Stanivuković predstavio novi izvještaj: “Nestali” restoran, krov, mješalica…

Vijesti 08. mar 202113:14 > 13:54 2 komentara
N1

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković predstavio je 3. izvještaj svog tima za reviziju. Iznio je frapantne podatke prema kojima su građani Banjaluke oštećeni za višemilionske iznose.

Za četvrtak je najavio ograđivanje ugostiteljskog objekta Kajak Terasa koji je izgrađen, kako kaže bespravno, na gradskom zemljištu i to na dijelu gdje je prema Regualcionom planu planirano zelenilo. Zbog ovog slučaja uputio je urgenciju Ministarstvu za građevinarstvo i ekologiju, ministrice Srebrenke Golić

“Ministarstvo ne može da štiti i ne odovori da to nije osnovano. To je gradsko zemljište i tu je predviđeno zelenilo i niko nema pravo mimo regualcionog plana na gradskom zemljštu graditi objekat. Traku kojom će biti ograđen objekat postavit ćemo u četvrtak. Danas će dobiti neko od porodice Radišić obavijest i taj objekat neće moći raditi do konačnog rušenja. Zahtjev za legalizaciju je odbijen jasno i nedvosmisleno. Sagrađen je iza 2018. godine i po zakonu sve iza te godine ne može se legalizovati. Svako objašnjavanje je gubljenje vremena. Govorim u ime grada, ovo nije protiv nečijeg kuma ili porodice Radišić, ovo je protiv ove pojave i pozivam sve građane, ima takvih mjesta još, i mi tragamo za njima. Ovo je protiv pojave i poruka da u Banjaluci nema privilegovanih”, rekao je Stanivuković.

Istakao je kako ovi izvještaji imaju različitosti, ali ipak jednu zajedničku crtu.

“Kada smo krenuli da hvatamo ilegalne bilborde – uhvatili smo Dodikovog sestrića, kada smo krenuli da hvatamo ilegalne ugostiteljske objekte – uhvatili smo Dodikovog kuma, kada smo krenuli češljati neosnovane tendere, mnogo skupe – uhvatili smo njegovog sina. U svim izvještajima je porodica Dodik i neizostvana Aquana”, rekao je Stanivuković.

Potom je iznio izvještaj koji se tiče Aquane te naveo kako su izvršni direktori ovog preduzeća već smijenjeni, a kriivčne prijave i dokumentaciju dostaljene MUP-u i tužilaštvu.

“Pričali smo o ministrici koja je pjevala, a nije pjevala i njenoj majci koje su nastupale i postale najpoznatije banjalučke pjevačice. Da pjevaju svi bi ih angažovali, ali ne pjevaju. Ta Dragana Ristić sada Čavka ili kako već, ne samo da pjeva, nego i dobro jede. Zašto? Jer je njen ceh u jednom danu bio 1.570 KM za ručak koji nije plaćen i ne zna se šta je pojela. Ali u istom danu kada je pjevala i jela je i sama sebi promet nabijala, ali to nije plaćeno. Htjela je da fakturište to na ministarstvo, ali ministarstvo je to odbilo pod izgovorom da je to sama naručila i pojela. Aquana je platila pjevanje, ali svoje iće i piće nije platila”, kazao je Stanivuković.

Istakao je i kako je iz Aquane nestao “ekspres restoran” koji je prema inventurnom listu postojao 2018. godine.

“Po prvi put je nestao čitav ekspres restoran. Prema inventurnom listu navodi se da Aquana ima ekspresni restoran, ali mi po novom popisu toga nemamo. Plaćen preko 90.000 KM. Posljednji put viđen 2018. godine i direktor ne zna da li on tako izgleda jer ga nikada nije vidio. Jedino ostala pecana koja se iz zida ne može ištemati. Ovo je neviđeni kriminal. Direktor je uočio jednu klimu koja je plaćena 1.700 KM, nje nema. Kada je počeo tražit pojavila se ispred ulaznih vrata skladišta pa se nadamo ako počnemo tražiti ekspres restoran da će se i on pojaviti. Tako se uzimalo naočigled svih”, rekao je Stanivuković.

Kazao je kako je Aquana dužana 10 miliona KM, od čega je više miliona prema samo jednom dobavljaču. Iako su imali advokatsku komoru koja ih je zastupala, direktor se sam branio u sudskom sporu protiv firme Novoteks koji ih je teretio za dug od 2,2 miliona KM. Stanivuković ističe kako direktor nije izjavio niti jendu žalbu niti tražio potvrdu o fakturama i otpremnicama da je roba dostavljena, već je samo prihvatio dug.

“Ovo je nesavjestan rad u službi. Došli smo do saznanja da je taj dug fiktivan. Tona i 200 kila brašna za katering je najbolji dokaz i Draganin ručak kao da je vojsku ispraćala a ne ručala. Sada moramo da platimo ceh fiktivinih računa i duga. Imamo ogormne račune za obezbjeđenje koje su nerealne, ali se niko nije žalio i direktor je to sve potpisivao i pitanje je da li je moguće to osporiti kada je on potpisao”, rekao je Stanivuković.

Naveo je kako tim za reviziju ide i do te mjere da se “penje po krovovima”.

“Pregledavamo sve, ovo je poruka svim drugim institucijama u kojima ne rukovodimo već ljudi danas manje kradu jer znaju da ćemo doći. Obnovljen krov na Banskom dvoru plaćen je 600.000 KM – naš tim za reviziju se popeo. On je pokrpljen, lijepljen, sve samo ne krov jednog spomenika kulture plaćenog 610.000 KM. Nema tehnički prijem, nema upotrebnu dozvolu. Snjegobrani su plaćeni po metru dužnom 180 KM, relana cijena je 3,60 KM. Nama ne da je nestao ekspres resotorn, s Banskog dvora nestao je bakarni krov. Njegova vrijednost je bila 103.000 KM, on je skinut. Nigdje u tenderskoj dokumentaciji nije navedeno šta je bilo, kofol negdje na otpadu, a to je neko uzeo. Tražimo ekspres restoran, klimu, mješalicu, led televizor, krov… Parapropusnu foliju dva puta napalatili, nema vatrozaštitnog premaza i mnogi propusti. Ovaj krov nije energetski efikasan i nije ugrađena termoizolacija. Neko je pokušao i uspio ukrasti na krovu. Naredio sam da se povrati garanciju i produžili smo je za pola godine i firma je dužna da popravi sve što ne valja”, rekao je Stanivuković

Poručio je kako je ovo tragičkomično, ali da je ponosan što je Banajluka sada institucija u kojoj jednaka prava imaju svi.

“Ovo je postala privatna država u kojoj su povezana lica opustošila. Mi smo u procesu deprivatizacije i spremni smo. Postavljanjem trake u četvrtak će biti poslana jasna poruka svima”, zaključio je.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare