Elmedin Konaković ministar vanjskih poslova, dva dana za redom govori o tome da ima saznanja kako je OSA, u vrijeme kada je na njenom čelu bio Osman Mehmedagić, nelegalno prisluškivala više od stotinu bh. građana, među kojima i novinare i političare. Već dva dana o ovome u OSA-i šute, a tužilaštvo negira da ima bilo kakva saznanja.
“Odgovorno tvrdim i znam, da je u OSA-i zadokumentovano da je preko 100 slučajeva u kojima su oni zloupotrijebili na ovakav način, prisluškujući novinare, političare, oponente režima”, rekao je Konaković, između ostalog.
“Ja imam pravo da tvrdim ono čega sam bio sudionik. Ja sam bio dio SDA, napustio zbog takvih procesa , vidio kakav je autoritet predsjednika SDA i njegove supruge. Kakvi su poslušnici ljudi o kojima mi govorimo. I da oni bez pogovora izvršavaju njihove naredbe, a pogotovo onih koji se tiču prisluškivanja, montiranja”, dodao je.
Ove tvrdnje Elmedina Konakovića iznesene u Pressingu u srijedu, ponovo su dovele do priče o stavljanju Osmana Mehmedahgića, nekadašnjeg prvog čovjeka OSA-e na američku crnu listu. Iako Konaković ne govori o dokazima za njegova saznanja, on ih juče ponovo ponavlja, uz tvrdnju da je Tužilaštvo upoznato o ovome.
“Tako da Tužilaštvo mislim da to zna. Provjerićemo naravno ko je sve od tužilaca. Ako budem znao ko je, imenom i prezimenom ću ga prozvati. I odgovorno tvrdim da je to tačna informacija”, ponovio je Konaković.
Iz Tužilaštva kažu da nemaju takvih saznanja, mada je još u martu, kada su SAD uvele sankcije Mehmedagiću, Jim O'Brien, šef Kancelarije za koordinaciju sankcija američkog ministarstva finansija, rekao kako je to bio dugotrajan istraživački proces u kojem se Mehmedagić veže za prisluškivanje bh. građana.
OSA BiH prema Zakonu može da prisluškuje pojedince u BiH, ali za to postoje zakonske procedure. Sam Sud, odnosno predsjednik Suda BiH, mora odobriti tako nešto.
A nadzor nad radom OSA-e ima zajednička parlamentarna komisija BiH. Predsjedavajući komisije nema saznanja o aferi prisluškivanje. Kaže da je na jednoj od prethodnih sjednica Komisije, zatražio od OSA-e informacije o samom Mehmedagiću, tadašnjem direktoru Agencije.
“Dobio sam odgovor da na Sudu ili Tužiteljstvu BiH postoje 3 predmeta, ali nisam ni tražio ni dobio odgovor, za koju oblast su oni vezani. Na tom tragu ja uopće nemam šta više komentirati. Adresa za komentar ovoga može biti OSA. Ali Agencija je ograničena u svojoj mogućnosti izlaženja u javnost o pojedinim akcijama koje oni rade”, odgovorio je Ilija Cvitanović, predsjedavajući Komisije za nadzor nad radom OSA-e.
Nekadašnji direktor FUP-a, a sada delegat u Domu naroda BiH, neće da sumnja u Konakovićeve tvrdnje, ali ako je tačna njegova tvrdnja, onda aktuelni direktor OSA-e treba da proslijedi eventualne dokaze Tužilaštvu BiH kako bi se proslijedila istraga.
“Ako se to stvarno desilo, OSA je dužna obavjestiti Povjerenstvo koja se bavi nadzorom rada OSA-e, u kontekstu informacije da je to bilo, jer je to izuzetan sigurnosti događaj u BiH i o tome parlamentarci svakako treba da znaju”, naglasio je Miletić.
Ukoliko se utvrdi da je zaista bilo nelegalnog prisluškivanja građana BiH, država bi mogla da očekuje tužbe, jer prema Zakonu o obligacionim odnosima, ovdje bi se radilo o višestrukoj povredi građanskog prava.
Odgovore i cijelu priču donosi Slaviša Starčević.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare