"Pelet kao suho zlato, nerealne cijene, profiterstvo bez kraja" tek su neki od komentara na društvenim mrežama na enormne cijene ovog energenta.
Očigledno, profiterstvo nema kraja. Niti se nazire početak kontrole cijena od strane države. Cijena tone peleta u BiH skočila sa 300 KM u 2021. na 640 KM u maju 2022. godine. Čini mi se da će sve više građana, koji su do sada ložili pelet, preći na inverter klima uređaje.
— Boris Vuk (@BorisVuk7) May 22, 2022
Cijene su već u aprilu mjesecu bile iznad godišnjeg prosjeka, kada je tona iznosila 450 KM sa prijevozom, ali već danas je to i do 200 KM više.
Kontaktirajući proizvođače peleta u Trnovu, Palama, Foči i Sokocu svi ističu da ne primaju narudžbe, a upitno je kažu kako će isporučiti i ranije narudžbe. Neki od njih ističu da ogromne količlne peleta izvoze na tržište EU, te da ovdje skoro ni vreća ne ostaje.
Ima li kakva inspekcija da nadgleda ovo divljanje cijena? Bilo ko?
— pauk u patikama ⚜️⚜️🇧🇦⚜️⚜️ ✌️🇺🇦✌️ (@talle_001) May 23, 2022
Prosle godine u ovo vrijeme 320 maraka cijena po toni peleta.
U kompaniji Drvosječa, koji svoje ispostave imaju u Sarajevu, Mostaru, Banjaluci, Tuzli i Mostaru trenutno je tona peleta sa prijevozom za sva navedena gradska područja 640 KM, a vrećaa od 15 kg prodaje se po cijeni od 10 KM.
Poremećaji na svjetskom trištu doveli su do rasta cijene električne energije, poskupljenja sirovine, rasta cijena nafte i plina koja direktno utiče na proizvodnju plastike koja se koristi u proizvodnji peleta.
Pelet poskupio drama, i oni ce stavljati takvu cijenu.Plin postaje preskup, ako se do sljedece grijne sezone ne vrati cijena u normalu(op.a. Ukraina pobijedi Rusiju) otpada i plin.
— Lord SV od B ☃️⚡ (@varalicaSeoska) April 22, 2022
Struja ce poskupiti
Znaci zagadjenje ce da bude na top, cumur, cipele, otpad, lozit ce narod sve...
U aprilu mjesecu inicirano je pitanje otvaranja javnog preduzeća, peletare u Kantonu Sarajevo, investicije vrijedne 8,5 miliona KM. Tada je ministar privrede KS Adnan Delić istako da će ovo Ministarstvo zajedno zajedno s KJP “Sarajevo-šume” d.o.o. Sarajevo ući u realizaciju projekta osnivanja fabrike za proizvodnju peleta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare