diplomatski zahtjevi tri zemlje odbijeni su zbog protivljenja ministara iz Republike Srpske, koji su naveli kao razlog usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, a koju su navedene zemlje podržale. Radi li se o diplomatskom skandalu?
“Prijetnje smo čuli i u vrijeme dok nije bila donesena, i ovo je konkretno osveta, s druge strane vraćamo se na ovo: može im se, ne pruža im se otpor, nema odgovora”, ističe Kurt, primijetivši kako su na sceni “ucjenjivački dogovori”, uprkos tvrdnjama da je Dodik demokrat i da će se promijeniti.
Možemo li očekivati jos neke “osvete”?
“Unutar zemlje možemo očekivati blokiranje rada institucija, nedolazak na sjednice itd., s druge strane uskoro u Beogradu imamo svesrpski sabor, nakon njega ćemo vidjeti šta možemo očekivati, ovi potezi jesu Dodikove izvidnica, on to radi na svoju ruku“, smatra Kurt.
Naglašava da nakon Rezolucije o genocidu u Srebrenici “ništa neće biti isto”.
“I šta god da bude u Srebrenici, a govori se o promjeni imena, možete je sutra nazvati kako hoćete, ali ne možete promijeniti istinu. Stoput da promijenite ime postoji Rezolucija, o jednom gradu u kojem se desio genocid u julu 1995. godine. Imamo hašku presudu, imamo Rezoluciju“, zaključila je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!