"Stav Evropske unije u vezi sa sjednicom NSRS, održanom 10. decembra 2021. godine, jasno je izrečen u izjavama komesara Varhelyija, tokom njegove posjete Bosni i Hercegovini. Kako je to komesar potcrtao medijima, demontaža državnih institucija odvela bi Bosnu i Hercegovinu dalje od usklađivanja sa pravnom stečevinom EU i stavila bi put ka EU na čekanje", kazao je za N1 portparol Evropske komisije Peter Stano.
Stano je dodao kako bi destabilizacija se negativno odrazilo i na poslovanje, a što je i najvažnije, na građane BiH.
“Ovaj stav je ponovo potvrđen u zajedničkom saopštenju Kvinte i EU objavljenom 10. decembra, gdje smo vrlo jasno naglasili da su zaključci NSRS korak ka eskalaciji i ćorsokak. EU je nedvosmisleno opredijeljena za teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, jasnu i kredibilnu evropsku perspektivu zemlje, kao i za olakšavanje dijaloga i rješavanje trenutne političke krize. Bilo kakve tvrdnje o suprotnom nisu kredibilne“, istakao je Stano.
U izjavi za N1 naveo je kako nikada ne komentariše medijske izvještaje o navodnim internim dokumentima EU.
“Generalno, mogu samo da konstatujem da je izvještavanje ambasada/delegacija u sjedištu o unutrašnjim dešavanjima u zemlji domaćinu, sastancima ili posjetama prirodan i sastavni dio svakodnevnog diplomatskog posla i redovno se obavlja”, zaključio je Petar Stano.
Podsjećamo, objavljen je danas sadržaj dokumenta kojeg je navodno šef Delegacije Europske unije u BiH i specijalni predstavnik EU Johann Sattler napisao neposredno nakon posjete komesara za proširenje i susjedstvo Olivera Varhelyija BiH, gdje je boravio 24. i 25. novembra i održao sastanke s političkim predstavnicima i predstavnicima vlasti. Osim detalja dogovora kojim se definirao pokušaj izlaska iz trenutne krize, kao glavni krivac za istu imenovan je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
“EU ministri su se sastali na Dan državnosti Bosne i Hercegovine, kako bi čuli izvještaj komesara Olivera Varhelyija, koji je boravio u posjeti BiH 24.-25. novembra a što je obuhvatalo posjete Sarajevu, Banjaluci i Mostaru, gdje se sastao sa političkim liderima i razgovarao o načinima hitnog izlaska iz političke krize. Činilo se da je postignut labav politički dogovor, koji ne samo da bi zaustavio implementiranje politika za unilateralno povlačenje Republike Srpske iz državnih institucija, nego bi također odblokirao donošenje odluka na nivou BiH, kako bi se nastavio rad na EU reformama”, navodi se u dokumentu u koji je N1 imao uvid.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare