Mađarski premijer Viktor Orban njeguje bliske veze s desničarskim populistima, autoritarnim liderima i diktatorima širom svijeta, pokušavajući na taj način da "učvrstiti Mađarsku kao regionalnu silu", piše Deutsche Welle. Međutim, list ističe da ostaje nejasno zašto je njegova podrška predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodiku "toliko izražena". Također se ističe da, kada bi Orban - kao što je to radio nekoliko puta u prošlosti za druge saveznike - pomogao Dodiku da izbjegne hapšenje, to bi imalo "ne samo velike sigurnosne posljedice za Evropu, već i geopolitičke reperkusije".
Mađarski premijer Viktor Orban njeguje bliske veze s desničarskim populistima, autoritarnim liderima i diktatorima širom svijeta — “od Aleksandra Vučića u Srbiji, Recepa Tayyipa Erdogana u Turskoj i Benjamina Netanyahua u Izraelu do Vladimira Putina u Rusiji”, piše Deutsche Welle. U nekim slučajevima, Orban čak pomaže takvim političarima da pobjegnu od pravosuđa u vlastitim zemljama.
DW navodi primjer iz 2018. godine, kada je Mađarska pomogla Nikoli Gruevskom, bivšem premijeru današnje Sjeverne Makedonije, da pobjegne iz Skoplja u Budimpeštu. Mađarska diplomatska vozila korištena su za krijumčarenje Gruevskog preko državnih granica. Gruevski je bio osuđen za korupciju i suočavao se s zatvorskom kaznom u svojoj domovini. Umjesto toga, dobio je azil u Mađarskoj.
U martu 2024. godine, bivši predsjednik Brazila Jair Bolsonaro proveo je nekoliko noći u mađarskoj ambasadi u Brazilu, vjerovatno kako bi izbjegao hapšenje od strane policije.
Zatim, krajem decembra, Mađarska je odobrila azil bivšem poljskom zamjeniku ministra pravde Marcinu Romanowskom, koji je u Poljskoj optužen za krivična djela i protiv kojeg je izdat evropski nalog za hapšenje.
“Ali sve to blijedi u poređenju s najnovijom mađarskom “misijom spašavanja,” koja uključuje lidera bosanskih Srba Milorada Dodika i nosi ne samo velike sigurnosne posljedice za Evropu, već i geopolitičke reperkusije”, navodi DW.
Nakon što je protiv njega izrečena presuda, sam Dodik je rekao da je Mađarska, kao preventivnu mjeru, krajem februara poslala specijalnu policijsku operativnu jedinicu u Republiku Srpsku.
Tim, koji je uključivao 78 pripadnika mađarske antiterorističke jedinice TEK, stigao je u Republiku Srpsku u oklopnim vozilima i s mobilnim operativnim centrom. Prema mađarskoj vladi, oni su tamo otišli kako bi učestvovali u zajedničkoj vježbi sa specijalnim operativnim snagama RS-a.
“Iako je u Evropi uobičajeno da se takve zajedničke vježbe unaprijed najave, to se u ovom slučaju nije dogodilo. Štaviše, pripadnici TEK-a — neki od njih u civilnoj odjeći — ušli su u Bosnu iz Srbije bez znanja bh. vlasti”, piše DW.
“Bratstvo”
DW piše da Dodik već godinama djeluje protiv postojanja Bosne i Hercegovine kao države i da je situacija eskalirala posljednjih mjeseci, “pri čemu Dodik otvoreno ignoriše bh. pravosuđe i prijeti nasiljem, pa čak i secesijom Republike Srpske od ostatka zemlje ukoliko bude uhapšen”.
Dodik uživa podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji propagira koncept “Srpskog sveta” — kulturnog i duhovnog jedinstva svih Srba i njihovog ujedinjenja u jednoj nacionalnoj državi.
Ova politika je usko modelirana po uzoru na koncept Vladimira Putina “Ruski mir” i, kako navodi ovaj list, posljednjih godina izaziva sve veće tenzije u regionu – “toliko da rat u Bosni i Hercegovini ili na Kosovu više ne izgleda kao nemoguća opcija”.
“To znači da Orban, podržavajući Dodika i Vučića, također daje značajan doprinos destabilizaciji regiona”, navodi se.
Orban je intenzivno uključen u Zapadni Balkan već više od deceniju.
Njegove najbliže veze su sa Vučićem i Dodikom, zbog čega balkanski ekspert Adnan Ćerimagić ovu autokratsku trojku naziva “bratstvom”.
Orban i Vučić zajedno su pokrenuli brojne velike investicione projekte vrijedne milijarde dolara, poput brze željezničke pruge između Budimpešte i Beograda, koja je finansirana kineskim kreditima.
Godine 2021. Orban je pomogao Dodiku, koji je pod američkim sankcijama, finansijskom injekcijom od 100 miliona eura za Republiku Srpsku. Godinu dana kasnije, dodao je povoljan kredit od 110 miliona eura.
“Učvrstiti Mađarsku kao regionalnu silu”
DW piše da je, za Orbana, podrška zemljama kandidatima za EU na Zapadnom Balkanu, koje su pod vlašću njegovih saveznika, dugoročna strategija. “Očigledno se nada da će mu to ojačati poziciju unutar Evropske unije”.
“Istovremeno, želi učvrstiti Mađarsku kao regionalnu silu u centralnoj i jugoistočnoj Evropi”, navodi list.
Štaviše, Orbanu ni etno-nacionalistički koncepti poput “Srpskog sveta” nisu strani. U svim susjednim zemljama Mađarske postoje mađarske manjine. Ove zajednice su posebno velike u Slovačkoj, Ukrajini, Rumuniji i Srbiji.
“U slučaju Ukrajine, Orban ne isključuje mogućnost da bi se ta država mogla raspasti srednjoročno, a Mađarska ponovo steći dijelove zapadno-ukrajinske regije Zakarpatske“, piše DW.
Orban redovno Ukrajinu naziva “ničijom zemljom” ili “teritorijom koja se zove Ukrajina”.
Međutim, DW navodi da, uprkos svemu ovome, “ostaje nejasno zašto je Orbanova podrška Dodiku i Republici Srpskoj toliko izražena”.
Dodik, koji još otvorenije podržava Putina od Orbana, i dalje je pod američkim sankcijama.
DW spominje izvještaje da su SAD bile izuzetno kritične prema dolasku TEK-a u Republiku Srpsku i da su upozorile Mađarsku da prestane podržavati Dodikove separatističke planove.
Također se navodi da je ovim potezima Orban je također narušio odnose svoje zemlje s Bosnom i Hercegovinom u cjelini, te da je član bh. Predsjedništva Željko Komšić pozvao na isključenje Mađarske iz mirovne misije EUFOR-a u zemlji.
“Cinično i groteskno”
Uprkos tome što su bh. vlasti izdale nalog za njegovo hapšenje, Dodik je u utorak popodne bio u Izraelu, gdje je učestvovao na kontroverznoj konferenciji o antisemitizmu organizovanoj od strane izraelskog Ministarstva za dijasporu i borbu protiv antisemitizma, na kojoj prisustvuju brojni desničarski političari iz cijelog svijeta.
Dodik je na platformi X objavio: “Srbi i Jevreji su narodi koji su pretrpjeli pokušaje totalnog istrebljenja — i preživjeli su. Zato se razumijemo. I zato stojimo zajedno.”
“Ovo je u više aspekata i cinično i groteskno. Nikada nije postojao plan ili kampanja za istrebljenje svih Srba”, piše DW.
Zatim se u tekstu navodi da Dodik, s druge strane, negira genocid u Srebrenici, te da je čak pokušao da “akademski” potkrijepi ovu tvrdnju, osnovanjem komisije, koju je vodio “kontroverzni” izraelski istraživač Holokausta Gideon Greif.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!